Esti Kurir – 1936-06-21 / 141. szám

Gróf Teleki János mandátumát Mojzes Jánosnak itétlék

A Közigazgatási Biróság itéletének szenzációs indokolása — Erőszak, hamisitott jegyzőkönyv, letartóztatások

Két szavazatszedő elnököt és egy jegyzőt évekre megfosztottak választójoguktól

A közigazgatási biróság ma itélkezett a nagybaracskai mandátum sorsa felett. Mint ismeretes, a képviselőválasztások lezajlása után dr. Mojzes Jánost, a független kisgazdapárt képviselőjelöltjét kilenc szótöbbséggel elütötték a nagvbaracskai mandátumtól és Nagybaracska képviselőjévé a NEP-párti gróf Teleki Jánost mondották ki. A választás után Mojzes János hivei peticióval támadták meg a választás eredményét és a törvénytelenségek egész sorára hivatkoztak peticiós kérvényükben és arra kérték a közigazgatási biróságot, hogy a választás eredményét semmisitse meg és Mojzes Jánost mondja ki képviselőnek. Teleki hiveivel ellenpeticiót nyujtott be Mojzes Jánossal szemben, ennek során azt adta elő, hogy Mojzes nem választható képviselővé és Mojzes volt az, aki a választások idején törvénytelenségeket követett el.

Az itélet

A közigazgatási biróság Torzsay-Biber Gyula dr. elnöklésével hónapokon keresztül tárgyalta a petició ügyét és mára tüzte ki az itélethirdetést. A mai itélethirdetésen megjelent Mojzes János dr. ügyvédjeivel: dr. Pfeiffer Zoltánnal és dr. Barcsetics Gyulával. Ezenkivül Mojzes számos hive jelent meg az itélethirdetésen.

Teleki János gróf nem jött el, csak titkára és ügyvédje volt jelen.

Torzsay-Biber Gyula dr. elnök zsufolt tárgyalóterem előtt hirdette ki a közigazgatási biróság itéletét.

— A közigazgatási biróság Mojzes János választójogának és megválaszthatóságának felfüggesztése iránt benyujtott panaszt elutasitotta, ellenben Mojzes János hivei panaszának helyt adott, a nagy baracskai képviselőválasztás eredményét kiigazitotta, olyképpen, hogy Mojzes Jánost a nagybaracskai választókerület törvényesen megválasztott képviselőjének jelentette ki. Kötelezte a választásvédőket, hogy a peticionálóknak 9800 pengő költséget fizessenek meg.

Az itélet további részében a közigazgatási biróság Mayer Márton, gyöngyöspusztai szavazatszedő küldöttségi elnöknek és Fejes Ferenc szavazatszedő küldöttségi jegyzőnek választójogát és választhatóságát öt-öt évre felfüggesztette. Major Sándor bácsmonostori szavazatszedő küldöttségi elnök választójogát és választhatóságát pedig két évre függesztette fel. Ezt az itéletet megküldik az országgyülés képviselőháza elnökének és Bácsbodrog megye alispánjának.

Jogosulatlanul ütötték el a szavazástól…

Az itélet kihirdetése után az elnök hozzákezdett az indokolás ismertetéséhez. Mindenekelőtt előadta, hogy a Mojzes János érdekében peticionáló Hefner Antal és társai azt kérték a közigazgatási biróságtól, hogy 1249 szavazatot adjon hozzá Mojzes szavazataihoz, mert ekkora volt azoknak a választóknak a száma, akiket nem engedtek törvényesen leszavazni. Hefner Antal és társai — hangzott az indokolás — hivatkoztak különböző törvénytelenségekre és szabálytalanságokra, amelyek a választások alatt történtek. Ismertette az indokolás ezután azokat a kifogásokat, amelyeket Teleki János hivei emeltek Mojzes Jánossal szemben. Teleki hivei Mojzes választójogának felfüggesztését kérték, mert szerintük Mojzes etetett-itatott a választáson, megfélemlitette a bácsmonostori segédjegyzőt, telefonon befolyásolta Mándy János szavazatszedő küldöttségi helyettes elnököt. Teleki hivei szerint Mojzes szavazataiból 549-et le kell számitani, 1100 szavazatot pedig még Teleki szavazataihoz kell hozzáadni.

Mojzes és Teleki hivei panasziratainak ismertetése után igy hangzott az indokolás:

— A közigazgatási biróság az ügy egész elbirált anyagának beható vizsgálata alapján a következőket állapitotta meg:

Barna István bácsmonostori lakost és társait jogosulatlanul ütötték el a szavazástól, Vida Istvánt és társait a szavazásidő előtti lezárásával ugyancsak jogosulatlanul akadályozták meg abban, hogy leszavazzanak. Major Sándor szavazatszedő küldöttségi elnök bünperében kihallgatott tanuk igazolták, hogy törvényellenesen, idő előtt zárták le a szavazást, és csendőrökkel zavarták el a választókat, akik még szavazni akartak. Mayer Márton szavazatszedő küldöttségi elnök pedig Fejes Ferenc szavazatszedő küldöttségi jegyzővel együtt meghamisitotta az ugynevezett rovatolási iveket, bár jogerős birói itélet e hamisitványról nincs, a közigazgatási biróság mégis tényként állapitotta meg, hogy a hamisitás megtörtént, mert ezt tények és tanuk igazolják. A hamisitás ugy történt, hogy miközben Győrpusztáról Nagybaracskára vitték az iveket, Csákalján meghamisitották azokat, itt uj iveket készitettek, amelyekből kihagytak Mojzes szavazóit, akiket azután Teleki iveibe irtak be.

De olyan szavazókat is beirtak Teleki iveibe, akik egyáltalán nem szavaztak. Feltünőnek tartja a közigazgatási biróság, hogy Mayer Márton szavazatszedő küldöttségi elnök és Fejes Ferenc azt vallották, hogy nem emlékeznek a történtekre, holott kétségtelen részük volt a hamisitásban.

— Tényként állapitja meg a közigazgatási biróság azt is, hogy ifj. Kern János Mojzes-párti vezetőembert egy jelentéktelen büncselekmény gyanuja miatt letartóztatott a csendőrség és csak a választás napján délután hat órakor, amikor a záróra már ki volt tüzve, bocsátották szabadon, holott ifj. Kern János letartóztatása teljesen indokolatlan volt, mert szökésétől tartani nem kellet.

Minusz 25 és plusz 88

— Mindezek megállapitása után a közigazgatási biróság a Teleki Jánosra leadott szavazatokból huszonöt szavazatot elvont, nyolcvannyolc szavazatot pedig Mojzes Jánosnak itélt meg és azt konstatálta, hogy 101 szavazattöbbség jelentkezik Mojzes javára.

— Ami Teleki hiveinek panasziratát illeti, az azokban foglalt panaszok bizonyitását részben mellőzte a közigazgatási biróság, mert nem találta bizonyitásra alkalmasnak azokat, amire pedig lefolytatta a bizonyitást, nem vezetett eredményre a bizonyitási eljárás során.

Végül az itélet indokolása foglalkozott azzal, miért kellelt felfüggeszteni Mayer Márton szavazatszedő küldöttségi elnök és Fejes Ferenc szavazatszedő küldöttségi jegyző és Major Sándor szavazatszedő küldöttségi elnök választójogát. A felfüggesztés a választójogi törvény 128. szakaszában foglalt rendelkezések alapján történt. Mayer és Fejes választójogát azért függesztette fel a maximális időtartamra: öt—öl évre a biróság, mert eljárásukban sulyos törvénytelenségeket talált, és Mayer, Fejes eljárásának törvénysértő szándékos és tudatos volta és az abban megnyilvánuló lelkiismeretlenség teljes mértékben indokolja, hogy választójogukat és választhatóságukat a maximális időre függessze fel a közigazgatási biróság.

Ezzel befejeződött a terjedelmes indokolás ismertetése és Mojzes János kisietett a tárgyalóteremből, ahol már várták hivei, akik lelkesen megéljenezték, majd velük együtt távozott el az uj nagybaracskai képviselő a közigazgatási biróság épületéből.