444.hu, 2022. október 13.

UJ PÉTER

111. Bululubú ulágá águ – oroszok vagyunk, Tibor!

111.1. Tavaris rukovogyítel, ja dakládivaju vam

111.1.1. Intézzük el most gyorsan Putyint – wishful hírlevéling! –, így az elején.

Megint a híres római preproprétort, kétszeres tubifex maximust, Ceterum Censeót (Ceteris Paribus unokatestvérét, Summa Summárum dédunokáját) vagyok kénytelen idézni, mint már annyiszor: újra és újra rácsodálkozom magunkra: észre sem vettük szinte, és oroszokká lettünk.

111.1.2. Igen, ezt ragozom (rendhagyó, mozgást jelentő, visszaható) tulajdonképpen március óta, és nem nagyon bírom abbahagyni. (Legpregnánsabban és -penetránsabban talán a 85. hírlevében, április hetedikütt ragoztam.) Azóta szinte csak oroszokról olvasok, oroszokat és nem oroszokat, történészeket, politológusokat, szociológusokat, közgazdászokat, írókat, költőket, esztétákat, itakdalsékat, és ahogy összeáll a kép a putyini rendszer működéséről, úgy lesz egyre világosabb, hogy mink is manifeszt putyinizmusban élünk, kicsit lájtosabb, kicsit hanyagabb nyugat-putyinizmusban, de putyinizmusban, csak cirill betűk és atombomba nélkül.

111.1.3. De egyébként:

  • a törvényhozás alárendelése a végrehajtó (valójában: egyszemélyi) hatalomnak: stimmol;
  • az állampárt illetve a Vezető személyes hatalmának kiterjesztése minden, elvileg független államhatalmi intézményre: stimmol;
  • leválthatatlan hatalom, korrumpált pártrendszerrel, látszatellenzékkel, a hatalmi központból létrehozott álpártokkal, álpolitikusokkal: stimmol;
  • a demokratikus akaratképződés minden lehetséges helyszínének (civil szervezetek, önkormányzatok, helyi kezdeményezések) központi kontrollja, befolyásolása vagy azonnali kiiktatása: stimmol;
  • gazdasági kulcságazatok – elsősorban az energiahordozók kitermelésének – központi ellenőrzés alá vonása, és a nemzeti jövedelem jelentős részének átirányítása a Vezér hatalmának fenntartására és újratermelésére: (Magyarországon: fölgáz+kőolaj helyett EU-támogatások, és így) stimmol;
  • központilag vezérelt, propagandaüzeneteket sulykoló, de sokszor a hivatalos narratívánál radikálisabb hangvételű, bármilyen politikai csatában azonnal bevethető sajtó: stimmol.

És ezt még tudnám itt bulletpointozni holnap reggelig, a civil szervezetek idegenügynöközésétől a teljesen gátlástalan, cinikus összevisszabeszélésen (hazudozáson) át az általános iskolás gondolatmintákból lakossági felhasználásra komponált álhazafias, álvallásos, áltradicionalista ideológiai katyvaszig.

111.2. A leghájtekebb kohlosszus

111.2.1. Azt aztán meg pláne végtelenszer papagájoztunk el, hogy a radikálneopupolista hibridiktatóratikus politizálás sina qua nonja (és non plus ultrája – 2 in 1) az állandó, gátlástalan hablaty, hamuka, vaker, süketelés, és aztán tényleg fölösleges minden újabb szómenés mellé tényellenőrt állítani, meg nem is lehet, éppen ez a lényege, mire valaki bele tudna gondolni, mekkora baromság is hangzott el éppen, már jön a következő, akár ellenkező értelmű kamu.

111.2.2. Dehát a fentieknek megfelelően oroszos logikájú (ha lehet ezt a szót használni) Orbán-mutatvány éppen most volt Berlinben, amikor elment kicsit nyugtatni mindenkit, főleg a német gazdasági mukikat, hogy nem gondolja ám ő annyira komolyan ezt a putyinistáskodást, hanem itten kohli értelemben vett konzervativizmus van csupán (képzeljük már el, ha Helmut Kohl a fajkeveredés veszélyeiről tartott volna előadást mondjuk Nürnbergben!), és európai érdekek nézése.

111.2.3. Persze, jelezte azért, hogy nem kell annyira komolyan venni, amiket mond, mert előbb az erős magyar gazdaságről delirált 440 forintos eurónál, aztán slusszpoénnak beköpte, hogy Magyarország a világ ötödik leghightechebb országa, szegény mágnás muksók nem győztek az ipadjükbe bújni, úgy röhögtek, ők aztán megteszik minden hónapban a München–Budapestet, nagysebességű mágnesvonaton, hogy a világhírű magyar szoftvercégekkel és mesterséges-intellegicencia-fejlesztőkkel tárgyaljanak a lágymányosi szilíciumvölgyben.

111.2.4. Egyébként, a fent körülírogatott, oroszosodó gazdasági állapotokat pont nagyon jól jelzi az egyetlen igazi magyar high tech cég éppen aktuális kis sztorija. De tényleg ez az egyetlen magyar technológiai cég, amely saját technológiát, saját márkanév alatt, saját know-how-val százmillió dolláros nagyságrendben exportál a világpiacra, és ott van a legfontosabbak között a maga elég szűk, de kétségtelenül high tech szegmensében, nos, ez a cég mindent elkövet, hogy radar alatt maradjon, lehetőleg senki ne ismerje a nevét itthon. Nem szeretnék, ha felfigyelnének rájuk, na.

Ja, és megfelelő minőségű és mennyiségű munkaerőt már régen nem találnak itthon, mert ebben a top hightech országban, az OECD-ben példátlan módon évek óta csökken a felsőoktatásba bekerülők aránya, és ilyen cégekben meg minimum Msc-k, de még inkább Phd-k kellenének.

111.2.5. És amíg a főnök Berlinben européerkedik, a médiákumai – természetesen pártutasítások alapján – olyan putyinista őrületet nyomnak nap mint nap, hogy az még épeszűbb dél-csecsen kábéltévén is erős volna.

111.3. Hide The Pain Goodfriend

111.3.1. A kormány- sőt kormányfői kommunikáció (ebben a rendszerben a kettő nem válhat el, ugye) új szagemberrel (szagembergárdával?) és csatornával bővült.

Ideje volt. Ellensúlyozni muszáj a nyomasztó baloldali fölényt.

111.3.2. Megjelent Orbán Viktor a Twitteren tehát, és a twitterezéssel megbízott kommunikációs szagdolgozó rögtön bővítette az eddig többnyire a Distracted Girlfriendre és Hide the Pain Haroldra meg persze Mini Ferire épülő központi mémraktárat, szagszerűen dobta be kezdésnek régi kedvencemet, a Confused Travoltát. A twit szövege: „After my first day on Twitter, there’s one question on my mind. Where is my good friend, @realDonaldTrump?” Vagyis Orbán mindjárt jó barátját (nem, nem André Goodfriendet), Donald Trumpot hiányolta, angolul, magyaros központozással.

Szegény Travolta nagyon confused.

111.3.3. Dehát Viktor, ya know, BFF-ed, RealDonald kitiltódott innét, minthogy seggfej volt egy kicsikét, miszerint addig fűtötte az embereket twitterozás módszerével, mindenféle súlyos hazugságokkal, amíg azok föl nem kerekedtek, és szerveztek egy jó kis Békemenetet a Kapitóliumhoz, vittek néhány bombát, fegyvereket, miegymást, a demokartikus jelleget hangsúlyozandó, és ha már ott voltak, és rá is értek éppen, hát megrohamozták az épületet Nancy Pelosi, Mike Pence meg más politikus felkoncolása céljából. A jó hangulatú tömegrendezvény mérlege öt halott, kábé százharminc sebesült.

111.3.4. Régebbi korokban, amiket tik, neopupolistákok, Make Donald Great Againnel együtt, hajlamosak vagyok folyton ide-odalizálni, az ilyesmit puccskísérletnek hívták, még régebbi korokban meg árulásnak, amit meg patateikusan hazaárulásnak szoktatok szeretni nevezni, és hát többnyire halállal büntették, a helyszínen.

111.3.5. Én nem lelkesedem annyira a régebbi idők társadalmi, gazdasági és egyéb viszonyai iránt, mint tik, az old school büntetőjogért vagy igazságszolgáltási gyakorlatért meg pláne nem, tehát nekem ez a kitiltósdi, így kezdésnek bele is fér.

Tudniillik ha két áltisis a Twitteren szervezi össze valamelyik osztálytársuk megbullyingolását, és kitudódik, őket is kitiltják egy pillanat alatt.

111.3.6. RealDonaldot egyébként a Truth nevű szociális médiafelületen köll keresni, amire jól lenyúlta a rajongóit. De gyorsan regisztrálj, mert ahogy a piaci trendjei és a pénzügyei állnak, nem sokáig tudják már fenntartani.

111.5. Orsós a polcon

A Confused Travoltát leginkább a háttérben látható, gyönyörű szalagos (avagy orsós) magnó, a TEAC X-2000R miatt szeretem. Háromfejes, négysávos, kétsebességes (hét és fél hüvelyk illetve három és háromnegyed hüvelyk másodpercenként), egyirányú, nincs automata visszatekerés sem, tehát ha lejátszotta a szalagot, meg kell cserélni az orsókat, és úgy áttekerni. Egymillió forintért (már ezzel a 450 forint körüli dollárral) fantasztikus szobadísz. Bár kicsit fiatal (1984-87-es), lehet hogy mégis jobb lenne egy Revox G36, 1963-ból, az elektroncsöves magnók királya. De az nyilván megfizethetetlen.

111.6. Magyarnak magyar legyen a meméja

Egyébként nemzeti öntudatosság és magyarnak magyar legyen az akármije terén mindig szorgalmas Orbán-kommunikátorok figyelmét fölhívnám a száz százalékban hazai, saját termésű meméinkre is, mint amilyen a Mama helyén marad! vagy a Magyar győzelem, jó ember!, talán nem kell ötleteket adnom a felhasználáshoz.

Az én aktuális kedvencem viszont az alábbi, ami természetesen Kincs ami nincs-vonatkozású (a Bud Spencer-filmek hatodik hullámban is újjáéledő kultuszának megfejtésébe most nem bonyolódnék bele), a 2010 óta érvényes magyar kül- és belpolitikát, annak is leglényegét, a neopupolista posztrúszhablatyot meghökkentő pontossággal és még meghökkentőbb tömörséggel no meg kifejező erővel jeleníti meg Székhelyi József (Anulu) magyar hangján. Ha meg kellene választani a XXI. század tökéletes magyar politikai publicisztikáját, ezt jelölném (hanggal élvezhető):