Petőfi Népe 1960-03-06 / 56. szám

Öten az asztal körül

Nagy munkában találom az öt tagból álló, kis, négyszögle­tes asztal körül ülő társaságot. Látszik, ez az összeráncolt homlokokon, a töprengő arco­kon. Egymás mellett ülnek: Nagy András, a Hercegszántói Lenin Termelőszövetkezet el­nöke, Likár István agronómus, Mitos József elnökhelyettes, s a vezetőségnek még két tagja, Filákovics István és Horváth István.

950 hold kukorica

Éppen Likár István magya­ráz a többieknek.

— Kilencszázötven holdon vetünk az idén kukoricát.

— Kétszázötven sertést állí­tottunk be hizlalásra, ezeket a nyáron átadjuk. Szeptember­ben újabb négyszázat szándé­kozunk leszerződni. Figyelem­be szükséges venni azt is, hogy jövőre még többet akarunk hizlalni. Időben kell tehát tarta­lékról gondoskodni.

Közös állatállomány — saját erőből

Azt mondani sem kell, hogy a sertéseket úgy adták össze a tagok és mint az elnök tájé­koztatásából kiderül, az állat­tenyésztést számottevően akar­ják növelni.

Saját erőből létrehozunk egy 50 darabból álló szarvasmarhaállományt. Hatvankét hízómarhát adunk át az állam­nak ez évben, tervezzük egy 30 darabból álló tenyészkoca-állomány beállítását. 100 anya­juhot veszünk.

Filákovics István megemlíti:

— Nemrég írtak róla, hogy a járás két termelőszövetkeze­tében, a háztájiban megszün­tették a szarvasmarha-állo­mányt. Mi is hasonlót terve­zünk. Én magam is kiszámí­tottam, hogy sokkal rosszabbul járok, ha a tehén a háztájiban van, mert egy családtagot le­köt, azonkívül a takarmányo­zása is drága, míg a közösben kisebb költséggel könnyebben, jobban meg lehet oldani a ta­karmányozást és a gondozást. Én mind a két tehenemet be­adtam.

Pénzt adnak össze

Nagy András közbeszól:

— Én meg a tehenemet és a borjúját hoztam be.

A sok okos, hasznos elgon­dolást már csak röviden írha­tom meg, mert akár egy oldal is betelne vele. Tehergépkocsit, zetort akarnak vásárolni, saját erőből építkeznek. Többek kö­zött sertéshizlaldákat, szabadtartásos tehénistállót, stb.

— Miből veszik a gépeket? — kíváncsiskodom.

— Pénzt adunk össze — vágja rá az elnök.

— A magam részéről ötezer forintot ajánlok fel — mondja Mitos József.

Nem tartom fel tovább a kis csoportot, búcsúzom. Amint az ajtóból visszanézek, látom, hogy a töprengő arcok ismét köze­lebb hajolnak.

K. S.