Ujság – 1936-06-21 / 141. szám

Teleki János mandátuma — Mojzes Jánosé

A nagybaracskai kerületben az általános országgyűlési képviselőválasztásokon kilenc főnyi szótöbbséggel Teleki János grófot, MATEOSz elnökét jelentették ki az addigi független kisgazda-képviselővel, Mojzes Jánossal szemben megválasztott képviselőnek. Nyomban a választás után Mojzes hivei peticióval támadták meg a választást és a különböző, szerintük választási visszaélést elkövetett funkcionáriusok ellen, a büntető feljelentések tömegét adták be. Ezeknek a feljelentéseknek az ügyében az időközben adott amnesztia miatt főtárgyalást nem tartottak A peticiós eljárás azonban tovább folyt s szombat délben tizenegy órakor a közigazgatási biróságon Torzsay-Biber Gyula elnök ítéletet hirdetett. A biróság itéletében kimondotta, hogy helyt ad a panaszosok kérelmének s a választásnak azt az eredményét, amely szerint Teleki János grófot választották meg országgyűlési képviselőnek, kiigazitja és Mojzes Jánost a nagybaracskai kerület megválasztott képviselőjének jelenti ki. A Mojzes János választójogának és választhatóságának felfüggesztése iránt benyujtott kérelmet a biróság elutasitotta. Az itélet további részében Teleki János grófot és a választást védőket kötelezték, hogy Pfeiffer Zoltán dr.-nak a panaszosok képviselőjének 9800 pengő költséget végrehajtás terhe mellett fizessenek ki. Mayer Márton és Fejes Ferenc szavazatszedő küldöttségi elnököknek választójogát és választhatóságát öt-öt évre, Major Sándor választójogát és választhatóságát pedig két évre felfüggesztette a közigazgatási biróság Az itélet indokolásában a közigazgatási biróság megállapitja, hogy a Teleki gróf javára kimutatott szavazatokból negyvennégyet le kellett vonni, Mojzes szavazataihoz pedig kétszáznegyvenkilencet hozzá kellett tenni, mert a szavazások alkalmával jegyzőkönyvhamisitások történtek. Több szavazatot rossz jogukkal. Nyolc szavazatot azért, mert a szavazatot azért kellett Mojzes javára irni, mert az illetők egyáltalában nem éltek szavazati jogukkal. Nyolc szavazatot azért, mert a szavazás lezárása után szavaztatták le őket. Tizenegy szavazó jogosulatlan befolyás alatt állott. Azonkivül megállapitották, hogy megvesztegetés is történt s elmebetegeket is mint leszavazottakat irtak be. Megállapitották: 228 Mojzespárti szavazót csendőrökkel akadályoztak meg abban, hogy leszavazzanak. Öt, majd tiz, végül hat szavazót jogtalan letartóztatásal tartottak vissza a szavazástól.

Megállapitotta a biróság, hogy amikor Mayer Márton a választási jegyzőkönyvet Nagybaracskára szállitotta, utközben Csátalján azt meghamisitották. Nines ugyan büntetőbirósági itélet arra nézve, hogy a hamisitást kik és kiknek az utasitására követték el, tényként állapitotta meg azonban a biróság, hogy Csálalja községházán uj szavazási rovatos ivek készültek olymódon, hogy egyes választókat Mojzes János iveiből kihagytak, Teleki János javára irták át, azonkivül 17 olyan választó nevét irták be Teleki javára, akik egyáltalában nem szavaztak. A biróság szerint Mojzest 104 szavazattöbbséggel megválasztották. Az ellenpeticióra nézve a bizonyitás nem vezetett eredményre.

Ezzel az itélettel az egyik legtöbb vihart keltett mandátum sorsa eldőlt. Mojzes János, aki egy évig tartó peres eljárás után jutott mundátumához, képviselői működését csak az ősszel kezdheti meg, amikor a Ház elnöke jelentést tesz a közigazgatási biróság itéletéről.