Esti Kuri – 1935-10-29 / 247. szám

Meghamisitották-e a nagybaracskai választás eredményét?

A közigazgatási biróság elé a tavaszi képviselőválasztás egyik legérdekesebb és legkirivóbb fejezete került ma. A nagybaracskai mandátum ellen beadott peticiót kezdte ma délelőtt tárgyalni a közigazgatási biróság Majzik-tanácsa, A Nagybaracskán képviselővé választott Teleki János gróf megválasztása ellen adtak be peticiót Mojzes János független kisgazdapárti jelölt hivei. Ez a választás a közigazgatási birósághoz benyujtott peticiótól függetlenül már hosszabb ideje foglalkoztatja a bajai igazságszolgáltatási hatóságokat is, amennyiben Mojzes János hét szavazatszedő küldöttségi elnök ellen feljelentést tett és az ügyészség négy szavazatszedő küldöttségi elnök ellen vádiratot is adott ki.

A bátmonostori szavazatszedő küldöttség elnökének ügyét már tárgyalta is a bajai törvényszék, de a vádlott a tárgyalás folyamán elfogultsági kifogást terjesztett elő a bajai törvényszék ellen. A többi ügy iratait pedig az igazságügyminiszter felkérte magához és emiatt ezek az ügyek még nem kerülhettek tárgyalásra.

A petició ügyének mai tárgyalásán a választástvédő alaki kifogásokat terjesztett elő, amelyeket azonban a biróság elutasitott. Pfeijfer Zoltán dr. ismertette ezután a peticiót, amelyben a választás eredményeinek kiigazitását, vagy megsemmisitését kéri. Előadta, hogy Mojzes Jánosnak a kerületben elért népszerüségét a törvénytelenségek sorozatával sem tudták ellensulyozni, mert gróf Teleki Jánosnak semmi kapcsolata nem volt a kerülettel.

— A NEP-nek — mondotta a peticionálók jogi képviselője — csak erőszakkal sikerülhetett a győzelem és ebben a munkájában a megyei és községi elöljáróságok nagyban segitették. Utal az ügyvéd a szavazatszedő küldöttségek elnökei ellen folyamatba tett bünvádi eljárásokra, amelyek közül három ügyben azért nem került főtárgyalásra a sor, mert az igazságügyminiszter augusztus 3-án az iratokat felkérte, függetlenül attól, hogy a törvényszék már tárgyalást tüzött ki ezekben az ügyekben.

Előadja a továbbiak során a peticionálók jogi képviselője, hogy délután három óra előtt szétzavarták Mojzes Jánosnak mintegy 1300 választóját és amikor Csákalján a választók nem akartak szétoszlani, a szavazatszedő küldöttség elnöke a csendőrséggel szuronyrohamot vezényelt a zárt udvaron felsorakozott választók ellen, akiknek sorában számos baleset történt.

— A pártoskodás ellenére azonban — folytatja az ügyvéd —, Mojzes János tizennyolc főnyi szótöbbséggel győzött.

Györgypusztán azonban, ahol 114 szavazatot adtak le, a választási jegyzőkönyv szerint 131-en szavaztak. Délután már köztudomásu volt, hogy Mojzes győzött, a Magyar Távirati Iroda is a választási bizottságnak ilyen értelmü hivatalos értesitését tette közzé és e jelentés alapján a Mojzes győzelméről szóló hirt közölte a rádió. Ennek ellenére azonban este félnyolc órakor a választási bizottság mégis gróf Teleki Jánost mondotta ki képviselőnek kilenc főnyi szótöbbséggel. Ennek a története az, hogy Györgypusztáról három óra után elindult a szavazatszedő küldöttség elnöke és jegyzője Nagybaracskára a szavazási jegyzőkönyvekkel, utközben azonban találkoztak egy autóval, amelynek utasával az elnök hosszas megbeszélést folytatott, majd Csákalja községben megálltak és itt Mayer Márton, a küldöttség elnöke Fejes Ferenc kántortanitóval, a küldöttség jegyzőjével és még két másik emberrel egy szobába zárkóztak, ott másfél óra hosszat tartózkodtak és mire Nagybaracskára érkeztek, az eredeti kilencvenegy Teleki-párti szavazó 113-ra szaporodott, az eredetileg leadott 23 Mojzes-párti szavazat pedig 18-ra olvadt le.

A györgypusztai választási jegyzőkönyveket meghamisitották és az ügyészség Mayer Márton és Fejes Ferenc ellen tizenkétrendbeli közokirathamisitás miatt vádiratot adott ki.

Kozma belügyminiszter is megállapitotta, hogy acsendőrség és a közigazgatási hatóság nagymértékben tullépték hatáskörüket a peticiós anyag megszerzésének megakadályozása érdekében. Fehérváry Dezső bajai közjegyző pénteken kiszállt Hercegszántóra, hogy közjegyzői nyilatkozatokat szerezzen, de a csendőrök felszólitották, hogy azonnal hagyja el a községet, mert különben letartóztatják. Amikor ez ellen tiltakozott, a nyilatkozatok megtételére összegyült embereket elzavarták.

A peticionálók jogi képviselője végül a bizonyitás elrendelését és számos tanu kihallgatását kérte.

A tárgyalást holnap délelőtt 11 órakor folytatják.