Petőfi Népe – 1968-11-15 / 268. szám
Sokác baba
Élnek még a régi szokások, hagyományok a hercegszántói sokácok között. Főként az idősebbek, no meg a kultúrcsoport tagjai ápolgatják. A fiatalokból álló csoport két leglelkesebb patrónusa, Gálity György és felesége.
Most nálunk beszélgetünk. Gyuri bácsi régen nyugdíjas már, őszhajú, kissé szegletes arcú, közvetlen, kedves ember, igazi szláv típus. Felesége, Erzsi néni magyar. Kerekarcú, vidám tekintetű, fiatalos külsejű.
Az ő ifjúságuk idején ritkán házasodott össze szerb legény és magyar lány. Ma már ez olyan gyakori a községben, hogy szinte számon se tartják.
Körülnézek a kis konyhában. A falon oklevelek. Az egyiken olvasom: A délszláv népi zene ápolásában és terjesztésében kifejtett sikeres munkájáért Gálity Györgynek, 1964. május 1-én. A másik oklevelet a határőrségtől kapta.
Mutatja a nemrég érkezett levelet, amelyben Ognyenovics Milán, a Magyarországi Délszlávok Szövetségének főtitkára elismerését fejezi ki eddigi munkájáért és kéri, hogy továbbiakban is patronálja a fiatalokat.
— Természetesen vállalom — mondja Gyuri bácsi —, hiszen nem is tudnék én már enélkül élni. Köztük én is megfiatalodom.
Mint a kultúrcsoport zenei vezetője, harmonikáján elővarázsolja a régi szép szláv dallamokat, amelyekre már csak az idősebbek emlékeznek. Ezekre énekelnek, táncolnak a sokác fiúk és lányok.
A csoport nemcsak itthon, hanem a környező községekben is fellép, sőt vendégszerepeltek már többször Jugoszláviában is.
Erzsi néni is mindig elkíséri őket, hiszen ő az öltöztetőjük. Ismeri az ősi népviseletet, legalább úgy, mint a legöregebb délszlávok.
— Bizony, egyre nehezebb beszerezni a kellékeket — panaszkodik. — Nemcsak a nagyoknak, hanem a kicsiknek is.
A kicsik alatt Erzsi néni a sokác babákat érti, amelyeket ő szokott otthon üres óráiban készítgetni.