Magyarország, 1989. augusztus 11.
BÄCHER IVÁN
Bizonyára sok férj olvassa ezen sorokat — csökken ugyan a példányszám, de még így is sokan —, akinek felesége most éppen kint ül a konyhában a hokedlin fáradtan, megtörten és keveri a lekvárt. Mert a lekvárt keverni kell, különben odakap.
Legtöbb háztartásban nyilván baracklekvárt kevernek a lábasban — üstöt már csak igen kevés helyen használnak —, rekord baracktermés volt az idén, bár ez az árakon alig-alig látszik, de hát millióknak van saját barackfájuk …
Alighanem sokan, mind többen vágnak bele a szilvalekvárfőzés igen fáradtságos műveletébe. A szilvát ugyanis nem elég csak meghámozni, kimagozni, félbevágni, leforrázni, néhány órát kevergetve főzni; a szilva sokkal szívósabb gyümölcs, nehezebben adja meg imagát, a szilvát még magjával kell órákig főzni, aztán kimagozni, aztán még tovább a cukorral főzni, és főzni a végkimerülésig.
Akinek kertje van, az kisebb tételben készít eper-, málna- és ribizlilekvárt is, aki meg erdő közelében él, az csipkebogyó-, kökény-, szamóca-, somlekvárral is kedveskedik magamagának. De a háziasszonyok többsége mégiscsak a baracklekvár sárga krémjét, és a szilva mély sötét masszáját kevergeti hajnalig.
Persze, akinek esze van, az mindinkább átpártol a szilvához. Miért jobb a szilva, mint a barack, amikor rosszabb?
Mindenki tudja la választ: míg a barack egy szezonig bírja, a szilva évekig, gyakran fél évtizedig is eláll.
Ahol a kamrában, fönn a magasban, ott sorakozik húsz, huszonöt üveggel, ott már megnyugodhatnak egy kicsit: ha majd nem lesz cukor, lehet lekvárt tenni a teába, ha majd nem lesz vaj, felvágott, lehet lekvároskenyeret nyomni a gyerek kezébe, ha majd nem lesz darált hús, tejföl, sajt, lehet lekváros tésztával feldobni a vasárnapi ebédet, ha majd nem lesz csokoládé és cukorka, lehet lekvárt majszolni kanállal; ha lekvár van, akkor valahogy mindig lesz.
Persze, aki már tudja, érzi, hogy lassan elindultunk a lekvárosodás felé, az már régen felstószolt a felső polcokra a lekvár mellé hegyszámra gyufát, mert az igen könnyen tud nem lenni, halomba szappant, mert az csoda, hogy még van, és persze gyertyát, petróleumot, száraztésztát minden mennyiségben; konzervek garmadáját, mert soha nem tudni, mi nem lesz, most még csak azt tudni, hogy hús nem lesz őszre. Hát igen, aki figyelt, az pontosan tudta tavaly, hogy az idén már nem lesz hús az őszre, dehát húst, legalábbis városban igen nehéz elraktározni, mindenesetre, akinek van valamelyes tőkéje, az vehet néhány füstölt combot, több tucat húskonzervet és egyáltalán lassan érdemes mindenből venni, mert ki tudja mit visz a jövő.
Ti, szomorú férjek, akik most ott szuszogtok a fotelban, ha még nem volt nálatok lekvárfőzés, azonnal szedjétek össze magatokat, menjetek le, és kerül, amibe kerül, vegyetek legalább félmázsa barackot, szilvát ha pedig már kinn rotyog a tűzhelyen a lekvár, akkor is tápászkodjatok fel, menjetek ki a konyhába, bámuljatok bele egy kicsinyt a lassan meg-megbuggyanó aranyló sárga, vagy fémesen csillogó kékesfekete masszába, nézzétek meg jól, ott remeg, forr, rotyog a jövőtök. Nézzétek, bámuljatok, ne törődjetek a meghökkent pillantásokkal, a kérdésekkel: hogy „mi van, na mi van már?”, csak bölcsen mosolyodjatok el magatokban, bámuljátok a lekvárt, s közben szórakozottan simogassátok meg az ettől végképp elhűlő asszonyt, simogassátok meg, de ne válaszoljatok semmit az értetlen kérdezősködésre. Ne mondjatok semmit, nem kell szegényt megijeszteni; elég ha csak ti tudjátok, egyelőre, hogy rossz idők jönnek, nagyon rossz idők…
De legalább van lekvár.
BÄCHER IVÁN