Pesti Hírlap – 1936-10-10 / 232. szám

Vitéz Horthy István éleshangu ellenzéki beszéde a bajai nagygyülésen

„Ez a rendszer megbukott — mondta — uj politikai rendszer következik.”

Baja, okt. 9. Viharos gyülést tartott pénteken Bács-Bodrog megye törvényhatósági bizottsága. Nagy érdeklődés mutatkozott a gyülés iránt, mert már előzetesen hire járt, hogy éles ellenzéki felszólalások lesznek a közgyülésen. A napirend előtt Wilmann János méltatta az elhunyt Gömbös Gyula érdemeit s a gyász jeléül az ülést öt percre fel is függesztették.

Báró Podmaniczky Attila tette szóvá ezután a spanyolországi eseményekkel kapcsolatban a bolsevista veszedelmet és azt inditványozta, hogy a vármegye adjon megbotránkozásának kifejezést a szociáldemokraták tüntető szolidaritása miatt, egyben sürgette az antibolsevista blokk megalakitását.

Vitéz Horthy István ny. lovassági tábornok szólalt most fel:

— A kormány lemondott — mondta — és az államügyek ideiglenes vitelére a helyettes miniszterelnök kapott megbizást. Ugy értesültem, hogy szokás szerint az egész főispáni kar is benyujtotta lemondását. Az a véleményem, hogy amig a kormányválság tart, nem ildomos megyegyülést összehivni. A leghatározottabban állást foglalok az ellen, hogy a mai gyülésen választások legyenek. Ezt arra az időre kell elhalasztani, amikor az uj kormány megalakul és az uj főispánokat kinevezik.

A kormánypárti bizottsági tagok eddig csendben hallgatták Horthy István felszólalását, most azonban nagy taps tört ki. Tüntettek a főispán mellett.

Horthy István erre emelt hangon igy folytatta:

— Igazán kár tapsolni. Talán annak tapsolnak, hogy ez a rendszer megbukott? Vegyék tudomásul, hogy most uj politikai rendszer következik, amelynek nem lehet más alapja, mint az igazságosság és a tisztesség. Nem törődöm azzal, hogy egyedül maradok ellenzéki véleményemmel ebben a teremben, ami már egyszer elő is fordult, mégsem titkolom el a véleményemet.

Fernbach Bálint főispán izgalmas hangulat közepette válaszolt. Kijelentette, hogy a főispáni kar még nem mondott le, mint ahogy a kormány is egyelőre a helyén marad. Kénytelen visszautasitani azt a kijelentést, hogy az elmult kormányzati rendszer nem volt tisztességes és becsületes. Olyan kormányt soha sem szolgált volna, amely nem a tisztesség alapján áll.

A NEP bizottsági tagok ujra zajosan tapsoltak, viszont ellenzéki oldalról ilyen közbeszólások röpködtek:

— Levitézlett már a NEP! A választás megmutatta, hogy mit ér ez a rendszer!

Mojzes János képviselő éles hangja áttört a nagy zajon:

— Ilyen megalázó módon még nem bántak a magyar néppel, mint ez a rendszer tette. Okirathamisitások történtek! És ennek a rendszernek tapsolnak!

Horthy István: Nézzék meg a képviselőválasztásokat.

Mojzes János: A közigazgatási biróság a választásról meghozta a legsulyosabb verdiktet.

A teremben egyre izgalmasabb lesz a hangulat. A főispán csak nehezen tudja helyreállitani a csendet, közben Horthy István az ülésterem közepére megy és ugy vitatkozik a közbeszólókkal.

— A képviselőválasztások — mondja — mindennél jobban beszélnek. Ezeket a dolgokat letagadni nem lehet. Majd meglátjuk, az uj rendszerben is ilyen hangosak lesznek-e.

„Hagyják ki a tisztviselőket a politikából.”

Amikor a zaj kissé elült, Mojzes János tiltakozott az ellen, hogy tisztviselőket ok nélkül nyugdijba küldenek.

— Egyes tisztviselőket — ugymond — rábeszélnek arra, hogy adják be nyugdijaztatási kérésüket. Ebben politika van, ez ellen tiltakozom. Hagyják ki már egyszer a tisztviselőket a politikából.

Tessék neveket mondani — szólt közbe a főispán.

Köztudomásu dolgokról van szó — válaszolta Mojzes. A megyegyülést csupán statisztériának állitják be a választásokhoz. Nem is választásról, csak kinevezésről van szó. Akik pályázni akarnak, azokat eltanácsolják. Valami „titokzatos szerénység” tartja vissza a megye egyes tisztviselőit, akiknek előléptetése már régóta esedékes.

Bajsay Ernő alispán válaszában azt a kijelentést tette, hogy azért történtek az előléptetések, hogy érdemes tisztviselők megfelelő fizetési osztályba kerülve, menjenek nyugdijba.

Egy ideig még viharzott a gyülésterem, majd két örökös tag megválasztása után az izgalmas gyülés véget ért.