Népszabadság, 1992. november 28.
ADAM MICHNIK
Érdemes meghalni Szarajevóért? Nem tudom. Azt azonban tudom, mivel végződött az, hogy az embereknek nem volt kedvük meghalni Gdanskért.
Európában különleges dráma játszódik le. Elpusztul a bosnyák muzulmánok népe, Szerbia és Horvátország felosztja Boszniát. Ezt látván, a lengyel megfigyelő nem tud nem emlékezni azokra a felosztásokra és népirtásokra, amelyek a lengyel történelemkönyvek témáit adják. A világ — akárcsak most — akkor sem hajlott a beavatkozásra. Még csak a boszniai menekültek befogadására sem hajlandó, pedig azok meghalhatnak a hidegtől, az éhségtől és a kimerültségtől.
Jugoszlávia évtizedeken keresztül a demokratikus világ gyámsága alatt állt: nem felejtették el a Hitlerrel szembeni erős ellenállást, a sztálini diktátummal való szembenállást, az el nem kötelezettek mozgalmában játszott aktív szerepet, a politikai vezetés viszonylagos liberalizmusát, s végül — de nem utoljára — a nyugtalan Balkán stabilizálását.
A mai Jugoszlávia sötét forgatókönyv szerint mint a véres etnikai konfliktus mintája működik. A legszigorúbban Szerbia ítéltetik meg, melynek vezetőjéből — Szlobodan Milosevicsből — ennek a háborúnak a jelképe lett. Milosevics kommunistából lett a nagy szerb nacionalizmus szóvivője, akit sokan úgy kezelnek, mint a kommunista erők életképességének példáját. A romániai, szlovákiai és litvániai választásokat követően mind gyakrabban hallani olyan hangokat, hogy visszatérhet a kommunizmus. Különös előszeretettel állítják előtérbe ezt a problémát a kommunista utódállamokban az átvilágítás és a dekommunizáció hívei. Így van ez Lengyelországban is.
Vajon tényleg visszatérhet a kommunizmus, hatalomra kerülhetnek a kommunisták? A kommunizmus nem térhet vissza, viszont a kommunisták hatalomra kerülhetnek. A kommunizmus egy olyan egypártrendszer, amely az egyeduralmi diktatúrára, a zárt határokra, a politikai rendőrség terrorjára épült, a cenzúrával védte magát, s általában a szovjet tankok támogatták. Keletkezésekor a kommunizmus megtette az igazságosság nagy ígéreteit, ám ennek a csábos kommunizmusnak az ideje már rég lejárt. Ez az eszme már halott.
Ellenben kik is azok a kommunisták? Nagy többségükben ezek egyszerűen olyan emberek, akik beléptek a kommunista pártba, mert az odatartozás nyitott utat a szakmai karrierhez. Hány ilyen kommunista van? Jelcin és Leonyid Kravcsuk, Iliescu, Tudjman és még sokan mások, akik életük valamely szakaszában különböző okokból a kommunista párthoz tartoztak. Ma mindannyian a kommunistautód országok új politikai színpadának alkotórészei. Ezen színpadok különös ismertetőjele az, hogy azok a kommunista csoportok, amelyek elmondhatják magukról, hogy nem szennyezték be magukat a kommunizmussal, kisszámúak és gyengék. A posztkommunisták, akárcsak a kommunistautód társadalmak, ma belülről megosztottak. Az egyetlen dolog, ami összefogja őket, az az üldözéstől, a megrögzött kommunistátlanítók agressziójától és az állampolgári diszkriminációtól való félelem. Mert mi is ma a dekommunizáció? A hatalomért folytatott küzdelem. A volt kommunistától elvett minden állás, minden megüresedett lakás olyan trófeává válhat, amit az új — győztes — hatalom szétoszthat támogatói között. A kommunistátlanítás ugyancsak a társadalom megfegyelmezésének az eszköze. Hiszen majdnem mindenki retteghet attól az átvilágítástól, amelyet a volt kommunista biztonsági apparátus által készített dokumentumokkal felfegyverzett új — antikommunista — csoportok aktivistái hajtanak végre.
A dekommunizációról folytatott vita egyben az új államok önazonosságának vitája is. Milyen lesz ez az önazonosság? Kommunistaellenes vagy demokratikus? Vajon az állampolgári jogok teljességének élvezéséhez „kommunistaellenes” anyakönyvre lesz szükség? A kommunizmussal megfertőződötteket pedig másodrangú állampolgárokká fokozzák le? Vagy pedig olyan demokratikus berendezkedés lesz majd, amelyben minden polgár egyenlő?
Minden nagy forradalomnak két szakasza van. Az első: a régi zsarnok rezsim ellen, a szabadságért és emberi jogokért folytatott küzdelem. Ebben a szakaszban elfoglalják a Bastille-t, és kiszabadítják a foglyokat. A második szakasz viszont a győztesek között a hatalomért folyó kegyetlen harc. Ez a jakobinus terror, valamint a város terein éjjelnappal működő guillotine szakasza. Ma a kommunistaellenes forradalmak második szakaszukba lépnek. A kommunistátlanítás jelszava azok politikai programjának része, akik a befejezetlen forradalom véghezvitelének szükségességéről beszélnek. A forradalmat persze éppen nekik kell befejezniük. A kommunistátlanításnak pedig történelmi igazságtételnek kell lennie. Különösen Csehországra jellemző, hogy a bársonyos forradalom első szakaszának eredményeivel elégedetlen emberek a kommunistátlanítás retorikáját felhasználva kezdtek harcot a hatalom megszerzéséért. Szlovákiában hasonló szerepet játszott a független állam követelése: Szlovákiát a szlovákoknak! Éppen a forradalom második szakaszának eme két retorikája — a dekommunizáció Csehországban, valamint a független szlovák nemzeti állam követelése eredményezte a köztársaság szétesését. Magyarországon, ugyanilyen programmal — radikális kommunistátlanítás és nemzeti állam — lépett fel a kormánypárt egyik vezetője, Csurka István. Lengyelországban a forradalom második szakaszának retorikája nemcsak a kommunistátlanítás eszméjéből és a „Lengyelország a lengyeleké” jelszavából áll. Ide tartozik még a katolikus, illetve nemzetállam eszméje, valamint a szakszervezeti aktivisták radikális populizmusa is.
A forradalom második szakasza a demokratikus konszenzus összeomlását is jelenti. A demokratikus jogállamban szokásos eljárások helyébe a forradalmi eljárások lopakodnak be. A litván közvélemény elvetette a második szakaszt, amikor a kommunistautód képződményre szavazott. Ám Boszniában megtört a demokratikus folyamatok szükségessége, valamint a sokszinűségű állam alapjai körül kialakult konszenzus. Véres polgárháború dúl, amelynek nem látni a végét.
Nem hiszek a kommunista rendszer visszaállításában. Lehetségesnek vélem ugyanakkor, hogy a populizmus erőszakos inváziója — amely elvetvén a demokratikus rend elveit — zűrzavart idézhet elő, összeroppanthatja a demokratikus rendszert. Az ilyen populizmusba belefér a szélsőséges kommunisták és a szélsőséges antikommunisták szövetsége is. Másképp szólva: tart a vita a konszenzus elveit védő demokrácia és a mindenféle megegyezésre képtelen fundamentalizmus között. A posztkommunista országok választhatnak: vagy a diktatúrából kilábalás spanyol útjára lépnek vagy ott van az iráni vallási állam példája, ahol a sah zsarnokságát az ajatollahok diktatúrája váltotta fel. Vajon melyik utat követik országaink? Spanyolországét vagy Iránét?
Esetleg Boszniáét?
Amikor kimondom, Bosznia, szégyellem magam…