Budapesti Hírlap – 1910-09-13 / 217. szám
A német császár Baranyában
Mohács, szept. 12.
Vilmos császár fogadására Izabella királyi hercegnő személyes felügyelete mellett történnek az utolsó intézkedések. A német császár Eulenburg gróf főudvari marsall, Pleszen tábornok főhadsegéd, Holzing-Berstett báró őrnagy szárnysegéd, Nieder dr. főtörzsorvos, továbbá két titkos udvari tanácsos kiséretében és kisebb szolgaszemélyzettel pénteken délután két órakor érkezik Mohácsra és érkezése után azonnal cserkészésre indul. A vadászatokat Ambros Frigyes, az udvari vadászok vezetője vezeti.
Karapancsán az uj vadászkastély berendezése elkészült. Magas, nagy épület ez Mária Terézia-korabeli stilusban, mely a német császárnak a régi vadászkastélyhoz viszonyitva, kényelmes tartózkodást fog nyujtani. Az épület főhomlokzatára az erkélyes bejárat fölött Szent Hubertus képét festették; a kastély előtt pedig az angolpark bejáratánál két kőből faragott szarvast helyeztek el. A távoli erdőbe pompás perspektiva nyilik. A kastély földszinti részének piros bőrbutoros hatalmas bejárója és hallja van, a mely, mint a többi rész, telve van a béllyei uradalmat ábrázoló képekkel a legrégibb időktől napjainkig. A többi szoba falát Pausinger és Riedinger képei és rézmetszetei diszitik.
A hallból, melynek teteje és fala faberakásos, a fogadóterembe lehet jutni, a melynek butorzata részben XIV. Lajos korabeli, részben antik nippekből áll. A fogadóterem után az ebédlő következik, a mely a császár és a királyi hercegi család közös étkezője lesz. Az ebédlő falai a béllyei erdőség diszpéldányaival vannak teleaggatva, mig a padlót zöld szőnyeg boritja. Az ebédlő mellett van a királyi hercegi tágas hálószoba menyezetes ággyal. Fürdőszoba egésziti ki a lakóhelyiségeket, azonkivül a cselédség részére rendeztek be néhány szobát. E lakóosztályokban Frigyes királyi herceg és a császár kisérete lakik.
Az emeleten majdnem ugyanaz a beosztás, mint a földszinten, csak a berendezés diszesebb; itt fog lakni a német császár. A hallban a lépcső följárata fölött hatalmas kitömött sas terjeszti szárnyait, A falakat nagy képektarkitják. A német császár fogadószobájában virágot és fenyőt helyeztek el, s diszitésül különböző magyar háziipari himzések vannak elhelyezve. A császár iróasztalán keretben a császárné képe, egy másik asztalon Viktória Lujza hercegnő arcképe mosolyog le császári atyjára. Egy másik hármas képcsoportban a német trónörökös és néhai Frigyes császár arcképei között királyunk arcképe látható lovassági tábornoki egyenruhában. A padlót rózsaszinü szőnyeg boritja. Az ablakokat hasonló szinü függönyök takarják.
A fogadóteremböl, illetőleg a dolgozószobából jobbra a császár hálószobájába jutunk, mely a fürdőszobába, majd a személyes szolgálatot teljesitő komornyik szobájához és a ruhatárhoz vezet. A fogadószobától balra vannak Izabella királyi hercegnő lakóosztályai. Ugyancsak itt laknak Krisztina királyi hercegnő és Crou hercegnő. Ez emelet fölött még több, igen szépen berendezett Manzard-szoba van, melyekben Gabriella és Izabella hercegnők és a császár kisérői laknak. Az összes tágas szobákat a plafondba illesztett villámos üvegcsillárok látják el világitással, a mihez külön villámos-telep készült. A császár asztalán a vadászterület zsebben hordozható térképe, iróasztalán az uj kastélyt ábrázoló képes levelező-lapok vannakelhelyezve, mert a császár szeret levelezőlapokat szétküldözgetni. Szemben a kastéllyal külön földszinti épületben helyezték el a konyhát és azélelmiszer-készletet. A konyha több teremből áll. Minden egyes tárgy elhelyezésére maga Izabella királyi hercegnő ügyel és az egész napon át, sőt még a késő éjjeli órákban is intézkedik és figyelme a legapróbb részletekre is kiterjed.
A karapancsai régi és uj kastélyban laknak: Vilmos császár, Frigyes királyi herceg, Izabella királyi hercegnő, továbbá leányai: Salm-Salm örökös hercegnő, Gabriella és Izabella, Mária hercegnők. Eulenburg udvari főmarsalt, Hotzing-Berstett báró szárnysegédet és Tilter báró testőrt, továbbá Zamojszka grófnő udvarhölgyet, Cappy Fülöp gróf komarást, Jobb Fülöp magyar udvari titkárt a kastélylyal szemben lévő uradalmi épületben helyezték el, a hol a vadászatok főintézőjénél, Ambros Frigyesnél és Fenningsberger kerületi vezetőnél laknak. A többi vendéget barakkokban berendezett szobákban helyezték el, a hol posta- és táviró is müködik. Berlinbe közvetetlen táviróvezetéket nem lehetett létesiteni. Berlinből naponta futár jön a császárhoz, s a postát hozza.
Vasárnapon este a környékbeli nép a kastély körül ünnepséget rendez, mely etnográfiai szempontból festői látványt fog nyujtani. A nagykiterjedésü erdőterületnek csakis a felső részében vadászhat a császár, mig az érdekesebb alsó kerület a Duna kiöntése következtében megközelit hetetlenné vált. A császár éppen a legkedvezőbb időben jön a vadászterületre. A vadállomány rendkivül gazdag a felső területen is és szarvasok nagyobb csoportokban jönnek ki az erdőből a legelőre és az uradalmi töltéseken robogó fogatoktól sem ijednek meg, hanem nyugodtan tovább legelnek. A hatóság részéről a szükséges intézkedéseket már befejezték.
Bécs, szept. 12.
A külügyminisztériumba naponkint hivatalos jelentések jönnek a mohácsi egészségügyi viszonyokról.
Berlin, szept. 12.
Illetékes helyen semmit sem tudnak arról, hogy a császár lemondott volna magyarországi kirándulásáról, de nem tartják lehetetlennek, hogy esetleg, ha a kolera Mohács környékén elharapóznék, hogy a császár nem megy Frigyes királyi herceg vadászatára.
Bécs, szept. 12.
A Korrespondenz Wilhelm a legmértékadóbb helyről vett információk alapján valótlannak mondja azt a jelentést, amely szerint a német császár béllyei látogatása az ottani környék koleraveszélyessége miatt el fog maradni. A császár utazási programjában változás nem történt.
Pécs, szept. 12.
Izabella kir. hercegnő mos tvégzi leányaival együtt az utolsó előkészületeket béllyei uradalmában a német császár méltó fogadására. Készen várja a karapancsai vadászkastély fejedelmi vendégét és még külön postát és udvari távirót is rendeztek be. E célból szerdára érkezik oda Opris Péter, a pécsi kerületi magyar királyi posta és táviró főigazgatója Pécsről, azután a kereskedelemügyi minisztérium részéről Blazsejovszky Károly, az udvari távirók főfelügyelője Budapestről és Kaffka József postafőfelügyelő Graf Ödön főtiszttel Nagykanizsáról. A mohácsi pályaudvaron diszsátort emelnek a császár érkezése alkalmából.
*
Béllyéről irják nekünk: A napokban kezdődő udvari vadászaton a szarvasvadászat cserkészve történik, rendszerint kocsin. Uradalmi fogat a vadonban hasznavehetetlen, a német császár is közönséges parasztkocsin cserkész, melyen a gazda mellett a vezető erdőőr foglal helyet. Természetesen nem minden ember alkalmas cserkésző kocsisnak, mert nem könnyü dolog az erdőben, viz és nádas, tuskó és kidőlt fatözs közt megközeliteni a bőgő szarvast. Sokszor a kocsi oldalára deszkákat s ezekre széket tesznek s még erről is alig látni meg a szarvast a három-négyméteres nádon keresztül. Néha persze le is kell szállni és gyalog közeliteni meg a vadat a borotvaéles nádon, pókhálós sürükön át, övig lucskos ruhában millió szunyoggal küzdve. Ez tehát nem kényelmes mulatság! Még nehezebb a cserkészés, ha a magas vizállás folytán a terület jó része viz alatt van. Ilyenkor kis csónakon, ugynevezett csiklin cserkésznek, a vadász és a vezető erdőőr, a ki evez. A csiklinek oly könnyünek kell lennie, hogy a szárazon át egy ember magával hozhassa, az ilyen könnyü csónak pedig könnyen földül, ha rámegy valami viz alatt lévőtuskóra, a mi gyakran megtörténik, mert a vadászat csak hajnalban és estefelé lehetséges, miután a bikák nappal csak ritkán bőgnek. Mindezekből látható, hogy igazi szenvedelmes vadásznak kell lennie a német császárnak, a ki ezekkel az akadályokkal szembeszállva, fölkeresi az erdők királyát.