Petőfi Népe – 1969-08-12 / 185. szám
„Valóságkereső” diákok Hercegszántón
Tíz napos ott-tartózkodás után nemrégiben hazautazott az a huszonhéttagú budapesti diákcsoport, melynek tagjai érdekes formáját választották a nyári táborozásnak: saját költségükön utaztak a határmenti faluba, hogy megismerkedjenek lakóival, belekóstoljanak a paraszti munkába, tanulmányozzák a falu kulturális életét, a nemzetiségiek helyzetét, hagyományaikat, szokásaikat.
Honnan jöttek, mit akarnak, miért teszik? — hangzott el többek részéről. Magam is kíváncsi voltam a furcsa szándékú, láthatóan igen lelkes gárdára. Táborhelyükön, a kényelmes szállást és étkezést biztosító hétközi otthonban kerestem fel vezetőjüket, a mindig mosolygós Márta „nénit”. Küllő Miklósné tanárnő, a budapesti Radnóti Gimnázium pártszervezetének titkára, a közéleti ember gyakorlottságával, készséggel mutatta be övéit és munkájukat.
— Iskolánkban öt éve alakult meg a „Szociográfiai tábor”, s a gimnazistákból, nálunk érettségizett főiskolásokból álló 25—30 tagú csoport nyaranta arra fordítja megtakarított forintjait, hogy tanulmányozza egy-egy falu életét. Az előző években Zala, Borsod, Szabolcs és Bács megyében folytattunk hasonló jellegű tanulmányokat.
— A „terep” megválasztása tudatos, vagy ösztönös? Hogy esett a választás ezúttal éppen Hercegszántóra?
— Általánosítható képet szeretnénk nyerni a mai faluról, s ezért — az összevethetőség kedvéért is — különböző tájak, országrészek egy-egy jellegzetes települését kerestük fel. Jelenlegi kutatási területünk a fentieknek némileg ellentmondóan — szinte véletlenül került a címjegyzékbe. A múlt évi Ki mit tud-on láttuk és megcsodáltuk a hercegszántói délszláv táncegyüttes remek produkcióját, s felkeltette érdeklődésünket e határmenti, nemzetiségiek lakta község. A helyi vezetőktől biztatást, kellő támogatást kaptunk, s most itt vagyunk. Vélin Marin, az otthon igazgatója teremtette meg részünkre a kényelmes szállást és ellátást.
— Kérem, foglalja össze ez „újkori” falujárás célját, mondjon el valamit a csoport munkamódszeréről.
— Nem tudományos igényű kutatómunkát végzünk, nem vagyunk szociológusok. Az új iránt fogékony pesti fiataloknak a magyar valóság, a szocialista falu mai élete iránti érdeklődése ez.
Szó szerint jegyeztem fel a fiatal tanárnő alábbi — pedagógusaink számára is tanulságos — mondatát: „Addig kell gyermekeinkkel — akik közül többen bizonyára majd falun is fognak dolgozni — megismertetni a valóságot, amíg mi, szellemi fejlődésükért,világnézeti formálásukért felelős tanárok velük vagyunk, mögöttük állunk! Velünk beszéljék meg, együtt bogozzuk ki a tapasztalt problémákat is.”
— Célunk továbbá — mondotta — a jelenlegi és volt tanítványainkban a közéleti érdeklődés felkeltése, a felelősségérzet elmélyítése.
Figyelemre méltóak a tényleges munkáról, a feldolgozás, a hasznosítás módjairól elmondottak is:
— Egy-egy tapasztaltabb fiú vagy leány vezetésével öt brigád kereste fel a termelőszövetkezetek vezetőit, járta a falut, kopogtatott be magyar, sokác, bunyevác, szerb családokhoz. A község vezetői fogadtak, s hasznos útmutatással láttak el bennünket. Naponta értékeltük a tapasztaltakat, hagytuk vitatkozni a gyerekeket egy-egy fontosabb benyomásról, érdekes megfigyelésről. Fokozott érdeklődést tanúsítottunk a falu sokác és bunyevác lakóinak hagyományai, alig ismert, szerintünk nagyon értékes népművészete iránt. Otthon aztán közös munkával értékelő dolgozatot készítünk, s azt megküldjük a község párt- és állami vezetőinek. A tanév elején KISZ-klub keretében ismertetjük iskolánk érdeklődő tanulóival is tapasztalatainkat.
Szinte magától jött a következő kérdés:
— Mindezt — hogy vadidegen pesti gyerekek családokat, a nyári munkában elmerült vezetőket keresnek fel — hogyan fogadták az érdekeltek?
— Mindenütt szívesen láttak bennünket. Rendkívül nyíltak és őszinték az itteni emberek. Több családhoz ismételten meghívtak bennünket, szövődtek meleg barátságok is. Megmutatták lakásukat, régi ruháikat, szép szőtteseiket, több helyen asztalt is terítettek.
S amit aztán a falu lakóitól tudtam meg: Az első napokat — hogy az emberekkel kapcsolatot teremtsenek, megnyerjék bizalmukat — munkával töltötték. Morzsoltak kukoricát a szövetkezetben, almát szedtek, gyomot irtottak a burgonyatáblán. Egy egyedülálló, éppen beteg néninek megkapálták a kukoricáját, este a tsz párttitkárának segítettek a barackbefőzésben. S közben énekeltek, sokat és értelmesen beszélgettek, kérdezősködtek.
A történethez tartozik, hogy a neves filmrendező, Mátrai György a televízió kamerájával és tizenkét munkatársával a nyomukba szegődött, mert, mint indokolta ideutazását: — „…egy képtelen és abszurd szituáció tanúi vagyunk: serdülő pesti lányok és fiúk bemennek soha nem látott, névről sem ismert emberekhez, s megkérdezik, mit olvasnak, hogyan élnek, mi a véleményük a világ dolgairól és a többi… Érthető, hogy ez film- és magnószalagra kívánkozik.” Az is természetes, hogy elutazásuk perceiben a szokottnál több volt a kísérő, sűrűbb volt az ölelés: pesti és falusi emberek lettek pár nap alatt barátok.
Jómagam pedig, aki többször lehettem velük, újból elolvastam Gyurkó László sokat vitatott írását a hitvallásról. S odaírtam széljegyzetben: A tizenévesek között is vannak lelkes, önzetlen munkások, a szebbért, a jobbért érdeklődéssel dolgozó „hívő emberek”.
Szakács Gyula