8 Órai Ujság – 1935-09-15 / 210. szám

Bűnperek lavinája a nagybaracskai választási botrányok miatt

Nem lehet letárgyalni a bűnpereket, mert az iratok az igazságügyminiszternél vannak — Hétfőn este lesz ítélet Major választási elnök ügyében

Baja, szept. 14.

(Saját tudósítónk telefonjelentése.) A bátmonostori választás bűnügye tegnap délután hat óráig foglalkoztatta a bajai törvényszék büntető tanácsát. Három órán át 23 tanut hallgattak ki. Valamennyi tanu megdöbbentő vallomást tett azokról az erőszakosságokról, amelyekkel Majoros Sándor vádlott, mint szavazatszedő küldöttségi elnök, a szavazókat elütötte törvényes jogiak gyakorlásától. A vádlott, aki a reggeli tárgyaláson nem jelent meg, orvosi bizonyítványt küldött, a délutáni tárgyalás folyamán nemcsak hogy nem bizonyult betegnek, hanem harsány hangon védekezett a tanuk terhelő vallomásával szemben. — Azokra az elhangzott vádakra, hogy nem engedte a szavazókat leszavazni, kétszázötven Mojzes-párti szavazót szétkergettetett a csendőrökkel, eltűrte, hogy a szavazóhelyiségben csendőrök zavarják az ellenzék bizalmi férfiúit, a vádlott röviden ezekre annyit felel:

— Nem igaz!

A ma délelőtti tárgyaláson a bíróság negyven tanut hallgatott ki, akik valamennyien terhelő vallomást tettek Major Sándor ellen.

Elmondták, hogy Major a Mojzes-párt szavazóit csendőrökkel záratta az iskolába, ahonnan csak délután engedték ki őket, amikor a választási elnök hirtelen kihirdette a zárórát. A női tanuk elmondották, hogy mikor háztartási munkájukra hivatkozva délelőtt akartak szavazni és bejutni próbáltak a szavazóhelyiségbe, a választási elnök csendőrökkel vezettette ki onnan őket.

Major ügyében ma délután és hétfőn folytatják a tárgyalást és valószínű, hogy hétfőn estére már ítéletre is sor kerül.

Ezzel azonban a nagybaracskai választásnak csak egyik bűnügye zárul le, mert a magyar képviselőválasztások krónikájában páratlanul álló nagybaracskai követválasztást a különböző hivatalos funkcionáriusok ellen megindult bűnügyek egész sorozata fogja hosszú időre emlékezetessé tenni. Alapos vizsgálatok után készült ügyészi vádiratok tárják fel a megdöbbentő visszaélések és bűncselekmények valóságos lavináját.

E vádiratok adatai szerint nemcsak Major János, hanem a választókerület több községének választási funkcionáriusai is követtek el Majorékhoz hasonló bűncselekményeket s köztük vakmerő közokirathamisításokat.

Büntetőiratok — a miniszternél

Az ügyészség bűnvádi eljárást indított Radányi Frigyes, Gara község főjegyzője, valamint Eberhard István garai községi bíró ellen, akiket a vádirat hasonló bűncselekményekkel vádol, mint Major Sándort. Ezek ügyében is széleskörű vizsgálat folyt már le annyira, hogy a törvényszék már a tárgyalás napját is kitűzte. Éppen ma kellett volna megkezdeni ennek az ügynek a tárgyalását is, egy hónappal ezelőtt azonban dr. Lázár Andor igazságügyminiszter felkérte a már tárgyalásra készen álló büntetőügy aktáit, a melyeket még azóta sem kapott vissza a bíróság.

A vád szerint Garán négyszáz ellenzéki szavazót nem engedtek leszavazni Radányi és Eberhard, a Majoréhoz hasonló eljárással.

Ugyancsak vádiratot adott ki az ügyészség Vermes Vince hercegszántói főjegyző ellen, aki háromszáz ellenzéki szavazót fosztott meg hasonló módon szavazati jogának gyakorlásától, továbbá Sasvári György csátaljai községi főjegyző ellen, aki háromszázhatvan ellenzéki szavazó szavazatát akadályozta meg.

Mindkét ügy iratait a vádirattal együtt már hetekkel ezelőtt felkérette magához az igazságügyminiszter, de mindeddig nem történt intézkedés azok visszaküldésére, bár dr. Mojzes János maga is többízben sürgette ezt az igazságügyminisztériumban és bár erre határozott ígéretet is kapott.

Az összes bűnügyek közül azonban a legmegdöbbentőbb a györgypusztai választási jegyzőkönyv meghamisítása. Ezzel az üggyel kapcsolatban az ügyészség vádat emelt Mayer Márton aljegyző, a szavazatszedő bizottság elnöke és Fejes Ferenc tanító, a bizottság jegyzője, továbbá két bűntársuk ellen tizenkétrendbeli közokirathamisítás büntette címén. Ez a bűnügy rávilágít arra a rejtélyre, hogy a baracskai kerületben hogyan jutott kilenc szótöbbséghez a NEP-jelölt, amikor a szavazás nyilvánvaló eredménye szerint Mojzes Jánost kellett volna megválasztott képviselővé kijelenteni.

A vádirat szerint Mayer Márton és Fejes Ferenc a györgypusztai szavazási jegyzőkönyv kilenc ívét egyszerűen összetépték és ezek helyett kilenc új választási ívet készítettek, amelyekre úgy hamisították rá a választók nevét, hogy kihozták a NEP-jelölt kilencfőnyi szótöbbségét. Ezeken az íveken a Mojzes-párti szavazókat is gróf Teleky javára írták, sőt nem létező választók neveit is odahamisították, mint leszavazottakat. Ez már a szavazás lezárása után történt s ez volt az oka annak, hogy a szavazatok „összeszámlálása” Györgypusztán a késő esti órákig tartott és ennek a körzetnek az eredménye csak az éjféli órákban vált ismeretessé.

A nyomozás során az ügyészség számos tanut hallgatott ki ebben az ügyben s kihallgatásukról jegyzőkönyveket vett fel. Hatalmas aktacsomóra rug a györgypusztai választási bűncselekmények ügyészi nyomozása, azonban ennek a bűnügynek az aktáit is nagy érdeklődéssel kísérte az igazságügyminiszter, aki Bajáról azokat felkérette. Érdekes, hogy a megvádolt választási funkcionáriusok mindegyike ma is zavartalanul látja el hivatalát és semmiféle fegyelmi eljárás ellenük eddig nem indult, holott olyan bűncselekményekkel vannak megvádolva, amelyek súlyos szabadságvesztés büntetéssel járnak.