Tanácsok Lapja – 1954-01-25 / 2. szám
Tél van, január közepe. Fehér hótakaró borítja a földeket. A természet mély álmát alussza. A falu azonban már készül az ébredésre. Amióta nyilvánosságra került a Magyar Dolgozók Pártja Központi Vezetőségének és a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsának határozata a mezőgazdasági termelés fejlesztéséről, azóta megélénkültek falun a hosszú téli napok, tartalmasabbak lettek a tervezgető téli esték.
„Sovány gazda, kövér ló” — így mondták ezt mindig a nép nyelvén. „Jó gazda, szép ló” — így tervezik most az elkövetkezendő esztendőkre. Egy évvel ezelőtt csendes, fáradt volt a falu. A hosszú téli estéken csak rövid lélekzetű tervek születtek. Nem zötyögött annyi trágyát hordó szekér a földekre, nem suhant annyi csilingelő szánkó a piacra, vásárokra, mint most. A dolgozó paraszt bizonytalanul mozgott, nem érzett szilárd talajt a lába alatt. Keveset adott a földnek, amely aztán szűkmarkúan fizetett. Sokhelyütt kiskirályok keserítették a dolgozó parasztok, tsz-tagok életét.
Friss levegő — új tervek
Ma már friss, egészséges levegő árad szét a falun: a kormányprogramm nyomán új, nagy tervek születnek. Eredményes tanácskozások után községi, járási, megyei tervek látnak napvilágot, s megvalósításukért már most elszánt akarattal küzdenek a dolgozó parasztok és termelőszövetkezetek.
Hercegszántón is így forr, így érik az emberek gondolatában az a hároméves mezőgazdasági terv, amely bő termést, több jószágot, nagyobb jövedelmet hoz majd a házhoz, több kenyeret, több húst és több zsírt juttat az ipari munkások asztalára.
Régi dicsőség…
Hercegszántó Bács megye déli részén fekszik, közvetlenül a határ mentén. Szorgalmas emberek lakják a községet. Hercegszántó mindig híres volt nagycsövű kukoricájáról, kövér hízóiról. Vásárkor nem kellett nagy cégér a táncoló, fényesszőrű hercegszántói lovaknak. A dolgozó parasztok büszkén emlegetik a bajai mezőgazdasági kiállítást, ahonnan Hercegszántó legtöbbször az első díjjal tért haza. A díjakat majd mindig kukoricatermésükért, a tenyészállattartásban, állattenyésztésben elért eredményeikért nyerték.
Hanyatlás és okai
A legutóbbi évek azonban mintha mindennek az ellenkezőjét akarnák bizonyítani. A híres állattenyésztés, kukoricatermelés visszaesett. 1952-ben pl. 1130 sertéssel volt kevesebb a községben, mint 1950-ben. A lóállomány is 80-nal csökkent. A szarvasmarhaállomány mindössze 100 darabbal fejlődött, de ebből is 30 elhullott a rossz takarmányozás következtében. A dolgozó parasztok elhanyagolták a föld rendszeres trágyázását. „Hoz, amennyit hoz”, — így gondolkoztak a legtöbben.
Úgy okoskodtak: a gyakori tagosítás miatt bizony megeshetik, hogy más aratja le, amit ők vetettek. Romlott a híres kendertermelés is. A búzatermés átlaga 7 és fél mázsára csökkent, s mindehhez még hozzájárultak a túlkapások, önkényeskedések, igazságtalanságok, melyek megkeserítették a dolgozó parasztok életét.
A kormányprogramm után
A kormányprogramm Hercegszántóra is úgy érkezett, mint a csikorgó hideg télben a jeget oldó napsugár, amely életre kelti a jégtől meggémberedett végtagokat, felvidítja a szívet, meggyorsítja a vérkeringést. Sok kedvezmény, sok öröm, s a feloldódott szavakban sok panasz került napvilágra.
Gál József tanácselnök a „beütemezett” begyűjtési tervet nézi, és marcangolja a lelkiismeret, hogy évek óta mindig Vaskút után kullogtak, hogy a vaskútiak mindig elsők voltak a beadásban, ők pedig az utóbbi időben nem mutattak fel eredményt, nehezen teljesítették tervüket — mindennek az okára csak most derült fény.
Hárman elindulnak…
A Központi Vezetőség és a Minisztertanács határozata a mezőgazdasági termelés fejlesztéséről Hercegszántón is felnyitotta a szemeket. Különösen akkor, amikor Szabó József párttitkár és Gál József tanácselnök hosszú estéket töltöttek el Bende István állandó bizottsági elnökkel, és azon vitáztak, miért megy lassan a begyűjtés. Megállapították az a baj, hogy az átlagtermések alacsonyak, az állattenyésztés pedig hanyatlik. A helyi adottságokat nem használják ki, pedig ott van a Ferenc József-csatorna, amelynek a vizét öntözésre is használhatnák. Kialakult három vélemény, három elgondolás. Azonban három ember véleménye még kevés. Viszont, ha hármukhoz társak csatlakoznak, abból megmozdulás lesz a faluban.
… s megmozdul a falu
Első lépésként javaslatot tettek egy bizottság megalakítására Hercegszántó köztiszteletben álló és elismerten legjobb gazdáiból. Olyanokat hívtak meg ide, mint Bende István AB elnök, Mitos József középparaszt, Gajdos Gáspár középparaszt, akik mint tanácstagok is mindig követendő példaként álltak a község dolgozó parasztjai előtt. A bizottságba meghívták az élenjáró délszláv dolgozó középparasztokat.
Mi a bizottság feladata?
1. A bizottság tagjai a párt népnevelőivel, tanácstagokkal, állandó bizottsági tagokkal és aktívákkal közvéleménykutatást végeznek a faluban abban az irányban: mit javasolnak a dolgozó parasztok a Központi Vezetőség és a Minisztertanács határozata alapján, milyen elképzeléseik vannak az átlagtermés emelésére és az állattenyésztés fejlesztésére.
2. A község hároméves mezőgazdaságfejlesztési terve, illetve tervjavaslata a község dolgozó parasztjainak véleménye, javaslata alapján épül fel. A dolgozó parasztok véleményét, javaslatát a bizottság dolgozza fel.
3. A kész tervet a bizottság jelenlétében a párttaggyűlés s a tanácsülés megtárgyalja. A hozott határozatokat ismertetik a község dolgozó parasztságával.
4. A községi tanács brosúrát készít a hároméves mezőgazdaságfejlesztési tervről és azt minden egyes dolgozó paraszthoz eljuttatja.
A bizottság már most nagyon ügyel arra, hogy ennek a tervnek elkészítésébe lehetőleg minden hercegszántói dolgozó parasztot bevonjanak.
A végrehajtóbizottság segítsége
Ahhoz természetesen, hogy a bizottság jól dolgozhasson, reális képet kell kapnia a községről, a földművelésről, az állattenyésztésről. Ezért most a végrehajtóbizottság statisztikai kimutatást bocsát rendelkezésükre, amely pontosan kimutatja terményenként az átlagterméseket, a község meglévő állatállományát, az állatfajokat, feltünteti azt az évet, amelyben a legtöbb volt az állatállomány, s ehhez méri a terveket.
A bizottságnak a tanácsházán biztosítanak helyet, hogy zavartalanul végezhesse munkáját. Munkaközben a pártvezetőség s a végrehajtóbizottság többször megtárgyalja a tervkészítés állását, hogy minden segítséget megadhasson a bizottságnak a zavartalan munkához. Az eddigi elgondolások a következők:
A tervek
A búza átlagtermését, amely 1953-ban 7 és fél q volt, most 9 q-ra akarják felemelni. Ez 40 vagonnal jelentene többet. 1955-ben búzából már 11 q-ás átlagtermést szeretnének elérni, ami 88 vagon termésemelkedést jelentene. 1956-ban a búza átlagtermése már 13 q-ára emelkedne, vagyis 175 vagonnal többet hozna. A kukorica átlagtermését 1954-re 20 q-ra tervezik. Ez azt jelenti, hogy 1954-ben már 240 vagonnal több volna a kukoricatermés. 1955-ben a 20 q-ás átlagtermést 25 q-ára akarják felemelni, ami 300 vagonos töblettermést jelent. 1956-ban az átlagtermést kukoricából már 30 q-ára emelnék, ami 480 vagonnal jelentene több termést.
A bizottság úgy tervezi, hogy az egész községben felfrissíti a burgonyavetőmagot nemes fajtájú vetőmaggal. A tervben nagy helyet kap a gyümölcstermelés is. A Jonatán-alma mindig híres volt Hercegszántón, s ebből majd bőven lehet piacra vinni, s Budapestre szállítani. A bizottság faiskola és — a Ferenc-csatorna mellett — halastó létesítését is tervezi. A legelő javítása sem kerüli el figyelmét. A rossz legelőket füvesíteni akarják, s lehetőség nyílik arra is, hogy a legelőket vízzel elárasszák. A határban lévő kutakat is kijavítják. Az építkezések meggyorsítása érdekében pedig megszervezik a téglaégetést. Már most megnyitják a mezőgazdasági szaktanfolyamot, ahol a KV és a MT határozata alapján szakelőadók magyarázzák meg a dolgozó parasztoknak, hogyan kell többet termelni, hogyan kell szép, egészséges jószágokat tenyészteni. A hároméves mezőgazdaságfejlesztési tervben komoly helyet kap a termelőszövetkezetek megerősítése, hogy a szakemberektől nyert segítség révén növelhessék eredményeiket.
Tél van. Hótakaró borítja a földet. Azonban a hosszú téli napokon folyó tervezgetések már a langyos tavasz és a meleg nyár idejére vonatkoznak. Egyetlen tanácstagnak, állandó bizottsági tagnak sem lehet szebb feladata, mint hogy teljes erejével síkraszálljon a mezőgazdaság fejlesztésének feladatai mellett, s hogy részese legyen annak a szép munkának, amely a párt- és kormányhatározat nyomán most községeinkben megindult.
(Ezt a cikket tananyagul ajánljuk az állandó bizottságoknak.)