Esti Kurir – 1935-06-29 / 146. szám

Dr. Mojzes János nyilt levele a belügyminiszterhez a hercegszántói Nep-orvos „üldöztetéséről”

Felkértek bennünket a következők közlésére:

Nyilt levél nagyméltóságu vitéz leveldi Kozma Miklós m. kir. belügyminiszter urhoz.

Kegyelmes Uram!

Amint a lapokból értesültem, Nagyméltóságod a képviselőház szerdai ülésén Klein Antal országgyűlési képviselő interpellációjára adott válaszában kitért dr. Bittner József hercegszántói orvos esetére, akit a község lakossága Nagyméltóságod értesülése szerint bojkottál, még pedig — állitólag — amiatt, mert a Nemzeti Egység Pártjának jelöltjére: gróf Teleki Jánosra szavazott a legutóbbi országgyűlési képviselőválasztáson.

Engedje meg Nagyméltóságod, hogy a tényállás tisztázása és helyes megvilágitása céljából — az audiatur et altera pars elve alapján — Nagyméltóságod eddigi értesüléseit néhány szerény adattal kiegészitsem.

Dr. Bittner József hercegszántói magánorvos, aki a 3200 lakossal biró és egyébként is szegény községben az ott működő községi orvoson: dr. Haering Oktávon kivül mint második orvos folytat pár év óta magánorvosi gyakorlatot, a Nep hercegszántói szervezetének elnöke. Mint ilyen ő volt a legutóbbi országgyűlési képviselőválasztás alatt Hercegszántó községben — amely egyébként nekem szülőfalum — a Nep részéről a választási mozgalom, kortézia és a választási technika egyik főirányitója. Hercegszántó községben a választás napján gróf Teleki Jánosra 273 szavazat esett, csekély személyemre 715 szavazat. Többen egyszerűen azért nem szavazhattak le reám a több mint 1400 választóból, mert délután háromnegyed 3 órakor — még a záróra letelte előtt — többi választómat a szavazatszedő küldöttségi elnök által kijelölt gyülekező helyen a csendőrségi karhatalom törvényellenesen és erőszakkal széjjelüzte. Ezt különben a csendőri karhatalom négy másik községben is megtette és ezáltal mintegy 1300 választómat akadályozta meg törvényellenesen a törvény által megadott választói jogának gyakorlásában.

A választás Hercegszántó községben — ahol dr. Bittner József helyi Nep-elnök volt az egyik főirányitó — ugy folyt le, hogy akik énreám akartak leszavazni, azoknak a községháza kertjében levő trágyadombon át kellett elvonulniok a szavazásra és miután leszavaztak, ugyancsak a trágyadombon át kellett visszavonulniok, eközben pedig a csendőri karhatalom egyes tagjai a következő barátságos kifejezésekkel aposztrofálták őket: «Hazaárulók, cigányok, vadrácok, büdösök, trágyadombra valók, ganéra valók, piszok Mojzes-pártiak, bele kellene valamennyit zavarni a Ferenc-csatornába», stb. Egy hadirokkantnak, aki a világháboru alatt elveszitette az egyik lábát, ugyanekkor azt mondották, hogy leütik amásik lábát is, amiért reám mert szavazni.

Történt pedig mindez egy kulturállamban: Magyarországon, az Urnak 1935-ik évében Hercegszántó községben, ahol dr. Bittner József volt a Nep helyi elnöke. Ezen tényállás ismeretében valószinüleg nem fog csodálkozni Nagyméltóságod azon, hogy a község lakosságának tulnyomó többségével szemben való ezen szégyenletes, megalázó, megszégyenitő és embertelen bánásmód nem volt alkalmas arra, hogy a Nemzeti Egység Pártjának mozgalmát, vagy annak helyi elnökét, dr. Bittner Józsefet, továbbá a Nagyméltóságod legfelsőbb felügyeleti hatásköre alá tartozó m. kir. csendőrséget — ezt az egyébként mindenki által nagyrabecsült és köztiszteletben álló intézményt — népszerüsitse.

Azt készséggel elismerem, hogy Nagyméltóságodnak a fentiekről ezideig tudomása nem is lehetett, minthogy a fentebb előadottak Nagyméltóságod előtt ezideig panasz tárgyává nem tétettek, aminek az az oka, hogy a fentebb ismertetett sérelmek orvoslását közigazgatási uton nem tartottam elérhetőnek.

Fogadja Nagyméltóságod őszinte tiszteletem és nagyrabecsülésem kifejezését.

Dr. Mojzes János,
a nagybaracskai választókerület tényleg megválasztott, de a szavazás befejezése után a választási eredmény utólagos meghamisitásával és közokirathamisitás utján 9 szavazattal kibuktatott országgyülési képviselője.