Nemzeti Sport – 2015-03-07 / 65. szám
CSILLAG PÉTER
„Különösen a nyarak voltak izgalmasak. Már Pesten laktunk, de ahogy vége volt az iskolának, a bizonyítványosztást meg sem várva rohantam Szántóra. Rohantam, hogy felülhessek nagyapám mellé a bakra. Egyszer csépeletlen búzakévéket fuvaroztunk, gödörbe zöttyent, majd felborult velünk a kocsi, én a kévék alá zuhantam. Irtózatos volt a riadalom…
Igen, csupa-csupa kaland és izgalom volt a falusi élet, minden bokorban titok lappangott, csoda várt. Varázsa volt, íze és illata mindennek, s érdekes, ennyi év után is fel tudok magamban idézni illatokat és zamatokat. Például a nagymama által frissen fejt, habzó tej üdeségét vagy a heti vásárok pecsenyesütőinek hurka-, kolbász-, halillatorgiáját. Képes voltam éjjel kettőkor felkelni, hogy Misi bácsival beszekerezhessek a harminchárom kilométerre lévő Bajára, a városok városába, a vásárra. Nekem Baja volt Bagdad, New York, London, Párizs és Budapest.”
Régen lebontották már a falu központjában a négyemeletes malomépületet, amelybe egykor szekérszám szállították a bácskai gazdák őrletni búzájukat, Albert Flórián 2007-es visszaemlékezése nyomán azonban felsejlik előttünk a negyvenes-ötvenes évek hercegszántói világa. Az aranylabdás édesapja, Albert János jómódú malomtulajdonosnak számított, sokác felesége, Jelity Magdolna három fiúval, Jánossal (1930), Ferenccel (1933) és Flóriánnal (1941) ajándékozta meg, miután három lányukat korán eltemették. Csörömpölve futottak be a malomhoz a megrakott kocsik, molnárlegények sürögtek-forogtak, zajosan teltek a mindennapok, az idilli idők emlékét ma is őrzik a falubeliek: „Jani bácsinak volt egy főmolnárja, az örökké viccelt. Egyszer vittek hozzá egy szekér búzát, de alig vánszorgott a ló. Mondta, majd ő kideríti, mi a baja. Megkérte, valaki emelje fel a farkát, amíg ő belenéz a szájába. Rögtön meg is állapította: »Bizonyosan bélcsavarodása van, mert én nem látom magát!«”
„Zdravo! Jasam mislila dacete jucer doci! – köszönt a kapuban az utolsó szántói Albert-rokon, a 81 éves Jelity Anica néni, Albert Flórián édesanyjának unokatestvére, majd miután kiderül, hogy nem beszélek „sokacul”, magyarul is elmondja, azt hitte, előző nap érkezem. – Eleven volt a Flóri, nem egy olyan tedd ki, hadd hűljön gyerek. Külsőre inkább sváb apjára ütött, mintsem barna hajú, fekete szemű anyjára. Később kevesen tudták róla, hogy tud horvátul. Egyszer jugóban futballozott, mondták egymásnak a másik csapat játékosai, hogy csak ez a német ne lenne itt. A meccs után odament hozzájuk, kezet fogott velük, és horvátul köszöntötte őket. Leesett az álluk a csodálkozástól.”
Itt idézzük a szerb Dragan Dzsajics nyilatkozatát, aki 1968-ban, Rio de Janeiróban játékostársa volt a világválogatottban a brazilok elleni, 2:1-re elveszített mérkőzésen: ,A tréner csak annyit kért, játsszam meg középen Albertet, a többitől ne féljek. Szófogadó voltam, egy cselsorozat után középre passzoltam, s Albert, akivel szerbül is megértettük egymást, a rá jellemző eleganciával lőtt gólt.”
A 2080 lelket számláló Hercegszántón a lakosság 12,2 százaléka horvát, 3,8 százaléka szerb, a békés együttélésnek megvannak a régi szabályai. A katolikus templomban minden vasárnap tízkor magyar, negyed tizenkettőkor horvát („sokac”) mise van, ám a karácsonyi éjféli misét az egyik évben magyarul, a másikban horvátul mondják. Számon tartják azt is, hogy az énekek közül hány szól ilyen, hány olyan nyelven.
Az Albert fiúkat sem a nemzetiségi kérdés hajtotta el Szántóról. Flórián hároméves sem volt édesanyja halálakor, anyai nagyszüleinél és nagynénjénél nevelkedett a Tátra utcában – mígnem 1952-ben egy vasárnap a nagymise után olyat látott a falu, ami után a családnak nem volt maradása.
„Államosították a malmot, Albert Jánost kuláknak nyilvánították, megbélyegezték – mondja Szerletics Imre, aki gyermekként élte át a szomorú napot. – Emlékszem, jött haza apám, és elhűlve meséli anyámnak, mit műveltek a Jancsi bácsival. Láncra verve vezették az utcán, miközben üres liszteszsákot lobogtatva kellett kiabálnia, hogy így jár, aki lop. Most is hallom apám hangját: »Jaj, jaj, milyen világ lesz most.«”
Ma már tudjuk, milyen. Alberték Budapestre költöztek, Flóriánból neves futballista, a Ferencváros csatára, 75-szürös válogatott lett, Hercegszántó pedig élte a maga csendes életét. A helyi csapatot a tsz segítette, 1974-ben a Magyar Népköztársasági Kupa-mérkőzésen a Bp. Honvéd játékosai hagytak itt tizenöt gólt (15-0) a szó szerint fákról csüngő, négyezer szántói szurkolónak, cserébe jó vacsorát kaptak, és megforgattak néhány pirospozsgás, táncos kedvű lányt a presszóban. Az idény csúcspontjaként a Fadd elleni 3-3-mal a szántóiak elnyerték a Szabad Föld-kupát a Népstadionban. Aztán jöttek a legendás túrák „Jugóba”, „Cseszkóba” meg „Németbe”, ötven kiló kávéért vett mezgarnitúrával, meccs utáni asztalon táncolással.
A termelőszövetkezet azonban idővel megszűnt, átalakult, az anyagi és utánpótlásgonddal küzdő sportegyesület pedig a kétezres évek közepén rövid időre le is állt. Így esett meg az a kínos eset, hogy amikor Albert Flórián sok-sok év után, 2007 júliusában elutazott Hercegszántóra átvenni a falunapon a Feigl József polgármester kezdeményezésére neki szánt díszpolgári címet (a lufiborotváló-, a medicinlabda-lapátoló és a fejmérőverseny után), a településnek éppen nem volt futballcsapata.
Maradt akkoriban a fiataloknak a pálya mögött, a derékig érő gazban kitaposott réten űzött kamaszjáték, a „picsázás”. A szabály egyszerű: ha a kapus kap három rúgott meg egy fejes gólt, megfordul, és kitolt fenékkel várja a társak bombáit. Amelyik lövő hibázik, melléáll, így növelve a következő találati esélyét. Aligha kell részletezni, mit jelent a sport továbbfejlesztett válfaja, a „meztelen picsázás”…
A Hercegszántói FC azonban 2008-ban feltámadt poraiból, egy ideig a kevesebb utazás kedvéért átkéredzkedett a Baranya megyei bajnokságba – papíron még ma is Homorúd a székhely –, mellesleg a szomszédolás a mohácsi kompnál is alkalmat adott a győzelmek után egy-két, a szokásosnál hullámzósabb átkelésre. Nagylelkű főszponzor ma a helyi mezőgazdasági vállalat (nem függetlenül attól, hogy az egyik játékos édesapja a sertésüzem vezetője), és ami ilyen szinten ritka, a pályát a falu felőli térfélen ki lehet világítani (nem függetlenül a fáradhatatlan edző, Szilágyi János egyik áramszolgáltatónál betöltött állásától). Előbb-utóbb a másik térfélen is lesz fény, a Szeremle ifi elleni meccs tapasztalata alapján hamarabb, mint hogy a kétezres évekbeli edző, Kovács Ferenc álma teljesüljön: „Én csak annyit akartam elérni, hogy a lefújás után előbb öltözzenek át, és csak aztán nyissák ki a sört.”
De nem is készül itt senki Albert Flóriánnak…