Budapesti Hírlap – 1903-09-15 / 253. szám

Vilmos császár Magyarországon

— Távirati jelentés. —

Mohács, szept. 14.

(Saját tudósitónktól.) Ma volt a második napja Vilmos császár vadászatának. A császár pompásan érzi magát magyar földön s a valóban nagy szeretetet, figyelmet, a melylyel nemcsak házigazdája Frigyes királyi herceg, de kivétel nélkül mindenki elhalmozza, a császár szivesen fogadja és soha sem késik a viszonzással. Mindenből az látszik, hogy szives örömmel jön ide hozzánk, hol minden érdekli.

Vilmos császár ma nagyon korán kelt s már reggel négy órakor még sötétben, cserkészésre indult a karapancsai pagonyba. A vadászaton Nemegyey Ákos igazgató és Daukoupil Adolf fővadászmester kisérték. A cserkészés mintegy másfél óra hoszáig tartott s igen szép eredménye volt. A császár elejtett egy szarvast, a melynek tizennégy águ agancskoronája volt és megsebzett egy másikat, a mely még el birt futni, de a vadászok délután megtalálták. Lőtt ezenkivül a császár egy őzt is. Este hét órakor ismét volt vadászat, a császár megint lőtt egy szarvast, a melynek tizenhatos agancsa volt.

A császár ma Frigyes királyi herceg, Eulenburg gróf, Illing főorvos, Rampolt jószágkormányzó és Nemegyey jószágigazgató társaságában hosszabb eszmecserét folytatott az európai viszonyokról, a magyar közélet állapotáról. Beszéd közben szólt a magyarok hazafiságáról, dicsérőleg nyilatkozott jellemük erejéről s végül sajnálkozását fejezte ki, hogy Budapestet, melyhez felejthetetlen emlékek füzik, ezuttal nem láthatja.

Izabella királyi hercegnő holnap a császár tiszteletére Kőriserdőn ebédet ad, a melyre a császári kiséret is hivatalos. Ebéd alatt a császár határozott kivánságára bácskai tamburások fognak muzsikálni. Latinovits Pál főispán intézkedett is már, hogy ott legyenek a hires monostorszegi tamburások. Ez a zenekar hat év előtt már egy izben játszott Vilmos császár előtt. A tüzes muzsika akkor annyira tetszett, a császárnak, hogy Izabella királyi hercegnőt fölkérte egy csárdásra. A királyi hercegnő akkor táncolt először csárdást a német uralkodóval, a ki akkoriban kijelentette, hogy erre a remek táncra meg is tanittatja fiait. Másodszülött fia valóban meg is tanulta a csárdást Grenedics tánctanitótól.

Vilmos császár ma több táviratot váltott Bülow kancellárral, a ki az eddigi megállapodás szerint pénteken Bécsben lesz. Ma külön futár is érkezett Karapancsra Berlinből, Bécsen keresztül. A futár Mohácstól Dobrináig ladikon, azután kocsin utazott Karapancsig. Alig, hogy megjött, Vilmos császár átvette az iratokat s valamennyit átnézte. Ezután pihenőt tartott, majd pedig hosszabb táviratot intézett nejéhez, a melyben részletesen leirja élményeit. Az elejtett szarvasokat preparálni fogják, azután Berlinbe szállitják.

A császár ma néhány vadászszal fesztelenül elbeszélgetett. Örömét fejezte ki, hogy a magyar munkások komoly munkával töltik idejüket s távol állanak a társadalombontó törekvésektől. A közelben ott volt egy Gerdics nevü munkás kis leánykája. A császár fölemelte és megcsókolta a gyermeket, majdpedig néhány pénzdarabbal ajándékozta meg. Déli félegy órakor ebéd volt Karapancson, melyen ugyanazok vettek részt, mint a tegnapi ebéden. Délután néhány diszruhás szántovai sokác leányt mutattak be a császárnak, ki a festői népviseletet sokáig érdeklődéssel nézte. Rendkivül kellemesen érintette a császárt, hogy lakóosztályában dolgozószobáját teljesen a saját irodája mintájára rendezték be. A falakon ott vannak családja tagjainak fotográfiái, az iróasztalon pedig nejének két fényképe. A császár életmódja egyszerü, ebédje négy tál étel; Bécsből küldött vizet iszik.

A császár látogatása alkalmából rendkivül nagy gondot forditanak a közbiztosságra. A szolgálat szigoritása érdekében Fejérváry báró baranyai főispán Szinkovich mohácsi főszolgabiróval ma Bezdánba érkezett; az állomásnál Latinovits Pál főispán, Matkovich és Tarczay főszolgabirák, Halm rendörfelügyelő és Alföldy jegyző várták. A rendőri eljárás a legéberebb figyelemmel Latinovits főispán intézkedése szerint történik. A felügyeletet negyven kilométernyi területen egész héten éjjel-nappal maga a főispán gyakorolja. Az anarkisták ügyében az olasz, magyar és a német kormány közt élénk táviratváltás folyt. Latinovits főispán rendeletére az összes dunai malmokat éjjelre rendőri felügyelet alá helyezték és a csónakokat lezárták. A dunai közlekedésre Bezdán és Kis-Kőszeg közt Tarczay Dezső, Vojnich Máté és Matkovich Béla főszolgabirák ügyelnek föl, Halm rendörfelügyelővel. Ma több vadorzót nyomoztak ki, valamennyit fölügyelet alá helyezték. A vadászterületre ma be akart menni több fényképész, de nem bocsátották be őket.

Mohács, szept. 14.

Tegnap, mialatt a Sophie gőzös Mohácsról Prokop-fok felé haladt, Vilmos császár egyedül a parancsnoki hidra ment, hol Thaly Emil miniszteri tanácsossal hosszabb beszélgetést folytatott. Kitünő kedvben volt s baranyamegyei kirándulásáról szólva, azt mondotta, hogy a mikor idejön, mindig ugy érzi magát, mintha iskolai szünetre jönne. Tájékozást szerzett magának az összes dunai folyam- és hajózási viszonyokról. Kérdezősködött, hogy mit remél Magyarország a Duna-Odera csatornától, melyet ő sürget, majd azt kérdezte, hogy Németországból sok iparcikk megy-e a Dunára? Thaly feleletében rámutatott a németeknek a császár közremüködésével Európa legnagyobb fejlődését mutató iparára, melynek elenyésző kis része jut a Dunára, mert az mind tengeren megy a Keletre. A császár azt válaszolta, hogy ennek megváltoztatása érdekében is sürgeti a Duna-Odera csatornát. Beszélgetés közben egy román hajó haladt arra, mely a császár hajóját köszöntötte. A császár ezt észrevéve, a hajó származásáról kérdezősködött, mire Thaly megmagyarázta, hogy a Vaskapu szabályozása óta a román hajók a magyaroknak nagy konkurrenciát csinálnak, mert Szegedről Budapestre román hajók szállitanak gabonát, és mivel adót nem fizetnek, olcsóbban szállithatnak. A császár erre nevetve azt mondta: És a büszke magyarok ezt békén eltürik? Thaly a párisi szerződésre hivatkozott, mely szerint a Duna szabad folyó és igy mit sem tehet Magyarország az idegen hajótársaságok ellen. A császár a dunagözhajós-társaság szubvenciója iránt is érdeklődött. A mikor megtudva azt, hogy az osztrák kormány egy millió koronával szubvencionálja a társaságot, azt mondotta, hogy ez bizony kevés és bizony nehéz lehet a dunagőzhajós-társulat igazgatójának. Diák-korára visszaemlékezve, fölemlitette a császár Bonnt, hol a Rajnán sok hajót és hajóstársaságot látott és valamennyi prosperál. Nagyon meglepte a császárt, mikor hallotta, hogy a társaság egyszerre 320.000 katonát vagy 25.000 lovat szállithat a Dunán hajóparkjával. Beszélgetés közben a miniszteri tanácsos cilinderére mutatva azt kérdezte a császár, hogy nem ismernek-e más kalapviseletet, mint ezt az Angströhret. A hajó már rég megérkezett Prokop-fokra, mikor vége lett a beszélgetésnek. Frigyes királyi herceg figyelmeztette kiszállásra a császárt, ki az utközben fölajánlott teát és pezsgőt nem fogadta el, hanem villányi vörösbort kért, megjegyezve, hogy ez a legkedvesebb bora; egy pohárral egy hajtásra megivott.

Mohács, szept. 14.

Tegnap és ma a császár összesen öt szarvast és egy őzet lőtt, egy szarvast megsebzett. Az eredmény rendkivül megörvendeztette Frigyes kir. herceget és Izabella kir. hercegnőt, mint házigazdákat, mivel a vadászok rémületére az utóbbi napokban a szarvasok a nagy meleg miatt sem nem bőgtek, sem nem jelentkeztek. A császár kedvére rendkivül hatott a vadászat eredménye, mely az időjárás miatt kétséges volt. A császár környezete előtt kijelentette, hogy a mohácsi fogadás nagyon tetszett neki, a közönség lelkes éljenzését örömmel fogadta s az egybegyült szép sokác-leányokra pedig azt mondotta: Hisz ezek régi barátaim! Visszaemlékezett ezelőtt tiz évre, mikor néhai Albert szász király és Lipót bajor herceg jelenlétében népünnepet rendeztek a környékbeli sokác leányokkal tiszteletére. Nemegyey Ákos jószágigazgatóhoz a császár néhány magyar szót intézett, majd tudakozódott, hogy jól ejtette-e ki azokat? A császár szolgaszemélyzetében többen beszélnek magyarul.

A holnapi nap elé kiváncsisággal tekint a császár, mert ezuttal rétisasokra vadász és előző alkalmakkor ez a kisérlete a sasok ébersége miatt nem sikerült. A Sophie hajó személyzete és a hajón visszamaradt uradalmi tisztek részére tegnap este a Duna partján az erdőszélén a hajó első kormányosa főzte a halászlét bográcsban s utána turóscsuszát. A személyzet s az uradalmi tisztek ott is éjjeleztek. A világosságot a hajóállomás villámos reflektora szolgáltatja. A Dunagőzhajós-társaság igazgatója Mohácsról bort és pezsgőt hozatott. Holnap reggel a császár az első cserkészés után a karapancsi pagonyból kocsin Prokop-fok kikötőhöz megy, a hol hajóra száll és átöltözködik. A hajón már várakoznak a császárra Frigyes kir. herceg, Rampelt lovag udvari tanácsos és Provány százados, akik a felséget a sasvadászatra és a Kőriserdőbe kisérik. Délben félegy órakor a Buda nevezetü pagonyba érkezik, a hol a császárra várakoznak Izabella és Henrietta kir. hercegnők s Eulenburg gróf, kik a császárhoz csatlakoznak a sasvadászatra. Ezután a császár Kőriserdőbe megy, ott vacsorázik és éjjelre is ott marad. Ha az idő kedvez, még vacsora előtt a Jaskói részben vadászik.