Élet és Irodalom,

LXVII. évfolyam, 37. szám, 2023. szeptember 15.

KOVÁCS ZOLTÁN

A helikopterezés, a domesztikált szarvas leterítése meg a magáncélra használt katonai gép családi röptetése után most hirtelen megjelent a jachtozás meg arany mercedesezés, amivel a kormány momentán alig tud mit kezdeni. Csak annyit érzékel, hogy a népnek lassan herótja lesz az esztelen kormányközeli urizálástól. A Mészáros-féle hajó tíz vendég fogadására alkalmas, a legénység tizenhárom tagú, két medence van a fedélzeten, a Superyachtfan nevű oldal szerint az ára 75 millió dollár lehetett. 360 forintos dollárárfolyamon számolva ez 27 milliárd forint – sorolja a luxusjacht paramétereit a Telex. Most, ugye, azt kéne elmagyarázni az egyre súlyosabb inflációtól szenvedő meg az amúgy is mininyugdíjból élő százezreknek, hogy mi ez az egész. Közelebbről, hogy olyan emberek, akik ilyen-olyan karrierjüket javarészt állami pályázatokra és támogatásokra alapozták és alapozzák, miért nem képesek visszafogni magukat. Miért kell idegesíteni azokat, akiknek hónap végére elfogy a pénzük. Nem vagyok populista, nem az a kérdés, miért vannak gazdagok, hanem az, a Mészáros házaspár hogyan engedheti meg ezt magának, de bizonyos határ és mérték fölött, párosulva a pökhendiséggel, ez intelligencia és ízlés kérdése. A politika pedig végső soron ízlés kérdése is.

Mit mondanak a vezető párt vezető emberei, egyben minisztériumi tekintélyek? „Kisebb hajó, nagyobb szerénység” – válaszolta néhány hete Gulyás Gergely, amikor arról kérdezték, mit várna el a 62 méteres Rose d’Oron jachtozó Mészáros Lőrinctől. Mit mond Kövér László? „Méltósággal és bölcsességgel kellene viselni az átlagból való kiemelkedés szerencséjét” – ezt mondja, és hozzáteszi, egyetért Gulyással. A jelenségről Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai tanácsadója is beszélt, és úgy vélekedett: ebben az ügyben Gulyás Gergely és Kövér László mondatai az irányadóak.

Vagyis, mindenki egyért az előtte szólóval, ez amúgy is a legegyszerűbb, meg sem kell ismételni: az előtte szólók mondatai az irányadóak. Ez az „irányadás” negyven évvel ezelőtti eseményekre emlékeztet. Akkoriban a párt a rockzenével és a rocknemzedékkel hasonlóképp nem tudott mit kezdeni, mint a mostani elszabadult urizálóival.

A Kádár-rendszer a hetvenes években az ifjúságpolitikában már képtelen volt lépést tartani az eseményekkel, különböző pódiumokon heves önostorozásba fogott. Ilyenkor szűk körben megállapították, hogy nem tudnak a fiatalokkal szót érteni, és általában Aczél György MSZMP KB-titkár szólalt meg. 1983 júliusában a Fiatal Művészek Találkozóján például ezt mondta: „Bonyolultabbá és nehezebbé vált az élet, ami a művészetekre is rányomja bélyegét. A ma művészének mélyrehatóan, az igazságra való tudatos törekvéssel kell feltárni a valóságot.” Mit nyilatkozott néhány nappal később Nagy Sándor, a KISZ KB akkori titkára: „Egyetértek Aczél elvtárssal. Nehezebb lett az élet. A fiatal művészek tárják föl a valóságot!” Akkortájt Fejti György is megszólalt, irányadónak tekintve Aczél gondolatait.

Nyilván, ahogy a Kádár-rendszernek sem az lett a veszte, hogy nem tudott mit kezdeni a hazai rockmozgalommal, az Orbán-kormányzásnak sem attól lesz vége, hogy a Mészáros házaspár nem bír magával, vagy mert Rákay Philip aranyszínű Mercedesszel járja az országot. Akinek amúgy egyik legnagyobb szakmai teljesítménye, hogy 2002-ben egy Fidesz-nagygyűlésen bejelentette, a Kossuth téren kétmillió Orbán-fan gyűlt össze. Azóta is piacvezető. A kötcsei találkozóra érkező Rákayt többek között Mészáros Lőrinc jachtjáról is kérdezték. Azt mondta, mindenki azt vásárol a leadózott pénzéből, amit csak szeretne, és azt mindig magának kell eldöntenie, hol van az a határ, amit megengedhet magának – számol be róla az RTL.hu. Ezzel egyszersmind legitimált mindent, ami abba a környezetbe tartozik, amibe a jachtozás, az arany mercedesezés és hasonlók. És igaza is van, semmi különös nincs addig, amíg művelője például a showbiznisz korszakos figurája, és nem pedig az állami megrendelések és pályázatok hazai bajnokainak valamelyike. Talán ezért fest Presley másként ilyen környezetben. Ő szórakozott aranyozott Cadillacjeivel, Rákaynál kideríthetetlen, mit akar ezzel. Esterházy Péter jut róla eszembe: „Magyarországon urak nincsenek, úrinők sincsenek – írta a Fidesz urizálásáról és annak eredetéről 2015-ben a Hvg-ben. Viszont „…van új harács és uriz. A vadászat, a láthatóan drága, márkás holmik, utazások, lakodalmak, terepjárók – klasszikus újgazdag-rekvizitumok, az accessoire részei”, de urizálni nem úri dolog. Szerinte a Fidesz valódi értékrendje homályos, nem sok köze van a polgári értékrendhez, ezért hazug. „De talán mégsem a hazugság az, ami miatt annyira fölháborító lesz az uriz, a sokmilliós Porsche, a kormánynak a Várba költöztetése (szolgáltató állam?), a gyerek nevére íratott ingatlanok, a széles körű családi összefogás: hanem inkább a gőg. Az arrogancia, a dölyf és a pökhend. Ezek mind a demokrácia ellentettje. Az uriz tényleg bagatell, tényleg csak okozat. Kádár nagyon nem urizált, puritánságából azonban semmi jó nem származott, nagyapámék generációját nehéz volt ízléstelenségen kapni, ott nem lett hordva világosbarna cipő este 6 után, de sokra evvel se mentünk” – írja Esterházy.

Minden megváltozott, már tizenvalahány év alatt is. 2021. november 4-én fölkerült a parlament.hu portálra a hír, mely szerint a Fidesz két hónappal korábbi esztergomi frakcióülése több mint 31 millió forintba került. Ez abból a szempontból szerény összeg, hogy a többnyire közpénzeken fölhizlalt hazai mágnáskompánia legjobbjai néhány perc alatt megkeresnek ennyit. De közben emlékezetbe ötlik, hogy tizennyolc évvel azelőtt a Medgyessy-kormány szintén kihelyezett ülésen 734 ezer forintot ebédelt el Söjtörön. Az akkoriban megjelenő hírek olyan reakciót váltottak ki a Medgyessy-kormány köreiből, ami manapság elképzelhetetlen: bocsánatot kértek. Pulay Gyula, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára ezt a közleményt adta ki: „Személyesen szeretném megkövetni a söjtöri ünnepi rendezvény meghívottjait, hogy a díszebéd, amellyel a kormány a község és a megye vezetőit szerette volna megtisztelni, részben a saját hibámból is, a kormány által a gondosságról és takarékosságról vallott felfogással ellentétesen, jogos kritikák tárgyává válhatott.”

Máig kérdéses, a söjtöri mandulás angolnából hogyan lesz hetekig, hónapokig tartó botrány (ne feledjük: akkor még nem történt meg a köztévé fideszes okkupációja), és miért lép át a közvélemény könnyedén a 31 milliós Fidesz-vircsafton, viszont ennek töredékéből kovácsol politikai tőkét a jobboldal. Amíg ezt nem érti meg az ellenzék, addig mitől változna itt bármi is?