Szabad Föld – 1960-03-27 / 13. szám

Segíts magadon, az állam is megsegít

Alig több mint két hónapja, hogy itt a déli határszélen, Hercegszántó 220 holdas kis szövetkezete, a Lenin Tsz 430 tagot számláló 3044 holdas nagy gazdasággá alakult.

Az ember azonban első körültekintésre nem is gondolná, hogy kezdő termelőszövetkezetben jár. Varga János bácsi, a raktáros ugyanis terménnyel teli magtárak ajtajait nyitogatja előttünk. A hirtelenében tető alá hozott hizlaldákban, több falkában, már egy hónapja 300 sertés hízik. Az átalakított nagyobb istállókban békésen együtt kérődzik 60 szarvasmarha. A határban a szépen munkált, megfogasolt szántások, vetések, megtisztogatott gyümölcsösök között is már 150 hold zab, 40 hold mák, 50 hold napraforgó vetés várja a kelést serkentő tavaszi napsugarakat. Vetik a burgonyát a jól megtrágyázott földekbe.

Munkakedv, szorgalom

— Olyan szorgalommal, kedvvel látott itt munkához minden tag, hogy kezdetben bizony nem tudtunk minden dolgos kéznek munkát adni — újságolja elégedetten Nagy András, a termelőszövetkezet elnöke.

A gazdálkodás fő irányát az állattenyésztésben határozták meg. Azután a vezetőség gondosan számba vette mi lenne a legjobb, leggyorsabb pénzforrás, amely már az első esztendőben nagy jövedelmet biztosítana. Így határozták el, hogy már ebben az évben meghizlalnak 800 sertést. Igen ám, de ehhez takarmány is kell. Ezért a vezetőség javasolta, hogy a tagság a bevitt földek minden holdja után adjon be a takarmányalapba 25 kiló szemeskukoricát és 25 kiló szálastakarmányt.

— Eddig is hizlaltunk, a tsz-ből is ebből várhatjuk a leggyorsabb és legnagyobb hasznot — helyeselt a taggyűlésen Gyurity István, Major Ferenc, Simonyi Mátyás, Horváth Ferenc és a többi tsz-tag. Azután még azt is megszavazták, hogy tagonként másfél mázsa morzsolt kukoricát kölcsönöznek a hizlaláshoz őszi visszaadásra. Így teltek meg a szövetkezet magtárai terménnyel, ahol a régi kis szövetkezet 90 mázsa árpájához, 250 mázsa kukoricájához, 1350 mázsa morzsolt kukoricát adtak össze az új belépők. Így tudták hízóba állítani a tagoktól összevásárolt 300 sertést és köthettek szerződést májusra ismét 400 süldő szállítására az állatforgalmi vállalattal.

Messzemenő támogatásra talált a vezetőség javaslata akkor is, amikor az első apró-cseprő, de mégis jelentős pénzbeli kiadások jelentkeztek a szövetkezetben.

— A tavalyi földjáradékomat, 1450 forintot teljes egészében kölcsönadom a szövetkezetnek — kezdte meg a sort az elnök.

— Október végéig 5000 forintot tudok kölcsönözni — csatlakozott az elnökhöz Mitos József új szövetkezeti gazda is.

Sorra ajánlották fel a szövetkezet első pénzkiadásait segítő kölcsönöket. Páncsity István párttitkár 1500, Kiefer Jakab könyvelő 2000, id. Molnár István 1900, Horváth István 1000 forinttal segített hozzá az első pénzkiadások fedezéséhez.

— Összesen 28 ezer forintot vett így kölcsön a tsz, de ennél jóval többet is összeadott volna a tagság, ha szükség lett volna rá — mondja az elnök. — Hétezer forintot már azért utasítottunk vissza, mert most már a szerződéses terményekre fizetett előlegekből van pénzünk a kiadásokra. A burgonya vetőmag előteremtésénél azonban már ismét a tagsághoz fordultunk kölcsönért.

És ha továbbvizsgáljuk a termelőszövetkezet terveit, láthatjuk, hogy a Lenin Tsz erősen tartja magát ahhoz az elvhez: segíts magadon, az állam is megsegít.

Állami hitelből egy 100 férőhelyes szarvasmarha istálló, két 20—20 férőhelyes sertésfiaztató, 120 férőhelyes hizlalda, 300 férőhelyes juhhodály és 10 vagonos góré építésére kaptak segítséget. Emellett azonban a már megépített 200 férőhelyes hizlaldán kívül saját erőből építenek két 20 férőhelyes sertésfiaztatót, két 120 férőhelyes hizlaldát és ha sikerül, anyagot biztosítani, még egy 50 férőhelyes növendékmarha istállót is. De a 100 férőhelyes istállót kivéve az összes építkezést a tsz saját építőbrigádja végzi. Az ólakba ebben az évben 60 anyakocát állítanak be, ami majd ontja a hízónak valót.

Gyarapodik az állatállomány

A meglevő szarvasmarhák számát állami vásárlásból, 50-nel, a tagoktól történő felvásárlással pedig legalább 30—40-nel akarják még ebben az évben gyarapítani. Nagyon szépek, biztatóak a szövetkezet távolabbi tervei is, amely szerint többek között már 400—500 darab szarvasmarha lesz a közös istállókban. De maradjunk csak az idei terveknél.

— Erre az évre 42 forint 90 fillért terveztünk egy munkaegységre — mondja Nagy elvtárs. — Hogy ezt az összeget elérjük, azt mi biztosan ígérhetjük.

Ilyen szorgalommal, ilyen ügybuzgalom láttán, mi is erősen hisszük, hogy sikerül a Lenin Tsz-nek szép terveit valóra váltani. De, hogy olvasóinkat a zárszámadásról is a valóságnak megfelelően tájékoztathassuk, ígéretet tettünk az elnök elvtársnak, hogy akkor is ellátogatunk ebbe a termelőszövetkezetbe.

H. J.