444.hu, 2021. február 18.
UJ PÉTER
26.1. Echte Ungarische Kryptowährung
26.1.1. Kicsikét mintha észrevétlenül, de az ziccer, hogy visszhangtalanul (elvtársak-sak-sak-sak… matt!) szállott el felettünk – mint Maldívra privátdzsetelő kormányzati vagy -közeli szürkeeminciás uracsék quasi mód – a rendszerváltásoztatás utáni hogyishívják egyik legnagyobb múltra visszatekintő, mintegy tradicionális hagyománynak tételezhető, színvonalában pedig méltán legnívósabbabbnak nevezhető, évelő kabarétréfája, a már címében is mérhetetlen iróniát (irónikusságot) hordozó „Kévisellői Vagyonnyilatkozatok” (többes szám, mint a vakondok).
Most abba ne menjünk bele különösebben, hogy miként ókumlálta ki a rendszerváltást követő izé pollitikai ellittye, hogy az egyébként is nagyszabású pánem und kirkenzész (neccesse este, délben meg reggel) számtalan adekvált műfaja közül pont az abszurd humornak erre a különösen kegyetlen formájára (mint féllábú Tarzanra) lesz épp fogékony a hazai közönség, de tény ami tény, summa ami summárum: ez lett. Mostmár muszáj röhögni.
26.1.2. Az ismétléseshumor-egyetemen azt tanítják, hogy ha Chaplint egyszer seggbe rúgják, az még nem vicces; ha másodszor is seggbe rúgják, az már megmosolyogtató; ha harmadszor seggbe rúgják, az irtó vicces; ha hatodszor, akkor meg mindenki szakad a röhögéstől.
De amikor egy egész országot rúgnak seggbe, teljes erőből, és már harmincadszor…? Hát, úgy tűnik, kezd megkopni a tréfa micsodája. Legalábbis ezt látszik alátámasztani az érdektelenség.
Vagy ez már túl vicces.
26.1.3. Hogy Mészáros Lőrincek, Habonyok, Garancsikok, dzsetek, jachtok, majorok, bányák, csengeri örökösnők, szingapúri táskák, friss feleség nevére be-beadott 1,6 milliárdos telekbizniszek és satöbbsatöbbik (tényleg, isten internetje nem elég kiírogatni), szóval még mindezek lehazudásával együtt (ellenére) is az jön ki, hogy tíz év alatt 786 százalékkal nőtt a Parlamentben az átlagvagyon.
Összehasonlításképpen (lopott almát a kiégett villanykörtével): a GDP, az egész ország által megtermelt érték tíz év alatt körülbelül 25 százaléknyit nőtt (132 milliárd dollárról 165 milliárd körülire). A BUX is belül volt 100 százalékos növekedésen: 24 000 pontről kábé 45 000 pontra. (Az euro szaros 26 százalékot ment, 285 forintos szintről 360-ra. Vagyis, várjunk csak!)
Még a legdinamikusabb technológiai részvények árszínvonalát jelző amerikai NASDAQ-indexek sem bírták a tempót a magyar képviselőkkel: a legnagyobb techcégek részvényáraiból számított NASDAQ 100 alig 552 százalékot nőtt 2010 és 2020 között, a NASDAQ Composite Index még ennyit sem, csak 444,12 százalékot.
Nincs mese, a magyar Országgyűlésben befektetőzsenik ülnek. Kétszáz Warren Buffet. Kétszáz Larry Fink. Kétszáz Jim Simons. (Mondjuk ez a Simons-hasonlat már találóbb kicskét, lásd 25.1.3.: „Apró szépséghiba, hogy Simons high tech hedge fundjának, a Renaissance Technologiesnak nyilvános – külső befektetők számára nyitott – alapjai kétszámjegyű százalékokat buktak. A csak belsősök számára hozzáférhető alapok viszont 70 százalék fölött nőttek. Így üzletelj egy matematikus zsenivel.”)
Kétszáz Soros György. (Lolcsika ikszdé.)
26.1.4. Vegyük észre: a magyar parlamenti képviselő alanyi jogon pénzügyi innováció. A magyar bitcoin!
26.2. Apróbetűs rész
26.2.1. A cirkuszolós részhez – pánem und kirkenzés – be akartam linkelni Alfonzó híres bolhacirkuszos mutatványát (Hörömpő cirkusz, világszám!) a Keménykalap és krumpliorr című Csukás István-tévéfilmből, de a gugli nem guglizta elő hirtelen, pedig úgy emlékeztem, egyszer belefutottam már a Youtube-on. Viszont előguglizódott ez Fidelio-cikk, amiből kiderül, hogy a Lajoska-gaget egy az egyben Charlie Chaplin egyik utolsó (egyébként Buster Keatonnal közös) filmjéből, a Rivaldafényből (1952) nyúlták. Sőt, az is kiderül, hogy a poént Chaplin már egy korai, 1915-ös filmjében is szerepeltette. (A Fidelio-cikkben egyébként ott van a híres Alfonzó-jelent is.)
26.2.2. Épp hírlevélkírás közben esett be még ez a link szakmai alapon bitcoin-ellenes közgazdász kontribútorunk (régi darab) révén, miszerint egy bitcoinon vásárolt Tesla négyszer annyi széndioxidot ereszt a levegőbe, mint amennyit az elektromos autó egész üzemideje során megspórolhatna egy benzineshez képest. A bitcoin-tranzakciókat számóló komputerek ma már állíłtólag már állítólag több áramot fogyasztanak, mint amennyi energia az egész dollárrendszer működtetéséhez kell, sőt egész Argentína teljes energiaigényét meghaladja a bitcoiné.
Ebből is látszik a ceterum censeo: hogy Magyarország előbbrébb van. (Már megint.) A képviselők biztosan nem fogyasztanak annyit, mint Argentína. (Jó, jó: vegyük ki Rogán Antalt.)