Függetlenség – 1935-09-22 / 216. szám
Megdöbbentő adatok a független kisgazdapárti kortesek véres terrorjáról és féktelen izgatásairól a nagybaracskai kerületben
Nagybaracska, szeptember 21.
(A Függetlenség kiküldött munkatársának telefonjelentése.)
Személyesen végigjártuk most a maradék Bácskának azt a részét, amely Bajától György-pusztáig, tehát a trianoni határig húzódik el. Személyesen beszéltünk minden rendű és rangú emberrel, hogy világos képet nyerjünk a nagybaracskai kerület politikai helyzetéről és meglássuk saját szemünkkel: mi az igazság? Látni akartuk, mi igaz abból, a „borzalom”-ból, amit a kerület megbukott jelöltje, Mojzes János dr. mostanában néhány baloldali lapban oly nagy buzgalommal világgá kürtölget?
Az igazi helyzet
És amit láttunk, — ha nem is azon az oldalon, amerre Mojzes próbálja tologatni, — valóban borzalmas.
Hátborzongatós, a füzetes ponyvákat is megszégyenítő politikai rémregény az, amit errefelé láttunk.
Ilyen terrort, lázítást, izgatást, amit a Mojzes-párti kortesek a választások óta szünet nélkül kifejtenek, még a legfelelőtlenebb, leglelkiismeretlenebb és a leglelketlenebb elemektől sem várhatna el az ember. Különösen nem itt, a trianoni határ mentén és különösen nem olyanoktól, akik — minden lármájuk ellenére is, — itt bizony kisebbségben van. Sokkal kisebb az arányszámuk, mint amit a szavazatok aránya mutat, mert a Mojzesre eső szavazatoknak, legalább a fele terrorral született meg részint úgy, hogy a lélektiprás legvisszataszítóbb módszereivel és fizikai erőszakkal is elriasztották a szavazók jelentékeny részét alkotmányos joguk gyakorlásától, részint meg, hogy hasonló eszközökkel meggyőződésük ellenére arra kényszerítették őket, hogy Mojzesre szavazzanak, részint pedig úgy, hogy „megkorrigálták’’ a szavazás eredményét, ahogyan azt a Függetlenség már megírta. Mojzes bukásának igazi arányai akkor bontakoztak volna ki, ha ez a lelketlen ellenzéki terror nem érvényesülhetett volna, mint például 1934 őszén történt, a vármegyei törvényhatósági bizottsági választásoknál. Akkor is ugyanazok a választók szavaztak és pedig titkosan, de még egyetlenegy Mojzes-párti póttag sem jutott be a törvényhatósági bizottságba. Sőt a megyei alakuló közgyűlésen a kisgyűlés hivatalos listáján szerepelt maga Mojzes János is, de kibukott így is.
Pedig akkor még aktív országgyűlési képviselő volt!
Féktelen osztályellenes izgatás
A helyzet igazi megismerése céljából tudni kell azt is, hogy ebben a kerületben nincs is talaja a független kisgazdapártnak, nincs is szervezete. De azért a független kisgazdapárt a cégér és a külső cégér alatt harcol Mojzes János példátlan eszközökkel az elveszett mandátumért és akik körülötte vannak, mind közeli és távoli rokonságból kerülnek ki. Legfőbb ereje: a féktelen osztályellenes izgatás, amivel azt érte el, hogy pártjában csakis rokonsága és a jómódú gazdák egyrésze található. Olyan elemek, akik gőgjükben megvetik a nincstelen mezőgazdasági és ipari munkást és a kisiparost és a folytonos lázítás folytán gyűlölik az „urakat” is. Urak alatt mindenkit értenek, aki bárhonnan fix fizetést kap. Ezzel magyarázható meg az a tény, hogy minden munkás, iparos, tisztviselő és a nagyobb gazdák értelmesebb része Teleki János gróf pártján áll és a munkások és zsellérek még kenyerük kockáztatásával is Teleki grófra szavaztak.
Csak azok tartózkodtak közülök a szavazástól, vagy szavaztak meggyőződésük ellenére Mojzesre, akikkel szemben a lélektiprás és a terror (vér is folyt és folyik néha most is!) túlságosan is érvényesült.
Ennek szemléltetése céljából álljanak itt mindenekelőtt a nagybaracskai ipartestületre vonatkozó adatok, amelyeket Kecskés János ipartestületi elnök mondott el nekünk. Az ipartestület 63 tagja közül Teleki János grófra szavazott 27, Mojzesre 18.
A terror és fenyegetések miatt nem mert leszavazni 28.
Lélektiprás és terror
Hogy pedig ez a sok fenyegetés nem volt üres szóbeszéd, arra jellemző, hogy például Bárányos András, Mojzes-párti kortes megfenyegette Sirok János kovácsmestert azzal, hogy nemcsak munkát nem ad neki, hanem ki is pofozza a lakásból, ha Telekire mer szavazni.
Kocsis József és Horváth József Mojzes-párti kortesek bojkottot szerveztek és tartanak fenn Szücs József tejcsarnokos ellen, továbbá Ingusz Sándor malomtulajdonos ellen. Minden héten bizonyos napokon ingyen fuvart adtak a kisebb gazdáknak, hogy őrlendő búzáját ne az Ingusz-malomba, hanem a szomszéd faluba, Csátaljára vigyék. Somogyi Gábor, Matacz János, Matacz József és más borbélyokkal a Mojzes-párti kortesek megszüntették a kommenciós munkaviszonyt, sőt bojkottot szerveztek ellenük, mert ezek Teleki Jánosra szavaztak.
Horváth Péter, Mojzes János és Sirok József cséplőgéptulajdonosok kihirdették, hogy cséplőgépjeiknél csak azok dolgozhatnak, akik Mojzesre szavaznak.
Talán a legjellemzőbb a kisgazdapárti terrorra az a tény, hogy az egyik szavazókörzet titkára, Barabás István dr. orvos sem mert leszavazni a fenyegetések miatt.
Persze még fokozottabb mértékben tombol ez a lélektiprás a mezőgazdasági munkásokkal és zsellérekkel szemben. Vincze Imre, Kovács Ferenc, Sümegi Ferenc, Rókus Imre, Mojzes Péter, Szabados Ferenc, Kriskó Sándor, Karaszi József, Putterer Antal és még számtalan kisembertől elvonták a kukorica- és krumpliföld bérleteket, mert azok Telekire szavaztak. A nagybaracskai Rokkant Egyesület elnöke, Mojzes János, negyven esztendeje dolgozott Mojzes János dr. egyik főkortesénél, Aladics Péternél, most azonban Aladics kidobta, mert Telekire mert szavazni.
A Rokkant Egyesület pénztárosa, Vasvári József szintén ugyanezért áll ma kenyér nélkül. Mojzes Imre és Balogh István hadirokkant Teleki-párti szavazókat a kisgazdapárt egyik főkortese, ifj. Kocsis János a nyílt utcán leköpdöste, mindkettőt szintén megfosztották kenyerétől azok a kisgazdapárti gazdák, akiknél évtizedek óta dolgoztak.
Forradalmat csinálunk!
Blinszky István ötvenszázalékos hadirokkantat már a választások alatt is állandóan megfenyegették, a választások után pedig Aladics Péter elvette tőle a bérelt kukoricaföldet. Szeptember legelején levélben közölték vele, hogy leütik őt is, családját is és ezt a fenyegetést be is váltották.
Szeptember 8-án éjjel meglesték az utcán, amikor a frontharcosok gyűléséről ment haza és karóval véresre verték, amikor pedig eszméletlenül összeesett, csizmájukkal összevissza rugdosták a fejét.
A terror elfajzására és mértékére jellemző, hogy Kovács József Mojzes-párti főkortes nemcsak elvonta a napszámosmunkát a Nemzeti Egység Pártjára szavazó Balogh István napszámostól, Mojzes Péter borbélytól, Poncz Istvántól és Mojzes Imrétől, de ezenkívül nem ad el több tejet a választás óta régi állandó vevőjének, Bubreg György cipésznek, mert az Telekire szavazott.
Rókus János községi bírót megfenyegették kisgazdapárti részről azzal, hogy most „olyan tűzesetek lesznek, amilyeneket a hatóság sem olt el” és a gyújtogatással való fenyegetések olyan komolyak és állandóak, hogy a biztonság kedvéért most biztosították be tűz ellen a község összes épületeit.
Kiirtják a Nemzeti Egység Pártiak kertjeiből a gyümölcsfákat és általában, ahol csak tehetik, ott okoznak károkat nekik. A baracskai helyzetre a legjellemzőbb, hogy a kisgazda párt egyik kortese, Bagó István, augusztus 4-én nyíltan bejelentette, hogy ha a Közigazgatási Bíróság nem semmisíti meg a mandátumot, akkor forradalmat csinálnak.
Mások pedig nyíltan hirdetik, hogy a Népszövetséghez fordulnak segítségért, ha nem Mojzes János lesz a képviselő.
Ugyanezeket a panaszokat halljuk Bátmonostoron is. És itt a legelszomorítóbb nemcsak az, hogy a kisgazdapárti gazdák megvonták a napszámot, a kukorica- és krumpliföldet a Teleki-párti szegény zsellérektől, hanem még ennél is tovább mennek. Errefelé ugyanis az a szokás, hogy a napszámosok a téli tüzelőt lábon veszik meg az erdőben, maguk döntik le és azután valamelyik igásgazda befuvarozza a fele fáért a tüzelőt.
Bár ez a rendszer is az uzsora jellegivel bír, de ezek a gazdák most még ilyen alapon sem hajlandók befuvarozni olyan napszámos fáját, aki Telekire szavazott.
Éhen fog dögölni…
Még vadabbul tombol ez a terror Herczegszántón, Mojzes János dr. szülőfalujában. Itt bojkott alá vették a Kempel-malmot és úgy elriasztották fenyegetésekkel és az Ingusz-malommal szemben alkalmazott módszerekkel az üzletfeleket, hogy amíg a választást megelőző hat hónapban ez a malom 2600 mázsát őrölt, a választás utáni hat hónap alatt, beszámítva a mostani főszezont is, mindössze 124 mázsa az összforgalom.
Bittner József dr. orvost, már sokszor fenyegették meg leütéssel, mert Telekire szavazott, azonkívül bojkottot szerveztek ellene. A nyílt utcán ordítják utána a kisgazdapárti kortesek:
— Éhen fog dögölni…! Mehet Telekihez betegért…
A bojkott eredménye az, hogy amíg Bittner dr.-nak januárban és februárban 257 új betege volt, addig a választástól mostanáig eltelt hosszú hónapok alatt mindössze 90 új betege akadt.
A betegeit borzalmas fenyegetésekkel és mindenféle más módon riasztják el tőle.
Persze, itt is elveszik a napszámot és krumpliföldet Mojzes kortesei és rokonai a Teleki-párti szavazóktól, nem adtak nekik részcséplést, aratást, mindenkit leütéssel, a házának felgyújtásával és hasonlókkal fenyegetnek és a kortesek nyíltan hirdetik:
— Senki se féljen a büntetéstől, mert ha valakit elítélnek, a független kisgazdapárt kifizeti helyette a bírságot!
A fenyegetések nagyon sokszor nem maradnak üres szavak és bizony már megtörtént, hogy a csendőrségnek kellett életveszélyes helyzetéből kimenteni a Teleki-párti szavazókat.
Csátalján sem különb a helyzet. Itt is a földeket vonják el a kisgazdapárti kortesek zsellérjeiktől, megkötött aratószerződéseket szegtek meg, szatócsok és iparosok ellen lázítanak és bojkottot szerveznek, szóval és levelekben fenyegetésekkel árasztják el mindazokat, akik a Nemzeti Egység Pártjához tartoznak.
Amerre mentünk, az egész kerületben mindenütt kivétel nélkül ugyanezt a féktelen terrort láttuk. Szinte szimbolikusan hatott ránk az a kép, ami közvetlenül a trianoni ha táron tárult elénk. Ott állt Györgypuszta határmesgyéjén egy szerb granicsár és a magyar terület felé fordulva oly harsogva kacagott, hogy egész teste rángatózott beléje. És mi kénytelenek voltunk megérteni és igazat adni a szerb granicsárnak, mert mi is éppen ilyen harsogva kacagnánk, ha ugyanilyeneket tapasztalnánk ellenségeinknél.
MIKES FERENC