Petőfi Népe 1970-07-29 / 176. szám

Nemzetiségi múzeum épül Hercegszántón

A járási és községi tanácsok anyagi támogatásával régi vágya teljesül a hercegszántói, elsősorban délszláv nemzetiségű emlékeket gyűjtő, feldolgozó honismereti szakkörnek: rövidesen befejeződik és átadásra kerül a nemzetiségi múzeum. A Vélin Marin vezette szakkör — tagjai falusi KISZ-tagok, akik egy része 5—6 km-ről jár be társadalmi munkára — kétéves gyűjtőmunkával annyi értékes sokac, szerb és magyar használati és munkaeszközt, ruházati, lakberendezési tárgyat mentett meg az utókornak, hogy növekvő gondot okoz elhelyezésük, s még inkább a nyilvánosság előtti bemutatásuk.

A gazdag néprajzi gyűjtemény elhelyezésére, állandó jellegű bemutatására most — a járási pártbizottság legutóbbi határozata értelmében — megfelelő helyiség épül. Az új létesítmény, egyúttal alapul szolgál egy járási nemzetiségi múzeum megteremtésére is. Terv ugyanis, hogy a bajai járás területén élő délszláv nemzetiségű lakosság gazdag hagyományainak tárgyi emlékeit egy helyre — Hercegszántóra — koncentrálják, mivel itt már megvannak a szükséges személyi, s kialakulóban a tárgyi feltételek.

A már összegyűjtött anyag rendkívül változatos. A színek parádéja, a motívumok nemzedékek formálta szépsége jellemzi a népviseleti tárgyakat, a textíliákat — érzékeltetve a sokácok, bunyevácok életkörülményeiben nyomon követhető változásokat is. Ismeretes, hogy a vidéken tradíciói vannak a kendertermelésnek. A szorgos gyűjtőmunka gyümölcseként jól megfigyelhetők a kender termelésének és feldolgozásának koronként változó módszerei, műveletei. A községben négy úgynevezett gölöncsérpincét fedeztek fel a fiatalok, s az itt talált anyagok képezik a ritka értékű korsógyűjtemény alapanyagát, a helyi fazekasipar megmaradt emlékeivel bővítve.

Most, hogy az állandó kiállítás megnyitásának időpontja mind közelebb kerül, hatványozódik a honismereti munka támogatóinak érdeklődése, segítőkészsége is. A járási tanács a közelmúltban ötvenezer forintot adott a felkutatott tárgyi emlékek megvásárlására, a község százezret az épület átalakítására, de segít a népfront, a Délszláv Szövetség, s bíznak a helybeli termelőszövetkezetek anyagi támogatásában is. Gondot okoz a szervezőknek és gyűjtőknek, hogy mind több magángyűjtő fordul meg a községben, s értékes emlékeket, eszközöket, pótolhatatlan értékeket visznek el a fővárosba, s más vidékekre.

Szakács Gyula