Népszabadság 2001-05-08 / 106. szám

Horvát iskolapanaszok

Elégtelen jogszabályok, esetleges támogatás

Nem lehet kisebbségi autonómiáról beszélni, amíg a parlament nem javít a jogszabályokon — vélekedik a magyarországi horvátok vezetője, aki a hercegszántói nemzetiségi iskola anyagi gondjairól tartott sajtótájékoztatót. Az oktatási tárca — derül ki Környei László helyettes államtitkár nyilatkozatából — új finanszírozási rendszer bevezetését kezdeményezte.

A választási kampány már megkezdődött, de eddig egyik párt sem ejtett szót arról, milyen kisebbségügyi elképzeléseket kíván megvalósítani— kifogásolta Karagics Mihály, az Országos Horvát Önkormányzat elnöke hétfői tájékoztatóján. Hangsúlyozta, hogy nem lehet kisebbségi kulturális autonómiáról beszélni, amíg a törvényhozók nem javítanak a jogszabályi feltételeken. A Bács-Kiskun megyei Hercegszántón komoly pénzügyi gondokkal küzd az egyik patinás — óvodát, általános iskolát és diákotthont magában foglaló — horvát közoktatási intézmény.

Miután a települési önkormányzat nem tudta tovább vállalni az iskola fenntartását, az országos horvát testület tavaly nyáron átvette az intézményt. Az Igazságügyi Minisztérium például tízmillió forinttal járul hozzá az iskola működtetéséhez, de — hangzott el — az oktatási tárca nem biztosítja az úgynevezett kistelepülési fejkvótát. Az elutasítás indoka, hogy az intézményt fenntartó horvát testület nem a kistelepülésen, hanem Budapesten van bejegyezve. Karagics szerint az iskola legalább négymillió forint támogatástól esik el, így veszélybe kerül a léte.

Kaltenbach Jenő, a kisebbségi jogok országgyűlési biztosa kérdésünkre indokoltnak nevezte a horvátok panaszát. Emlékeztetett arra, hogy tavaly javaslatot dolgozott ki a kisebbségi törvény módosítására, de a pártok mindeddig nem tettek érdemi lépéseket.

Környei László, az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára előrebocsátotta, hogy a normatívát nem az oktatási, hanem a belügyi tárca folyósítja. A hercegszántói horvát iskola valóban nem jut hozzá a kistelepülési támogatáshoz, de a Belügyminisztériumnak nincs mérlegelési jogköre, csak azt vizsgálhatja, az iskola megfelel-e a normatív követelményeknek. Az Oktatási Minisztérium ugyanakkor fontosnak tartja, hogy a kisebbségek minél több intézmény fenntartását átvegyék. A hercegszántói iskolának a tárca kétmillió forintos többlettámogatást nyújt, és keresi a lehetőségét annak, miként lehet kiszámíthatóvá tenni az intézmény gazdálkodását. A minisztérium kezdeményezte, hogy az országos kisebbségi önkormányzatok által működtetett intézmények az egyházi normatívához hasonló támogatásban részesüljenek — tudta meg lapunk Környei Lászlótól.

Cz. G.