Élet és Irodalom,

LXVI. évfolyam, 44. szám, 2022. november 4.

KOVÁCS ZOLTÁN

Brazíliában az összes szavazat összeszámlálása után Luiz Inácio Lula da Silva az érvényes szavazatok 50,9 százalékát szerezte meg Jair Bolsonaro 49,1 százalékával szemben. Miután az eddigi elnök, Bolsonaro szakított a vereség elismerésének hagyományával, az országban a feszültség egyre nő. Lapzártakor még nem szólalt meg, bezárkózott az elnöki palotába és hallgat. Támogatói nem hajlandók elismerni az eredményeket, és országszerte elbarikádoztak utakat. A rendőrség közölte, hogy eddig több mint 300 útlezárást számoltak fel, de 267 még maradt. Miután a választás előtt nyíltan kijelentette, hogy annak eredményét csakis akkor ismeri el, ha az összeszámlálás után őt jelölik meg győztesnek, másra nemigen lehetett számítani.

Említeni is fölösleges, Orbán Bolsonaro nagy csodálója. 2022 februárjában a Karmelita kolostorban fogadta, és a következő szavakkal köszöntötte, amit a Twitteren tett közzé: „Azt kívánom, hogy folytathassa a munkáját, és önök Brazíliában mindannyian élvezhessék ennek áldását. Olyan elnökről beszélünk, aki a progresszív, liberális világuralom mellett is elég bátor volt ahhoz, hogy Brazíliát helyezze mindenek elé és a Jóistent mindannyiunk fölé. Sok sikert kívánok önöknek! Go Bolsonaro!

Orbán a brazil választóknak szóló videóüzenetében egyebek mellett arról beszélt, hogy „sok vezetővel találkoztam, de nagyon kevés olyan kiemelkedő vezetőt láttam, mint az önök elnöke, Bolsonaro elnök úr. Örülök, hogy dolgozhattam vele, nagy megtiszteltetés volt együtt dolgozni vele, megfigyelni és megtanulni, ahogyan csökkentette az adókat, stabilizálta a gazdaságot, visszaszorította a bűnözési rátát, és Brazília számára egy fényesebb jövőt készített elő.”

A biztatással persze nem volt egyedül, Bolsonaro Twitter-falán mások mellett Donald Trump volt amerikai elnök is támogatásáról biztosította a brazil elnököt. Mint ismeretes, „Donald Trump volt amerikai elnök hívei előtt elmondott beszéde után 187 percig tétlenül figyelte, ahogy az emberek megrohamozzák az amerikai törvényhozás székhelyét, pedig megállíthatta volna az eseményeket. Ezt mondta több szemtanú a 2021 januárjában történt Capitolium elleni támadás kivizsgálására létrehozott kongresszusi különbizottság meghallgatásán, 2022 júliusában – idézi az index.hu munkatársa, Bereznay István. – Trump egy étkezőasztalnál ült, és a televíziót nézte, ahol élőben közvetítették a tavaly január 6-i eseményeket, miközben gyermekei és legközelebbi tanácsadói is hiába kérték, hogy vessen véget az erőszaknak” – mondta Elaine Luria demokrata képviselő. A kongresszusi meghallgatáson az is elhangzott, hogy Trump legidősebb fia, Donald Trump Jr. is azt írta: Azonnal el kell ítélnie ezt a hülyeséget. Trump Jr. ezt Mark Meadowsnak, a Fehér Ház akkori kabinetfőnökének írta, hozzátéve azt is, hogy apja teljes eddigi munkája veszhet kárba, ha rosszabb lesz a helyzet.”

Bolsonaróban és Trumpban mindenképp közös, hogy Orbán Viktor mindkettejüket csodálja, hármójukban pedig az, hogy egyikük sem ismeri el, ha veszít. Orbán választások előtt lelkesen küld buzdító szövegeket nekik, Trump esetében még az sem zavarja, hogy olyasvalakit támogat, aki Amerika-szakértők egybehangzó állítása szerint is az Egyesült Államok történetének egyik legsúlyosabb politikai válságát idézte elő saját hatalmának bizonygatása közben. Nem meglepő természetesen, ha emlékszünk, Orbán 2002-es választási vereségét követően még az összeszámlálás éjszakáján ugyanúgy homályos tartalmú ellenállásra buzdította híveit, mondván, a haza nem lehet ellenzékben.

Törvényszerű volt, hogy Orbán Marine Le Pennel is találkozik majd a jobboldali vagy inkább szélsőjobboldali partnerkeresés keserves és szövevényes útjain, és még ki tudja, miféle politikai kalandorokkal hozza össze majd a sors, különösen, hogy a Fideszt kirakták az Európai Néppártból. Nyilván nem az a gond, hogy Orbán legeslegújabb politikai eszmerendszeréhez legjobban megfelelő figurákat keres – bár azért a jó ízlés nem ártana –, hanem miközben ezt teszi, azokon a pénzeken tartja fönn kormányzati hatalmát, amelyeket az Európai Uniótól fölnyal. És hogy a fölnyalás ténye még súlyosabb legyen, miközben a Nyugat romlásáról és hanyatlásáról beszél, emlékeztetnék a tavaly októberben elmondott gondolataira, amelyeket az akkoriban hivatalosan fogadott Marine Le Pennel, a francia Nemzeti Gyűlés, az egykori szélsőjobboldali Nemzeti Front utódpártjának elnökével a Karmelita kolostorban tartott közös sajtótájékoztatón mondott, tessék: „Meg kell menteni Európa szuverén nemzeteit az EU vezetésének elnyomásától, legfőképpen a migrációtól. (…) Az uniós »ideológiai nyomásgyakorlás« gyakorlatilag egy új Brezsnyev-doktrínát jelent.” Orbán ezen csakis azt érthette, hogy az unió ugyan nem tankokkal, mint Brezsnyev, hanem olyan eszközökkel, mint például a jogállamisági eljárás: a nemzeti pluralitást elutasítva, homogén ideológiai közeget alakít ki.

Arról kevesebbet mond, miként lehet, hogy a legutóbbi nemzeti parlamenti vagy elnökválasztáson a legtöbb eszmetársa vesztett. Igaz, megjegyezte: „Európai politikai agglegények lettünk” – mondta májusban Marine Le Penre mosolyogva. Ő meg visszamosolygott rá.