Magyarország, 1990. június 1.

Jó dolgok

BÄCHER IVÁN

Van úgy, hogy az ember nagyon elszomorodik.

Nehéz ezt pontosan megmagyarázni.

Ez valami olyan dolog, mint amikor az ember fönn ül vagy még inkább hever a hegyoldalon, s fejét egy ölbe hajtva nézi, merengi, rögzíti a tájat, a szemközti hatalmas hegyeket, a közülük fölszálló páracsíkokat, a kanyargó út fölött kapaszkodó kicsiny vonatot, a kis házacskákkal megszórt, sziklás, bokros, gyümölcsös hegyoldal tarkaságából éles kontúrral kiváló zsebkendőnyi szőlőskertet, a lent fehérlő kis gyárépületet, a völgy legvégén a ködből kisejlő templomtornyot, és fönn az égen lassan kerengő két sötét sólyommadarat, és hallgatja a feneketlen csöndet, és érzi, hogy fáradt tagjaiból lassan kiszáll, szerte leng, feloldódik a tájban minden, csak egyvalami marad, valami nagy-nagy, mérhetetlen, megmagyarázhatatlan szomorúság.

Nos, ilyenkor tanácsos kimenni a Garayra fejhúst enni.

Hogy miért fejhúst, azt érezni kell, azt csak érezni lehet. De hát annyira nyilvánvaló, hogy például egy hamburgerrel csak tetéznénk a bajt.

És hogy miért a Garayra?

Mert ott a legjobb a fejhús. Arról nem is beszélve, hogy számos piacon és csarnokban egyáltalán nem lehet fejhúst kapni. De ha mégis: ha például a Fény utcai piacon nekiveselkednénk egy gusztusos, ropogós malacpofának, hát bizonyosan kinéznénk magunkat onnan. A fejhúshoz a Garay illik.

Továbbá akárhogy is vesszük, de a pesti piacok közül a Garay pecsenyés utcája a legattraktívabb, a legpiacibb, a legfejhúsosabb.

(Közbevetőleg meg kell jegyezni, hogy e sorok írója nem igazán otthonos a kispesti, a csepeli, az erzsébeti, továbbá a fehérvári, szombathelyi, nagykállói stb. piacok fejhús- frontján, de minden erejével azon van, hogy hátralevő idejében ezt a mulasztást szisztematikusan pótolja.)

Az ember tehát, a fent említett szomorúság fönnforgása esetén, magához vesz egy bicskát, esetleg keres egy alkalmas útitársat — barátnő nemigen jöhet szóba, mert az csak különlegesen motivált állapotban hajlamos fejhúst enni, de ilyen esetben a hölgy igazánból nem arra figyel, vagyis kár érte (mármint a fejért), barátot keressünk tehát, hallgatag, öreg barátot, s máris megkezdhetjük a helyszín megközelítését.

Ezt semmiesetre sem szabad elkapkodni, nem szabad rajtaütésszerűen, például autóval vagy trolival végrehajtani — a fejhúsfogyasztást egy legalább húszperces erzsébetvárosi sétával kell megalapozni.

A Garayt megközelíthetjük ugye a Liget felől, a Terézváros felől és a Keleti felől.

Az első megoldást azonnal elvethetjük, mert mit keresnénk a Ligetben? Ha meg mégis arra járnánk, akkor a Garay eszünkbe sem jutna, az annyira más.

A Terézváros felől bebandukolhatunk ugyan, de a Damjanich utca környéke, mi tagadás, unalmas egy kissé.

Komoly fejhúsos tehát a Keletitől indít.

A Baross tér már önmagában véve is alkalmas fejhús-prológnak — itt azonnal megcsapja az embert az a barátságos balkáni hangulat, ami majd a Garay és a Murányi utcán tetőz be minket.

A Baross tértől a Garay térig vezető útvonal megválasztását nyugodtan bízhatjuk a véletlenre, akár baktatunk pár sarkot a Thökölyn, akár a Rottenbillerről, a Bethlenről, a Nefelejtsről vagy a Cserhátról vágunk le a Garay utcára, egyazon élményben lesz részünk: mindenütt a részben Indiában gyökerező, északi szláv hatásokkal mélyen átitatódott, mediterrán hangulat leng majd körül minket, amely így lesz hamisítatlanul magyar és amely mint felépítmény, megingathatatlanul nyugszik a szocialista feketepiacgazdaságon.

Pénzért mindent kapni e tájon: frottírtörülközőt, szamovárt, tükröt, komputert, ruhaneműt, szerszámkészletet, személyi okmányokat, elhalálozott nagymama SZTK-szemüvegeit, hamis, ám konvertibilis valutát, megvesztegethetetlen rendőrt, hatalmas pofont és kapitális nemibetegséget.

De mindenekelőtt: pulóvert.

A Garay környéke, ahol pár éve még csak néhány öreg, beteg ittkövült kisiparos tengette szomorú életét, mára a pulóveresek negyede lett. Csak magán a téren közel száz(!) cég kínálja az egyébként mindenütt teljesen azonos árut.

Talán nem tévedünk nagyot, ha feltételezzük: e sajátosság szoros összefüggésben van a negyed etnikai jellegével — a csíkos pulóverek boltok elé kiakasztott zászlóerdeje az itt lassan többségbe kerülő kisebbség ruházkodási szokásait tükrözi.

Ez persze nem baj, bár baj van, de az nem a pulóver.

Ám ne felejtsük el, hogy eredendően szomorúak vagyunk, és most gyógyírt keresünk!

A Garay udvarhoz érve — ezen viszonylag új intézményben nyolc-tíz pulóveres árul szoros egymásmellettiségben — lassan foglalkoznunk kell az aperitif gondolatával, hiszen a fejhús nem kimondottan diétás koszt.

Ám előbb még okvetlenül kukkantsunk be az átellenben levő BÁV-bazárba. Csodálatos hely ez, ahol minden kapható, amire semmi szükség nincsen.

Visszatérve az aperitifre, magán a piacon ezzel kapcsolatos intézmény nincsen, régebben volt a mostani üvegvisszaváltóval szemben, de nyilván pedagógiai okokból megszüntették. Érdekes, hogy a Fény utcai piacon fönn is, lenn is működik egy-egy italmérés, hiába, a rózsadombiakat nem kell annyira nevelni, igaz viszont, hogy a Nagycsarnokban is fölszámolták a bejárat fölötti karzatot, ahol a hetvenes évek végén négy forint volt a sör és egy a lángos, tíz forintból tehát megebédezhetett két egyetemista …

No de a Garay térre kiérve sem kell kétségbeesni. Valamikor a tér mind a négy sarkán vendéglátóipari egység működött. Mára ebből a Peterdy utca és a Murányi utca sarkán levő nyomtalanul eltűnt, az Alpár—Cserhát kereszteződésben levő besorolhatatlan, szóra sem érdemes, se kocsma-, se presszó-, se boltszerűséggé korcsosult, de a másik két hely a Garay utca, Murányi utca sarkán zsongó talponálló és átellenben az idővel dacoló „Családi Kör” igazi nevezetessége a tájnak.

Mindkét hely kuriózum a maga nemében, élő történelem, letűnt korok, letűnt kocsmák eleven emléke.

A talponálló olyan igazi kocsma, amilyen már alig-alig akad a városban, valamikor ilyen volt, csak amire még én emlékszem, a Rézkakas, a mostani Kékfrankos vagy a Fáskör eszpresszó, de mindenütt föllelhetők voltak ezek a puritán és praktikus intézmények, melyek nem álltak másból, mint egy hatalmas teremből, egy hosszú pultból és az úri közönségből.

A „Családi Kör” is egy kiveszőben levő típus megmaradt példánya, ugyanis ez söntés.

A söntéshez, mely valamikor minden étterem elmaradhatatlan kelléke volt, meleg érzelmek fűznek, egyrészt, mert nagyanyám testvére, Lonci néni évtizedekig volt a Britannia majd a Béke Szálló söntésében felírónő (lám, ez a roppant tekintélyt kívánó és parancsoló beosztás vagy inkább tisztség, sőt hivatás is a múlt ködébe vész), másrészt mert ifjúkorom szép emlékeiben él a közeli Landler utca sarkán levő Dózsa söntése, mely előtt már reggel hat órakor hosszú sor kígyózott, s mely helyhez képest a mostani „Családi Kör” valamiféle katolikus leányegylet klubjának tűnhet föl csupán. (De azért a családi kör érzékenyebb, illetve értékesebb tagjait ide sem célszerű magunkkal vinni.)

A Családi Kör és a talponálló egyébként azzal is jól kiegészíti egymást, hogy míg az előbbiben huszonkettő egy fél kevert és tizennyolc egy sör, a másikban egy sör huszonkettő, s a kevert tizennyolc forint.

Tehát az aperitifet a talponállóban gazdaságos elfogyasztani, és aztán már át is verekedhetjük magunkat az utcán ácsorgó, ücsörgő, elheverő, merengő, diskuráló, össze-összeverekedő, vevő, eladó, evő, ivó és néha csak békésen szoptató embertársaink sűrű tömegén, és máris megérkeztünk a piacra.

Ha akarnánk, közvetlenül a pecsenyéssorra léphetnénk be. De ne akarjuk!

Ha már piacon vagyunk, illő egy kört tenni ebéd előtt, megnézni, mi újság a húsosoknál, mennyi a retek, mit kapni a kutyásnál, mekkora a sor az üvegvisszaváltónál, mit árulnak éppen a lengyelek, tanácsos venni egy csomag újhagymát, ínyenceknek egy fej fokhagymát is, és csak azután visszatérni a Murányi utcai front a Garay utcától számított második utcácskájába.

Itt sem szabad kapkodni, korzózzunk csak föl s alá párszor a hurkák, oldalasok, sült májak, kolbászok, fasírtok, csirkecombok, csülkök alulról gőzzel, fölülről infralámpával hőkezelt halmai között.

Fontoljuk meg jól a dolgot, és végül csakis ott vegyünk fejhúst, ahol kapni lehet. Ez hétköznap dél körül legalább egy árusnál — elárulhatom, hogy a legszélsőnél — elő szokott fordulni.

És akkor veszünk húsz-harminc dekát, megborsoztatjuk, kérünk mellé mustárt, ecetes paprikát, cseresznyepaprikát, kenyeret, kifizetünk hatvan forintot, keresünk egy tenyérnyi helyet az egyik pulton, megpucoljuk az újhagymát, négy-öt gerezd fokhagymát, és megebédelünk.

Tapasztalhatja majd mindenki: mikor tizenöt perc elteltével az ember a papírtálcát vagy alumíniumfóliát a szemétbe dobva sietősen elrugaszkodik a pulttól, miközben száját — még órákig — összeragasztja, tapasztja a ropogós, ám mégis omlós hús íze, elveresedő pofáját pedig elönti a veríték és a könny, az izzadság, akkor bizony úgy elszáll lelkéből minden szomorúság, mint a kámfor, legalábbis addig, míg a Családi Körben a savanykás folyadékkal teli korsót két tenyere közé nem fogja.

Hát ez is valami.

BÄCHER IVÁN