Magyar Horgász – 2008. október / 10. szám
Horgászvizeink
A dél-bácskai Klágya-Kadia vízrendszer keleti patkója a hercegszántói horgászok vízterülete. Végigcsónakázva igazi vadvízi látkép tárul a szemlélődő elé: megroggyant fák, vízbe dőlt ágas-bogasok, itt-ott előmeredő dárdafák, a buja nádas takarásában szerénykedő stégek. Horgászhívogató a javából!
A Ferenc-csatorna egykori árvízvédelmi célú átvágásainak egyike a Klágya-Kadia vízrendszer, amelynek felső szakasza (Kiágya I-holtág) a dávodiaké, középső területét a hercegszántói horgászok kezelik. Hála a helybeli horgászok természetszeretetének, a vadvízi állapot az idők során alig veszített eredetiségéből. Jelentősebb gond a meder eliszaposodása, továbbá a megközelítő földutak kátyús állapota.
Dél-Bácska eme területén ősi hagyományai vannak a halászmesterségnek, a halfogyasztásnak, a horgászat pedig népszerű és megbecsült időtöltés. A környékbeli horgászok egyesületbe szerveződése a hatvanas évek vége felé gyorsult fel, s 1971-ben 60 fővel meg is alakult a Sporthorgász Egyesület Hercegszántó.
Az egyesület elnöke Barna István, titkára Ritgasser János, gazdasági felelőse Sindler László, felügyelőbizottsági elnöke Mitos Endre. A vízterület tulajdonosa az Alsódunavölgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, a Kiágya II-holtág kezelője 2016-ig a Sporthorgász Egyesület Hercegszántó. Az egyesület a Sporthorgász Egyesületek Bács- Kiskun Megyei Szövetségének tagegyesületeként tevékenykedik, korrekt partnerként.
VIZBEMUTATÓ
A holtág-szakasz területe 7 hektár, hossza 1,5 km, szélessége 30-50 méter, észak-déli fekvésű patkó. Szántóföldek övezik. Partja fákkal, bokrokkal, nádfallal szegélyezett.
Medre teknősen meneteles, bedőlt fáktól, csököktől akadós. Vízi növényzete időszakosan kevés hínár. Mélysége 3-5 méter között ingadozik. Legnagyobb mélysége 6 méter. Műtárgya nincs. Vizének minőségét saját vizsgálataik halélettanilag eddig megfelelőnek találták.
MEGKÖZELÍTÉS, SZÁLLÁSLEHETŐSÉG
A Kiágya II-holtág az 51-es útról érkezve a következők szerint közelíthető meg: a 188-as kilométernél le kell térni a régi 51-es útra, majd másfél kilométernyit haladva jobbra rátérni a védgátra; még további 2 km megtételét követően balra lehajtva közelíthetők meg a horgászhelyek. A másik megközelítési lehetőség Hercegszántó központjából adódik: a Gábor Áron utca folytatása a védgátra vezet, amelyen egy kilométernyi úton érjük el a vízpartot.
Szálláslehetőségek: a közeli Dávodon a Hotel Fortuna, továbbá a Fürdőkemping horgászvendégeket is szívesen fogad. Hercegszántón a falusi turizmus lehetőségeit célszerű igénybe venni.
HALFAUNA, HALGAZDÁLKODÁS
A holtágban előforduló főbb halfajok: ponty, amur, keszegfélék, harcsa, süllő, csuka, törpeharcsa. Évről évre természetes szaporulat mutatkozik pontyból, süllőből, harcsából, keszegfélékből, törpeharcsából. 2006-ban az egyesület kihelyezett háromnyaras pontyból 17, kétnyarasból 11 mázsányit, kétnyaras csukából pedig 150 kilogrammnyit.
HORGÁSZJEGYEK, SZABÁLYOK, HALŐRZÉS
Tájékozódásunk szerint a 2007-ben jegyzett jegyárak és szabályok 2008-ban is – változatlanul – érvényesek. Ezek szerint a felnőtt napijegy ára 2000, az ifjúságié pedig 1400 forintba kerül, míg éves jegy váltható a gyermekkorúak részére 750 forintért. Napijegyek válthatók Sindler László gazdasági felelősnél (Hercegszántó, Kossuth u. 40.).
A szabályok szerint horgászni 0-tól 24 óráig lehet. A napijegyesek az érkezések sorrendjében bárhol horgászhatnak. Kíméleti terület nincs kijelölve. Csónakból horgászni szabad, de bérlésére nincs lehetőség. Halradar használata, továbbá a léki horgászat megengedett. A fajlagos tilalmi idők, továbbá a méretkorlátozások tekintetében az Országos Horgászrend előírásai érvényesek. Mennyiségi korlátozások: a felnőtt horgász naponta megtarthat 2 db pontyot, továbbá az Országos Horgászrendben (OH) meghatározott mennyiséget, míg az ifjúsági 1 pontyot, továbbá az OH által meghatározott mértékű zsákmányt; gyermekkorúakra az OH előírásai érvényesek. Bővebb információkat szívesen ad Gorjánác István horgásztárs 06-30-907-2732-es telefonszámán.
Halőrzés: a szabályok betartására 1 fő vizsgázott társadalmi halőr ügyel.
SZOKÁSOK, MÓDSZEREK, REKORDOK
Hazai állóvizeinkhez hasonlóan a Hercegszántói-Klágyán is a pontyhorgászat mutatkozik a helybeli pecások zömének célkeresztjében. Tekintettel a vastag és lágy iszappal feltöltődött fenékviszonyokra, napközben általában úszós módszerekkel horgásznak. Természetesen e módszerek körébe sorolható a „stupekoló” harcsázás is, mint megtudtam, a gyakorlatban igen hatékony lehetőségként. A ragadozó halak közül napközben elsősorban csukára, sötétedéskor, éjszaka, derengéskor pedig süllőre pergetnek.
Fenekező készségekkel inkább az éjszakai órákban horgásszák a Klágyát. Jellegzetes végszerelékük az iszapba lágyan ereszkedő könnyített súly, avagy a hosszú előkéjű nehezék használata. Mindkét módon a csali éppen rásimul a lágy, sokszor lebegő iszapra. A fenekező rablóhalazásra a tirolifás végszerelékről különböző magasságban leágazó horogelőkés készség nyújt ésszerű lehetőségeket.
Holtág-rekordok: 42 kilós busájával (2005) Andrási János az abszolút Kiágya II-holtág rekorder; 28 kg-os amurt zsákmányolt 2006-ban Szaszkó György; Fuczin Márton 2005-ben fogott harcsáját szintén 28 kilósra mérlegelték; a legnagyobb pontyot (17,50 kg) Vékony Antal akasztotta, 2005-ben; 4,50 kilós süllőt szákolt Csányi Csaba 2006-ban; 2,50 kg-os angolnát fogott Kovács Tibor 2006-ban; feketesügér-rekorder Deszecsár Marin, 2,40 kilós példányával, Barna István egyesületi elnök egy 2007-ben zsákmányolt 2 kg-os ezüstkárásszal iratkozhatott fel a helybeli rekordlistára.
JÁRJUK BE A TEREPET
Ottjártamkor reményeink szerint tombolnia kellett volna a nyárnak, ehelyett kimondottan őszies, borongós, meg-megeredő esőkkel szomorított napnak nézhettünk elébe. Miután Kovács Sanyi barátommal és hű kísérőnkkel, Gergő fiával bekopogtattunk Barna István egyesületi elnök otthonának ajtaján, záporesőtől veretve igen jólesett fedél alá kerülnünk, s a hogyan továbbot megbeszélni.
Egy frissen sült bundáskenyér-reggeli elfogyasztását követően mindjárt felkerekedtünk, mert – mint kiderült – a közeli vendéglőben már vártak bennünket a tájékoztatásunkban érintett horgásztársaink.
Közben elállt az eső, s a vékonyodó felhőkből a napocska sziluettjét is látni véltük. Horgásztársaink egyebek között felhívták figyelmüket a vízterületükhöz vezető – amúgy is kátyús – felázott földút közlekedési nehézségeire. Hát, ami azt illet, Sándor bizony küszködött terepjárójával az úton, ám négyünkkel nehezítve csak állta a derék járgány a sarat. Barna Pista csónakkikötőjénél – ha nehezen is – célunkhoz értünk.
Míg mi hármasban Pista csónakján vízre szállunk, Sanyi fia egy spéci pergető bottal látványosan eltűnt a parti dzsumbujban.
– Látjátok, ennyire szeret horgászni a gyerek – jegyezte meg Sándor, – amikor magammal viszem útjaimra, minden lehetőséget kihasznál egy-egy jó pecálás érdekében.
Miközben Pista evezett, az eget kémleltem. Hát bizony sötét felhők gomolyogtak felettünk. Előttünk vadvízország, a maga természetes kuszaságában. Az elnök magyarázta a látnivalókat, magam pedig buzgón fotóztam a szebbnél-szebb tájakat, horgászhelyeket. Emitt vízbe dőlt fa, mögötte szerény horgászstég, amott karózott horgászhelyek, némi töklevelessel.
– Csukák tanyája lehet – jegyeztem meg, s lelki szemeimmel látni véltem, amint marcona krokodilpofájúak a tökös takarásában prédára lesnek.
– Jól sejted – bólogatott Pista.
Míg fotózgattam a szebbnél szebb látnivalókat, egyszerre Sándor – kissé felemelkedve – vizslatott valamit.
Evezősünk észrevette, s már mondta is:
– A szakadtak.
Hú, a nemjóját, íme a látvány: a kissé magasabb, meredek partoldalról alászakadt fák, bokrok varázslatos látványa.
– Ez ám a harcsázó hely! – mondta István, de azt is hozzátette sajnos kevés jó harcsát akasztunk, a zöme pundra.
– Sebaj, majd megnőnek!
Nagyjából csaknem végigcsónakáztuk a területet, mire megint esni kezdett. Visszafordultunk. Vasárnap ide, vasárnap oda, egyetlen horgásszal sem találkoztunk. Persze kinek hiányzik, hogy a Kiágyáig dagassza a sarat, aztán meg horgászhelyén kucorogva bőrig ázzon. A kikötő felé közeledve megint elállt az eső, megint fotózhatok. Fokuszálás közben észrevettem: horgász a láthatáron!
– A fiam – nevetett Sanyi. Mindegy, horgász, és perget! Megközelítjük, fotózom. – Na mi van kisfiam?
– Egy pöccintésem volt, de nem akadt meg a fránya – panaszkodott Gergő.
Partra szálltunk, újra együtt a csapat. Kátyúkat kerülgetve zötykölődtünk kifelé.
BESZÉLGETÉS HORGÁSZVEZETŐKKEL
A hercegszántói vendéglő családias különterme, mintha horgásztanyán lennénk: horgász-, halászeszközökkel, halmakettekkel ízlésesen díszítve. Amint belépünk, isteni hallé illat csap meg bennünket. Pista tisztségviselő társai látván, érzékeljük, hogy gasztronómiai remekmű készülődik, közlik, halászlé lesz ebédre. Mindjárt hellyel is kínálnak, ám amíg Gorjánác Pista bátyánk remekművén még az utolsókat „simítja”, beszélgethetünk.
Barna István, az egyesület elnök elmondja, gyermekkora óta „elvarázsolta” a horgászsport. Bő húsz éve az egyesület tagja. 1987-től pedig az elnöke. Legszívesebben pontyra horgászik, legkedveltebb hala viszont a süllő.
– Örömteli, hogy sok a harcsánk, de egyelőre csak az apraja kapható horogvégre – ismétli meg a vízen elmondottakat, – a 2-3 kilósakat fogjuk leggyakrabban – teszi hozzá.
– Hol szoktál pontyozni? – kérdezem.
– A stégemtől balra, a füzes alól kerítem horogra a másfél-három kiló közötti aranyhasúakat, ilyen-olyan kukoricacsalival.
– És a süllőkkel mi a helyzet? – faggatom még.
– Fotóztad a villás fámat, nos, úszós készséggel felkínált kishallal akasztgatom a tüskéshátúakat az ágak közül, s a nehéz terepen bizony sokszor nem én vagyok a győztes. Megtudom még, elég sok süllő a kukoricacsalikon veszít rajta.
Sindler László, az egyesület gazdasági felelőse bő 10 éve horgászik. Főleg süllőre és csukára perget. Gazdasági munkája eléggé leköti, a horgászásra azonban mindig szakít magának elegendő időt.
Ritgasser János, az egyesület titkára 1986 óta horgász. Úszós készséggel főleg békéshalakra horgászik. Fogott 5,50 kilós pontyot is, ám a 14,50 kg-os amurjára a legbüszkébb.
Végezetül főbb célkitűzéseikről érdeklődöm:
– Célunk a halfauna minőségi szélesítésén túl vizünk természeti értékeinek megóvása – tájékoztat Ritgasser János. – Közben az ebédlőasztalhoz szólít bennünket Pista bátya, hiszen tálalva a remekbe főzött pontyhalászlé. A házilag készült tésztára merjük a levét, a halszeletek hosszú tálon külön sorjáznak. Azokat a finom ízeket…! Magam is jó halfőző hírében állok, mégis kikérdeztem a mestert, hogyan is készül eme étek Gorjánác István-módon? Nos, íme a vázlat: 6 kg pontyhoz 6 kanál hercegszántói paprikahíresség, 60 dkg hagyma, 6 gerezd fokhagyma, majd az egész 7 liter vízzel felöntve. Nagyjából 40 percnyi intenzív főzést követően lehet tálalni. Nemesen egyszerű, ugye?
Megköszönve horgásztársaimnak a kalauzolást és a szíveslátást, a Hercegszántói-Klágyától azzal búcsúzom, hogy ezt a jó halas vizet, a csendet és a vadvízi körülményeket kedvelőknek eredményességükben bízva ajánlom.
HUNYADY ATTILA