8 Órai Ujság – 1935-10-27

A bajai kir. közjegyző csendőrszuronyok között

A nagybaracskai választási bűnügy újabb, megdöbbentő fejleményei

Baja, október 26.

(Saját tudósítónk telefonjelentése.) A nagybaracskai választási bűnügy most újabb szenzációt produkált.

Mint ismeretes, a közigazgatási bíróság Majzik-tanácsa hétfőre, október 28-ára tűzte ki a petició tárgyalását. Nyolc nappal ezelőtt a nagybaracskai kormánypárt vezetősége ellenpeticiót adott be, azzal a peticióval szemben, amelyben dr. Mojzes János hívei a választási bűncselekmények egész légióját sorolták fel. Az ellen peticióra 537 aláírást gyűjtöttek össze és mellékeltek hozzá 60 nyilatkozatot, amely, ha tartalmában igaz volna, rendkivül terhelő lenne az ellenzéki kisgazdapártra. Most azonban kiderült, hogy a hatvan nyilatkozatból legalább is 48 közönséges hamisítvány.

A nyilatkozatok, amelyeket Hercegszántó községben készítettek, arról szóltak, hogy a választás napján Mándi Ádám tanító, választási elnök, aki különben a Nep alelnöke volt, a szavazóktól elvette a szavazóigazolványt, azzal a kijelentéssel, hogy „rendben van, már mehet is”. A nyilatkozók azt kérdezik, hogy miután ők a kormánypárti gróf Teleki Jánosra akartak leszavazni, vajjon Mádi kinek a javára írta be az ő szavazataikat.

A háttérben ugyanis az történt, hogy amikor dr. Mojzes hívei tömegesen adták be feljelentéseiket a kormánypárt választási visszaélései miatt, a kormánypárt, hogy ezeknek a feljelentéseknek az értékét csökkentse, Mándi Ádámot, a saját alelnökét jelentette fel azon a címen, hogy törvénytelenül szavaztatott és hogy a kormánypárti szavazatokat az ellenzéki jelölt javára jegyeztette be. Ebben az ügyben azonban az ügyész megszüntette a nyomozást Mándi ellen bűncselekmény hiányában, sőt amikor ezt a döntést a kormánypárt megfellebbezte, a második nyomozás is az eljárás megszüntetésével végződött.

A független kisgazdapárt, mikor tudomást szerzett a különös nyilatkozatokról, megbízta bizalmi embereit, hogy a bajai királyi közjegyzővel együtt jelenjenek meg a községben és kérdezzék meg egyenként a gazdákat, akiknek ilyen állítólagos nyilatkozata szerepel az ellenpeticióban.

Pénteken délután dr. Fejérváry Dezső királyi közjegyző kiment Hercegszántó községbe Mojzes János több hívével, Flach és Velin ügyvédjelöltekkel, valamint Kern tanítóval. Több helybeli gazda is csatlakozott hozzájuk. A közjegyzőről tudni kell, hogy a Nep elnöke volt Baján, később azonban, amikor Valko Lajos nem jelöltette magát, lemondott az elnökségről. A közjegyző és kísérete egy helybeli gazda házába vonultak. Ide kérette a közjegyző a nyilatkozatok aláíróit. Ennek során negyvennyolc hercegszántói gazda kijelentette, hogy soha ilyen nyilatkozatot alá nem írt, ennélfogva az aláírásuk a nyilatkozatokon csak hamisítvány lehet. Javában folyt a jegyzőkönyvek felvétele, amikor megjelent a házban Gonda András csendőrörmester, a községi rendőrrel és felhívta dr. Fejérváry Dezső közjegyzőt: mutassa fel hatósági engedélyét, hogy van-e joga jegyzőkönyveket felvenni. A közjegyző felvilágosította a csendőrt, hogy neki, mint közjegyzőnek, külön hatósági engedély nélkül is joga van ilyen tevékenységre.

A csendőr ekkor eltávozott, de pár perc múlva három szuronyos csendőrrel tért vissza Pécsi József gazdálkodó házába és felszólította a közjegyzőt, hogy kíséretével együtt felsőbb parancsra kövesse őt a községházára. A közjegyző, a kisgazdapárt bizalmi emberei és nyolc-tíz tekintélyes helybeli gazda kénytelen volt a felhívásnak engedni.

A csendőrök valamennyit előállították.

A községházán megkezdődött a részletes kihallgatásuk.

A közjegyző mindjárt energikusan tiltakozott működésének megakadályozása ellen és kijelentette, hogy sürgönyileg tesz panaszt a közjegyzői kamaránál. A csendőr közölte Kern Zsigmond tanítóval, hogy olyan értesítést kapott, mely szerint azért jár olyan gyakran a községbe, mert zendülést akar előkészíteni. A tanító erre felvilágosította a csendőrt, hogy neki birtoka van a faluban és ezértjoga van bármikor, megjelenni ott.

A kihallgatások befejezése után a csendőr figyelmeztette a közjegyzőt és a kíséretében lévőket, hogy ha továbbra is folytatják az aláírások gyűjtését, karhatalmat fog ennek megakadályozására igénybevenni.

Ha kell mondotta, a vámőrségtől kér segítséget és valamennyit letartóztatja.

A meglepő bonyodalmakat produkáló üggyel kapcsolatban a kisgazdapárt körében felháborodva tárgyalják, hogy az ügy iratai még mindig nem kerültek vissza a bajai törvényszékre, ellentétben Lázár Andor igazságügyminiszter kijelentésével, aki azt állította, hogy az iratokat továbbítás végett a pécsi főügyészséghez küldte le. Annál érthetetlenebbnek tartják a miniszter nyilatkozatát, mert az igazságügyminisztérium ezeket az iratokat a törvényszéktől kérte el. Ezekben az ügyekben az ügyészség a vizsgálatot márbefejezte, vádiratot is adott ki, sőt már ki volt tűzve-a főtárgyalás, amikor az iratokat a minisztérium elkérte. A főtárgyalást éppen az iratok távolléte miatt nem lehetett megtartani. Érthetetlennek tartják azt is, hogy az iratokat a pécsi főügyészségre küldte a minisztérium, holott az ügyészségnek ebben az ügyben már más szerepe nincs, csak az, hogy az elkészített vádiratot a főtárgyaláson képviselje.