Esti Kurir – 1935-09-15 / 210.szám

Az igazságügyminisztériumban vesztegelnek a nagybaracskai választás miatt kiadott sorozatos vádiratok

Záróra után szavazott le a bácsmononstori választási elnök mentőtanuja — Elsikkasztott szavazatok százai

Baja, szeptember14.

(Az Esti Kurir tudósitójának telefonjelentése.) A bajai törvényszék Linzer-tanácsa tegnap délután és ma délelőtt is igen nagy érdeklődés mellett folytatta Major Sándornak, a bátmonostori választás szavazatszedő küldöttsége elnökének bünügyében a főtárgyalást. Ma délig negyven tanut hallgatott ki a törvényszék, bátmonostori kisgazdákat, iparosokat, parasztasszonyokat, akik szinte szóról-szóra egyöntetü és sulyosan terhelő vallomást tettek Major Sándor választási elnök ellen. Izgalmas szembesitések során mondották a választási elnök szemébe a tanuk, hogy a választás napján nem engedte őket leszavazni és intézkedésére kora reggeltől kezdve valósággal bezárva tartották őket a szavazóhelyiségtől néhány lépésnyire lévő iskolában.

Az elnök délután váratlanul kitüzte a zárórát — vallják a tanuk — és amikor emiatt zugolódni kezdtek, szuronyos csendőrökkel szétkergettette őket. Több asszony elmondotta, hogy megpróbáltak bejutni a szavazóhelyiségbe, azzal az indokolással, hogy háztartásukat kell ellátni, az elnök azonban durván kiutasitotta őket a helyiségből. Egyes tanuk azt vallották, hogy reggel biztositották őket, hogy tizes turnusokban szavazhatnak le a kormánypárti és az ellenzéki szavazók, de reggel nyolc órától déli fél tizengyóráig egyetlen ellenzéki szavazót sem engedett leszavazni az elnök. Amikor emiatt az ellenzéki bizalmiak az elnöknél panaszt emeltek — a vallomások szerint Major Sándor elnök az asztalra csapott és rájuk kiáltott:

Ma itt én vagyok az elnök, én parancsolok, azt teszek, ami jólesik és amit jónak látok.

Az egyetlen mentőtanu

Feltünő, hogy a védelem eddig még csak egyetlenegy mentőtanut tudott felvonultatni, a terhelő tanuk tömegével szemben, de ez a mentőtanu: Sugár János, a Ferenc-csatorna gátőrje, ugyancsak sulyos vallomást tett — a vádlott ellen. Sugár János elmondotta kihallgatása során, hogy őt akkor engedték leszavazni, amikor a szavazást már lezárták, de bebocsátották a szavazóhelyiségbe, amikor az elnök kérdésére kijelentette, hogy a kormánypártra akar szavazni. Látta ugyanakkor, hogy az ellenzéki szavazókat elkergették.

A tárgyalást hétfőn folytatják és ekkor már itéletre is kerül sor. Hozzátartozik a nagybaracskai választási bünper érdekességéhez, hogya csendőrség egyáltalán nem vehetett részt a hónapokon át folyó nyomozásban, amelynek során Vargha Károly pécsi királyi ügyész háromszáz embert hallgatott ki. Németh István, a kisgazdapárt bátmonostori szervezetének vezetője a Major Sándor ellen tett följelentés beadásakor elfogultsági kifogást tett a bajai ügyészségen a választókerület területén lévő összes csendőrőrsök ellen és ezért az ügyészség a csendőrséget teljesen kikapcsolta a nyomozás munkájából.

Ez a bünper azonban nem az egyetlen mellékhajtása a hirhedt nagybaracskai választásnak, amelyben Mojzes János kilenc szavazattal maradt alul a kormánypárti gróf Teleki Jánossal szemben. Mojzes János ugyanis a választás után több bünvádi följelentést adott be a bajai ügyészségen, amely a pécsi ügyészség által delegált dr. Vargha Károly ügyésszel együtt hónapokon át nyomozta a Mojzes János följelentésében szereplő vádakat és a nyomozás eredményeképpen a bajai ügyészség több vádiratot adott ki a választás funkcionáriusai ellen.

Bünvádi eljárás indult Radányi Frigyes garai főjegyző ellen és vádiratot adott ki az ügyészség Eberhardt István volt garai községi biró ellen is. Mindkettőjüket azzal vádolja az ügyészség, hogy az ellenzéki választókat nem engedték leszavazni. Mojzes János ugyanis azon a cimen jelentette fel a főjegyzőt és a volt községi birót, hogy négyszáz szavazóját nem engedték leszavazni. A törvényszék szeptember 13., 14. és 16-ára tüzte ki tárgyalásra az ügyet, de egy hónappal ezelőtt az igazságügyminiszter sürgősen felkérte az ügy iratait és ezért a tárgyalást nem lehetett megtartani. Az iratok még most sem érkeztek vissza az igazságügyminisztertől a bajai törvényszékhez.

Vádiratok sorozata

Vádiratot adott ki a bajai ügyészség a Nagybaracskai választással kapcsolatban Mojzes János följelentése alapján Vermes Vince, a hercegszántói főjegyző ellen is. Vermes Vincét azzal vádolja az ügyészség, hogy háromszáz ellenzéki választót nem engedett leszavazni. Hetekkel ezelőtt ennek az ügynek az iratait is fölkérte az igazságügyminiszter és igy a tárgyalást még ebben az ügyben sem lehetett megtartani.

Vádiratot adott ki a bajai ügyészség Sasváry György csátaljai főjegyző ellen is, akit Mojzes János azon a cimen jelentett föl, hogy háromszázhatvan szavazót nem engedett leszavazni.

Az igazságügy miniszter ennek az ügynek az aktáit is fölkérte magához és ezek sem érkeztek vissza még a törvényszékhez.

A nagybaracskai választásnak azonban kétségtelenül legsulyosabb fejezete az a vádirat, amelyet az ügyészség Mayer Márton györgypusztai aljegyző és Fejes Ferenc, györgypusztai kántortanitó, valamint ennek a két társa ellen adott ki. Mojzes János, a megbukott képviselőjelölt    tizenkétrendbeli közokirathamisitás cimén tett följelentést Mayer Márton, a györgypusztai szavazatszedő bizottság elnöke és Fejes Ferenc, a bizottság jegyzője ellen és följelentésében előadta, hogy a választás befejezésekor ő tulajdonképpen a nagybaracskai kerület 36 szótöbbséggel megválasztott képviselője volt már,amikor a györgypusztai választás jegyzőkönyveit meghamisitották, illetve a jegyzőkönyvek helyett ujakat készitettek és ezekben kilenc szótöbbséget hoztak ki ellenjelöltje javára. A följelentés szerint Mayer Márton és Fejes Ferenc a szavazás befejezése után a választási jegyzőkönyvet és a szavazási rovatos iveket megsemmisitették és kilenc darab uj hamis közokiratot, választási rovatos iveket készitettek, amelyekben a gróf Teleki János javára irtak be részben olyan szavazatokat, amelyeket Mojzes Jánosra adtak le és fölvettek az ivekre olyan szavazókat is Teleki János gróf javára, akik egyáltalán nem szavaztak le.

Az ügyészség e büncselekmények miatt adott ki vádiratot Mayer Márton györgypusztai aljegyző és Fejes Ferenc kántortanitó ellen, de ennek a bünügynek összes iratait az igazságügyminiszter ugyancsak felkérte magához és bár Mojzes János többizben sürgette, hogy az iratokat küldjék vissza a bajai törvényszékhez, ez mindeddig még nem történt meg. Mojzes János a nyilvánosság előtt többizben megismételte a följelentésében szereplő sulyosvádakat Mayer Márton és Fejes Ferenc ellen, de ennek ellenére a két közhivatalnok ellen fegyelmi eljárás sem indult meg és mindkettő ellátja hivatalát.

A szenzáció erejével hatott azonban az a hir, hogy dr. Zsigmondy Gyula járási főszolgabiró, aki ellen a választásokkal kapcsolatban ugyancsak sulyos vádakat emelt, tegnap váratlanul beadta nyugdijaztatása iránti kérelmét.