Határőr – 1980-06-27 / 26. szám

A halász és a Ferenc-csatorna

Kicsiny halásztanya a Ferenc-csatorna partján, fölötte lombok susognak. Vadregényes vízpart, csönd. Idegen ritkán vetődik erre. Varsák és lesálló hálók száradnak a füvön, mögöt­tük a napkorong.

Öreg halász igazgatja a varsákat a lemenő nap fé­nyében. Jöttünkre félbe­hagyja.

Idős Illés János va­gyok.

Szélcserzett arcú, nyu­godt ember. Beljebb invitál a házba. A lócára telepe­dünk, homoki vörös bor ke­rül az asztalra.

Rég volt már ilyen rossz év, mint az idei. Az időjárás miatt. A hal is úgy van, mint az ember, ha jó idő van, víkendezik. Ha rossz? A hal meghúzó­dik a meder fenekén.

— Azért csak akadt va­lami a hálókba.

Az semmi se volt. Né­hány dévér, kárász, egypár ponty. Pedig van itt hal. Compó, csuka, harcsa, még angolna is. Kihevülhetne már az idő…

— Orvhalászok járnak errefelé?

Kicsupálták már egy párszor a varsáimat. Az ember nem tud mindenhol ott lenni. Néha egymagam is megfogom őket, de több­nyire a határőrök segíte­nek. Ha orvhalászt látok, szólok a kövesútnál álló járőrnek, az betelefonál az őrsre, és kijön a riadócso­port. Ugye ki tudja, hogy mit akar az az idegen? Le­het, hogy csak orvhalász, de lehet, hogy határsértő.

A témánál vagyunk. Csak­hamar kiderül: neki is volt két elfogása. Megkérem, mesélje el az érdekesebbi­ket. Mintha tegnap történt volna, olyan eleven színekkel idézi föl emlékeze­téből a három évvel ez­előtti izgalmas történetet.

* * *

Június volt, borús, csepergős idő. Egymagam voltam kint, a Kadián, az öreg holtág-vízen. Varsá­kat raktam le csónakból. Ahogy evezek, az erdőszegély árnyékában mintha két emberfejet láttam vol­na a sűrű közt. Eltűntek. Talán nem jól láttam. Odébb egy varsát szúrtam le karóval, ahogy fölnéz­tem, megint láttam a két fejet. Ők is észrevettek. Az egyikük rám szólt: „Halász bácsi! Van hal?”

Nem ismertem őket. Két gondolatom volt, vagy orv­halászok, vagy disszidálók. Olyan rész ez, ahol a ma­dár se jár, sűrű dzsungel a part. Láttam, merre haladnak, gyorsan elébük kerültem a csónakkal, ki­mentem a partra. Tíz mé­terre voltak, amikor kö­szöntem nékik. „Aggyisten, emberek. Hová igyekez­nek?”

Láttam én már akkor, hogy disszidálók. Rossz arcú, barna fiatalemberek voltak, derékig vizesen. „Hát megyünk haza.” „Hol jártak?” „Az erdőben. Dol­goztunk.” „Merre men­nek?” „Bajára”mondja az egyik. A másik: „Mo­hácsra. Halász bácsi, lenne szíves áttenni bennünket ezen a folyón?” „Termé­szetesen, tessenek a ladik végében egymás ölébe be­leülni, de ne nagyon mo­zogjanak, mert a csónak könnyen borul.”

Belöktem a csónakot, jól a végébe ültem. Nem a túlsó partra eveztem, ha­nem be a széles vízbe. Azt mondják: „Halász bácsi! Nem tesz minket a túlsó partra?” „Tudnak úszni?” kérdeztem én. „Nem.” „Na fiaim, akkor vegyék tudomásul, hogy önök hazaértek, maguk disszidálók. Egy gyanús mozdulat, és beborítom magukat”így mondtam nékik.

Mint akit ezer tetű csíp, úgy elkezdtek fészkelődni. Hogy villogott a szemük! Próbáltak a zsebükbe nyúlni, hogy elővegyék a kést. „Ne nyúlkáljanak, mert ba­jok lesznek!”

Csak nem nyughattak. Felálltam, és jól megbillegtettem a csónakot. Nem féltem tőlük, én ismerem a csónak mozgását. Kiborí­tom őket, vagy letaglózom az evezővel.

Míg ők vitatkoztak ve­lem, siettem olyan helyre érni, ahol vannak a par­ton, és segíteni tudnak. Karapancsa felé igyekez­tem, van ott egy régi kas­tély, erdészeti munkások laknak mellette. Már vagy kétszáz métert eveztem ve­lük, amikor nyolc-tíz határőrkocsi jelent meg a kövesúton, GAZ-ok és te­herautók, már három nap­ja őket keresték.

Nagyokat kiáltottam, de hiába. A motorzajtól nem hallották a hangomat, meg a lomb is takart. Végre a legutolsó kocsin valaki ész­revette, hogy a vízről kiál­tok. Megálltak.

Onnan már egyszerű volt. beugráltak a kocsikról a katonák. Csatárláncba áll­tak a parton, úgy biztosí­tották a kiszállásomat. Kérdezi a parancsnok: „Ezek azok, akiket kere­sünk?” „Ezek.”

Miközben megbilincselték őket, odaszól nekem az egyik: „Fater, ha ezt tud­tuk volna, még a parton kinyírjuk!

* * *

Lement a nap, ideje meg­gyújtani a lámpát. Kortyo­lunk a borból.

Vera néni, a halász fele­sége eddig csendben figyel­te a történetet, most nem bírja tovább, közbeszól.

Tudja, hogy egy hétig nem aludtam utána? Hisz le is szúrhatták volna az uramat.

A halász csak legyint. „Asszonybeszéd” — gon­dolhatja.

— És maga, János bácsi? Tudott aznap éjjel aludni? — kérdezem az öregtől.

Én? Már hogyne. Vol­tam ennél szorultabb hely­zetben is, ötvenhatban rendőrként szolgáltam.

Illés Jánosék 1966-ban kerültek ide dolgozni, a bajai Új Élet Halászati Tsz hercegszántói részlegéhez. A tizennégy év alatt sokat változott a kapcsolatuk a határőrökkel.

Korábban nem voltak olyan barátságosak, de ma már az egész család igen jó kapcsolatban van velük. Elekes Feri, a hercegszán­tói őrs előző parancsnoka például jó barátom volt. Mindig beköszönnek a járőrök is, ha erre járnak. Becsületben tartom őket, mert sokat segítenek az orvhalászok, a szerszámai­mat rongálók elfogásában, én meg hazafias kötelessé­gemnek tartom, hogy ha határsértőt látok, szóljak a katonáknak, segítsek is az elfogásban. A fiam itt szol­gált a garai őrsön. Most önkéntes határőr. Én meg az vagyok papír nélkül is. Megbecsülnek. Azért az el­fogásért, amit meséltem, jutalmat kaptam, a kiskun­halasi parancsnokságon még a fényképemet is kitették a folyosóra.

Leszállt az este, ideje indulni. Amíg kiürül a po­hár, a hálókról beszélge­tünk, mindnek megvan a fortélya, hol és hogyan kell használni őket. Gyűlnek a szúnyogok a lámpa körül, a nyakamat, bokámat is csípik már.

Az a sok eső… — mondja az öreg halász —, a szigeten felhőben száll­nak fel, szaladni kell elő­lük.

Keskeny földúton indu­lunk Hercegszántó felé. Lassan elmarad a kis ha­lásztanya. A hunyorgó ab­lakszemek még egy dara­big világítanak az ágak kö­zött.

Holló László