Magyar Narancs, 2023/4. szám, 2023. január 25.
Nyelv és neurózis
CSERESNYÉSI LÁSZLÓ
Oscar Wilde írta egy dialógusában: olyan, hogy „Japán”, talán nem is létezik, mert mindenkinek megvan a maga Japánja. Igen, de zen, gésák, jakuzák és szamurájok nélkül nem lehet Japánról írni. A szamurájok és jakuzák, mint tudjuk, a japán lélek megtestesítői, őket senki nem hagyhatja ki. Miért is alakult ez így?
A dolog megértéséhez fontos, hogy a császárság restaurációja, a katonai vezetés eltörlése után, az 1870-es években formálisan megszüntették a szamurájok osztályát, majd az általános hadkötelezettség bevezetésével és azzal, hogy a császárkultuszt az oktatás alapelvévé tették, sajátos mentalitást hoztak létre. Közhírré tétetett, hogy onnantól kezdve lényegében mindenki szamuráj, fő feladata pedig a császár szolgálata – mindhalálig. A császári rendelet szövegében benne is volt: „Jegyezzétek meg: a kötelesség nehezebb, mint a hegy, de a halál könnyebb, mint a libatoll.”
Egyre bővült az olvasóközönsége a szamuráj harcosok életvitelét kodifikáló, a halálmegvető bátorságról, önfeláldozásról és hűségről szóló irományoknak. Persze az ilyesféle könyvecskék mind 1603 után keletkeztek, amikor Japánban már nem voltak belháborúk, és a környező országokkal való fegyveres konfliktusok sem igen léteztek. Így a lakosság 5–7 százalékát kitevő szamurájok feladata lényegében az volt, hogy állandó rettegésben tartsák a társadalom fennmaradó részét. Ezt a feladatot azért tudták olyan kiválóan ellátni, mert például létezett a kirisute-gomen néven ismert előjoguk: majdnem bárkit azonnal és helyben lemészárolhattak, aki úgymond tiszteletlenül viselkedett velük szemben. A szamuráj ideológia megformálódása tehát a régi szép, vérzivataros idők iránti nosztalgia korában történt. Nitobe Inazō könyve, a Bushido. The Soul of Japan angolul jelent meg 1899-ben, Yamamoto Tsunetomo Hagakure című munkája pedig, mintegy két évszázadnyi ismeretlenség után, 1900-ban.
A japán közemberek szamurájosítása és nagyüzemi agymosása létfontosságú volt a szépen cseperedő japán nacionalizmus és a nagyhatalmi tervek szempontjából is. Az 1930-as évek japán militarizmusa népszerűsítette ezeket az irományokat, sőt új olvasmányokat is gyártottak. Ilyen például Hiraizumi Kiyoshi könyve, A bushidó feltámadása (Bushidó no fukkatsu, 1933). Mindez része volt annak a lelki és fizikai terrornak, amelynek következtében százával akadtak „önkéntesek” a kamikazék öngyilkos osztagaiba (1944-től). Megrendítő élmény ezeknek a 20–23 éves fiúknak a naplóit és leveleit olvasni. Egy Matsuo Isao nevű fiú például ezt írta a búcsúlevelében (és a levelet egy haiku verssel fejezte be): „Tisztelt édesapám és édesanyám! Örüljetek, mert nagyszerű lehetőséget kaptam, hogy meghalhassak. Ez az utolsó napom. Úgy fogok lehullani a déli tenger égboltjáról, mint a cseresznyevirág szirma. Célunk az, hogy rázuhanjunk az ellenség hajóira. Voltak itt riporterek, akik fényképeket készítettek rólunk. Feltétlenül nézzetek meg minket a híradóban. Kelt Manilában, a bevetésünk előtti utolsó éjszakán. Fiatok, Isao. Kinyílani jó, és lehullani is jó, sakuravirág. (Saku mo yoshi, chiru mo mata yoshi, sakura-bana.)”
Aztán eljött a kapituláció napja, amikor a nemzeti szamurájtudat súlyos sebet kapott. A háború után a szamurájok nemes tulajdonságait már nemcsak a régi idők szamurájairól szóló filmekben, regényekben láthatta viszont a közönség, hanem megjelent egy új leágazása ennek a műfajnak: a jakuzafilm. Több száz ilyen mozifilm készült Japánban (ezekhez bevezető Mark Schilling The Yakuza Movie Book című könyve), de a téma vonzotta a Nyugat rendezőit is, olyanokat, mint például Sydney Pollack, Ridley Scott, Frank Cappello, Christopher Morrison, James Mangold, Robert Schwentke. A jakuzafilmek jelentős részében sok jakuza hősként jelenik meg, akivel rokonszenvezni lehet, mert bukott és bűnös, de egyben lovagias, bátor, igazságkereső ember. Az első Kurosawa Akira filmje volt, A részeg angyal (1948). A Tóei stúdió filmjei között több ilyen, ninkyó eiga akad. A hőseik afféle modern szamurájok, vagy inkább aranyszívű Robin Hoodok.
Az igaz, hogy a jakuzák csak az üzletben nem ismernek tréfát. Elsőként nyújtottak humanitárius segítséget nehéz helyzetekben, így az 1995-ös nagy kóbei földrengés után is. A rendőrség sokáig tolerálta a klánokat, azért is, mert ott, ahol a jakuza tevékenykedik (például védelmi pénzt szed), más bűnözés nem létezhet. Az 1960-as években a jakuza taglétszáma elérte a 200 ezer főt. Kezükben tartották többek közt a szerencsejáték-ipart, a kábítószer-kereskedelmet, a prostitúciót és az emberkereskedelmet, a pornó- és az ingatlanüzletet is. A nép egyfelől rettegett tőlük, másfelől imponáló volt az erő és a szervezettség, amellyel felléptek. A jakuzák tevékenysége aztán visszaszorult és átalakult, főként az erőszakszervezet-ellenes törvény (1992) és egy olyan törvénymódosítás hatására, amely szerint a főnök (oyabun) felelősségre vonható az emberei (kobun) tetteiért (2008). A japán rendőrség jelentése (Reiwa 3-nen ni okeru soshiki hanzai no jósei) szerint 2021-ben 11 735 esetben tartóztattak le bandatagokat testi sértésért, lopásért, zsarolásért stb. Ezek között azonban csak 2238 volt „rendes tag”, mintegy négyötöd részük csak együttműködő, azaz „külső tag” (junkósei’in) volt. Ugyanis a (bűn)cselekményeik egy részét a jakuza klánok már évek óta kiszervezik. A hagyományos beavatási rítus megmaradt, akárcsak az egész testet fedő tetoválások, de ezeket ma gondosan elrejtik az elegáns öltönyök. A yubi-tsume, a kisujjpercek önkéntes amputálása vezeklési aktusként kezd kimenni a divatból, hiszen ezáltal a szervezet tagjai könnyen azonosíthatók.
Egy kivétellel mindegyik jakuza klán a 20. században alakult, még a három nagy is, azaz a Yamaguchi-gumi, a Sumiyoshi-kai és az Inagawa-kai. Japánban a 17. században is voltak törvényen kívüli csoportok, amelyek szervezete a jakuza klánok előképe lehet. A klánok közvetlenül nem ezekből formálódtak, de elődeik közé tartoznak a csapatokba verődő róninok (urukat vesztett szamurájok), a garázda ficsúrok (kabuki-mono), az autonóm védelmi csapatok a városokban (machi-yakko), a fegyveres vándorárusok (tekiya) és a szerencsejátékok vándorló játékmesterei (bakuto). Az utóbbiak nyelvéből származik a jakuza név is, konkrétan egy kártyaleosztás megnevezéséből. Az oicho-kabu nevű játékban a nyertes leosztás az, ha három kihúzott lap számértékének az összege 9. Ha a lapok számértéke legalább 10, akkor csak a második számjegy számít. Például 3+8+4, azaz 15 esetében az 5. A 8+9+3 (vagyis 20) az abszolút vesztes leosztás, hiszen nulla az értéke. Az utóbbi leosztás neve jakuza, vagyis ya ’8’, ku ’9’ és za ’3’ (san). A jakuzák persze nem a „lúzerek klánjának” hívják magukat, ők ugyanis a goku-dót, a Szélsőséges Utat járják. Ám a rendőrnyelv nélkülözi a költőiséget: ők az „erőszakszervezet” (bóryoku-dan) kifejezést használják.