Petőfi Népe 1971-06-11 / 136. szám

Megy az áru vándorútra – Szarka a tsz raktárban

Ez év februárjában történt. Bakó Tibor, a hercegszántói Új Élet Tsz raktárosa csak úgy „barátságból” két zsák búzát adott a közösből Varga Ferencnek a tsz gépkocsivezetőjének, akivel meglehetősen jó viszonyban voltak. Varga a búza értékesítésének legegyszerűbb módját választotta, ugyanis a tsz raktárából elsikkasztott búzát eladta Viszmeg Mihálynak, a termelőszövetkezet zöldség- és tojásboltja vezetőjének. Nem ez volt az első eset, hogy Varga ilyenfajta „juttatást” kapott Bakó Tibortól, ám ezt nemcsak Varga, de mások is észrevették. Így lepleződött le a hercegszántói Új Élet Tsz raktárosa, aki különböző visszaélésekkel károsította meg a társadalmi tulajdont.

Korrupció tagadással

Bakó Tibor februárban 60 zsák búzát szállíttatott be a termelőszövetkezettől a bajai villanymalomba. A búzáért lisztet akartak cserélni, amely nagyjából sikerült is. Azért csak nagyjából, mert 12 zsák búzát minősége miatt a malom nem vett át. Bakó, aki a cserét intézte, a 12 zsák búzát nem vitte vissza Hercegszántóra, hanem betért Viszmeg Mihály üzletébe, s ott letette a zsákokat. A nyomozás során Bakó azt állította, hogy Viszmeg 1500 forintot adott a búzáért, Viszmeg tagadta ezt a „vádat” sőt, egy Lipták Péter nevezetű madarasi férfival akarta igazolni magát, aki tanúkihallgatása során kijelentette, őt erre Viszmeg Mihály kérte meg. (Ez a büntető törvénykönyv szerint hamis tanúzásra való rábírás.) Egyébként Viszmeg nem tartozik az elesett emberek közé, ugyanis háza van Baján és Felsőszentivánon, mellette egy hold föld, ezenkívül rendelkezik egy Opel személy- és egy Barkas típusú tehergépkocsival…

Majdnem fele-fele alapon

Térjünk vissza Bakó Tibor dolgaira. A raktáros márciusban a közösből 50 kiló hagymamagot sikkasztott el, amelyet eladott Kiss Istvánné Hercegszántó, Rákóczi Ferenc utca 34. szám alatti lakosnak. Bakó 2 ezer forint előleget vett fel, s Kissné megkezdte az árusítást. Szomszédjainak 23 kilót mért el 70 forintért, amelyen a következőképpen osztozkodtak: 40 forint járt a sikkasztónak, 30 forint a „passzernak”. Bakó lelkiismeretét ezenkívül más egyebek is terhelik. Nemcsak hagymamagot, búzát, különböző tápokat, hanem más értékeket is elsikkasztott a közös tulajdonból.

A leltárnál derült ki hogy Bakó szarka természete nem kímélte meg a raktárban tárolt villanymotort, kukoricát, takarmánykeveréket, s lehetne sorolni tovább. Amikor a nyomozók megkérdezték, miért követte el ezeket a bűncselekményeket, Bakó magyarázattal szolgált. Januárban vált el feleségétől, s egy fillér nélkül maradt, kellett neki a pénz.

Magyarázat kis hibával

A nyomozók hitték is, nem is Bakó magyarázatát, s azután alaposabban utánanéztek, mennyire fedik a valóságot állításai. Enyhén szólva Bakó Tibor nem mondott igazat, amikor azt állította, hogy egy fillér nélkül maradt. Családjától való elköltözéskor szabályos leltárt csinált, s magával vitt 50 mázsa kukoricát, 4 mázsa árpát, egy komplett szobabútort, hűtőszekrényt, olajkályhát, birkákat, süldőket. Ezenkívül havi 2 ezer forint volt a fizetése, amelyhez még a háztáji föld jövedelme is hozzájárult. Egyébként Bakó megpróbálta ezeket az állításait tanúkkal igazolni. A két tanú azonban nem volt hajlandó vallomást tenni, ugyanis kijelentették, hogy ők Bakó mellett nem kötelezik el magukat. (Ez a cselekmény is kimeríti a hamis tanúzásra való rábírás bűntettének kritériumait.)

A hercegszántói Új Élet Tsz raktárának szarkáját leleplezték, s Bakó Tibor, valamint társai rövidesen a bíróság előtt felelnek társadalmi tulajdont károsító sikkasztás és más bűncselekmények elkövetése miatt.

Gémes Gábor