Bácskiskunmegyei Népújság – 1956-03-20 / 68. szám
Végig a déli Duna-szakaszon
(Munkatársunk hétfő esti jelentése)
Sokkal kisebb a forgalom már a baja–hercegszántói szakaszon. A víz végig apad, a gátak tartják a nyomást. Csak figyelő és készenléti szolgálat van a védelmi vonalakon, kivéve HERCEGSZÁNTÓN a klágyai határrészt, ahol a Jugoszlávia felől jövő víz megfékezésére 700 méter hosszú, majdnem 2 méter magas védgátat épített a katonaság és a lakosság szombaton. Hétfőre virradó éjjel 25 lovasfogat, 2 gépkocsi és 40 ember dolgozott szakadatlanul a gát erősítésén, sőt hétfőn nappal is állandóan folyt a munka. A dávod–hercegszántói műút veszélyeztetett szakaszán is tart a gát.
A község elöntött területeiről minden embert megmentettek. A gátőrházban maradt utolsó 4 emberért is elindultak a katonák hétfőn a délelőtti órákban. Ez a gátőrház magasabban van, mint a környező terület és ezek az emberek nem akarták elhagyni az épületet.
Jelenleg az élelmiszer, a jószágok, valamint a takarmány mentése folyik. A jószágok menése olyan sikeresen haladt, hogy eddig csak 8 sertés pusztulásáról tud Dujmov István tanácselnök elvtárs. Hétfőn délelőtt elindultak a Homorudi Gépállomáson rekedt 5 ló és 8 sertés kimentésére is.
A tanácselnöknél lévő kimutatások szerint 242 ház került víz alá a községben és 6642 holdat borít az ár.
DÁVODON is már sokkal csendesebb minden, csak a csónakok siklanak Petőfi-puszta elöntött házai felé, hogy az ottmaradt bútorokat, élelmet, takarmányt mentsék.
NAGYBARACSKÁN egész kikötő létesült a katonai rohamcsónakokból és az egyéb járművekből. Az erős szél nehézzé teszi a mentést. A 70–110 centiméter magas hullámok hátán indulnak ki a veszélyes vízre a magyar és a szovjetkatonák a még hátralévő élelem, jószágok és takarmány mentésére, A községben csak egyetlen katonai alakulat mintegy 1000 polgári személyt mentett meg 3 nap alatt, azonkívül 1500 darab különféle állatot és 400 mázsa élelmet, takarmányt hozott el az elöntött területről. Jelenleg 7 ponton és 10 rohamcsónak szántja a veszélyesen hullámzó vizet.
A község 3500 lakosa 1700 menekültet fogadott be. Az emberi együttérzés kimagasló példája ez. A menekültekről olyan szeretettel gondoskodnak, hogy még megbetegedésről is alig hallani hírt. A községben berendezett szükségkórházban csak néhány beteg található.
A víz itt is, mint Hercegszántón és Dávodon, mintegy 20 centimétert apadt, ami megnyugvással és bizakodással tölti el az embereket.
NYILATKOZATOT kértünk a Duna jéghelyzetére vonatkozólag a Bajai Vízügyi Igazgatóságon Ballai István főmérnöktől, aki a következőket mondta: — A napközi enyhülés következtében a Duna jege megindult. A jég Dunakeszi és Mohács között jár. A zajlás hullámzó. Hol megindul, hol megáll. A jég megindulása következtében Baján 1 métert apadt a víz vasárnap óta. Hajós, Miske, Bátya vonalán 24 centiméter apadást mértek.
A fő védelem továbbra is Dávod és Hercegszántó között van, a víz előretörését itt is sikerült megakadályozni.
Jégtorlódás a Mohács közelében lévő Cigány-szigetnél, valamint a Sirinai kanyarban (az országhatár közelében) észlelhető. Ezért Mohácsnál jelenleg áradás tapasztalható. A Mohács-szigetről a lakosság megmentése lényegében megtörtént, ezt az is bizonyítja, hogy a légi felderítés alkalmával most egyáltalán nem észleltek segélykérő jelzéseket.
A veszély elmúltával Bajáról az iderendelt 1200 tehergépkocsiból 700 máris hazaindult. Az idegen munkaerő jórésze is el lett bocsátva. A MÁV pályamunkások közül ezren szintén útnak indultak. A helyreállítási munkák segítésére MÁV pályamunkások és katonák maradnak a városban.