Az Est – 1936-02-06 / 30. szám

Amnesztiát kapott Mojzes János gróf Teleki Jánossal támadt rágalmazási pörében

— Meg fogom ismételni kijelentéseimet, kiáltotta Mojzes

— Rosszul jár, figyelmeztette Méhes elnök

— Az Est tudósítójától—

A nagybaracskai választás során, mint ismeretes, Mojzes Jánossal szemben gróf Teleki János NEP-jelöltet választották meg képviselőnek. Ez a választás már sok izgalmat okozott a politikai életben és Mojzes János petícióval támadta meg. A választással kapcsolatban ma izgalmas sajtóper zajlott le a büntető törvényszék Méhes-tanácsa előtt.

Mojzes János volt a sajtóper vádlottja, akit gróf Teleki János jelentett fel rágalmazás miatt. Mojzes ugyanis az egyik napilapban nyilatkozatot tett közzé, amelyben azt állította, hogy gróf Teleki János hamis okiratok alapján kiállított mandátumot használt tudatosan, ebből anyagi hasznot húz, ezért őt mint közokirathamisítót fel is jelentette.

Nem érzem magam bűnösnek — védekezett a mai tárgyaláson Mojzes. — A nyilatkozatomban foglaltak egy bajai törvényszéki tárgyalás anyagáról szólnak. A tárgyalás után több újságíró körülvett engem, akkor tettem nyilatkozatomat.

Mojzes kérte a valóság bizonyításának elrendelését arra, hogy a nagybaracskai választás alkalmával tulajdonképpen harmadszor is őt választották meg képviselőnek, de utólag gróf Teleki János javára meghamisították az eredményt.

— Ebben az ügyben bűnvádi eljárás is indult a hamisítók ellen, — folytatta — de ezt az eljárást az amnesztia folytán megszüntették.

— Ön azt állította, hogy gróf Teleki tudva használja fel a hamisított mandátumot — jegyezte meg az elnök.

— Én azt állítottam, hogy Teleki tudott a hamisításokról. Több mint 1300 választómat szétverték, mégis én szereztem meg a többséget. Ekkor összeálltak a nagybaracskai községházán, hogy mit kellene tenni. Ezen a megbeszélésen ott volt Teleki is. Elhatározták, hogy küldöttséget menesztenek a györgypusztaiak elé, akik az ott leadott szavazatokat hozták. A csátaljai községházán meghamisították a györgypusztai választási jegyzőkönyveket, úgy, hogy kilenc szótöbbség jött ki Teleki javára.

Megállapították, hogy az eredményt meghamisították? — kérdezte az elnök.

Tizenkétrendbeli hamisítás miatt a bajai ügyészség vádiratot adott ki — felelte Mojzes János.

Ezután a vádlott védője terjesztette elő a valóságbizonyítás iránti kérését. A bejelentett tanuk sorában kérte Antal István igazságügyi államtitkár és Timkó Zoltán koronaügyészhelyettes kihallgatását.

Kérte a védő, hogy a bajai törvényszéktől szerezzék be a büntetőiratokat, továbbá a petíciós iratokat annak bizonyítására hogy az egész választási eljárás törvénytelen volt.

Gróf Teleki János jogi képviselője, báró Collas Tibor ellenezte a valóság bizonyítását, mert a beterjesztett bizonyítékok nem fogadhatók el arra, hogy gróf Teleki közokirathamisítást követett el, vagy pedig arról tudott volna.

A törvényszék rövid tanácskozás után elutasította a valóság bizonyítását. Ezután a perbeszédek hangzottak el, majd a törvényszék megszüntette az eljárást Mojzes János ellen azzal, hogy az amnesztiarendelet alapján minden bűncselekmény, amely a legutóbbi országgyűlési választásokkal kapcsolatos és politikai indokból követtek el, legfelsőbb elhatározás alapján kegyelem alá esik.

— Meg fogom ismételni kijelentéseimet — kiáltott fel a felmentő ítélet elhangzása után Mojzes János.

Rosszul jár — figyelmeztette Méhes tanácselnök.

Ezzel a tárgyalás befejeződött.