Pesti Hírlap – 1910-09-20 / 224. szám
A német császár elutazása
Bezdán, szept. 19.
A német császár négy napi vadászatát hétfőn befejezte. Az eredmény mennyiség tekintetében mögötte van az 1893., 1896. és 1903-ikinak, de e hiányt pótolja a teritékre került szarvasok elsőrendü minősége. Három köztük valóságos diszpéldány. Ezeket a császár kivánságára Lendl Adolf mütömőintézetének egyik megbizottja, aki már ideérkezett, preparálni fogja s azután jól elcsomagolva Berlinbe szállitja. Az egyiket, — hir szerint — kedden Bécsbe küldik, hogy a vadászati kiállitáson Frigyes főherceg gyönyörüen berendezett pavilonjában már szerdán, amikor a császár Bécsben lesz, közszemlén lehessen.
Vilmos császár vasárnap isteni tiszteletet hallgatott, melyet az ág. ev. egyház egyik dunumelléki papja szolgáltatott. Erre a célra a vadászterületen, a fejedelem lakosztálya mellett diszsátrat emeltek. Az isteni tiszteleten a német kiséret és a főhercegi család is részt vett, mely azonban előbb a házi kápolnában, Bedzsula béregi plébános által celebrált misén volt jelen. A császár azután dolgozószobájába ment s a császárnénak, királyunknak, a német kancellárnak és a bécsi nagykövetnek hosszu táviratokat küldött. A délutáni órákban egyes sokác, szerb és magyar csoportok vonultak föl. Kezdetben nagyszabásu népünnepélyt terveztek; de a baranyai oldalon föllépett kolerajárvány miatt ettől el kellett tekinteni. Minthogy a császár ragaszkodott ahoz, hogy a bácskai népéletet megismerje, a szomszédos Hercegszántó, Béreg, Küllőd községek magyar és szerb fiatalságát, a nemzeti jellegnek, a faji vonásoknak megfelelő viseletben Karapancsára kérették. A császár hosszu ideig gyönyörködött a festői csoportokban s különösen az asszonyok és leányok káprázatos diszitéseit nézte. A szerbek és a sokácok a kólót járták. A németek a „Dreh’ dieh um” és a „Klumpa” (facipős) táncot lejtették. A császár élénken érdeklődött a monostorszegi tamburások iránt, akiknek zenéje mellett 7 év előtt egész éjjelen át mulatott a kőriserdei főhercegi kastélyban. Akkor történt, hogy a fejedelem néhai Rudolf trónörökösnek „Édes anyám ne sirasson“ cimü nótáját játszatta, miközben a karjára támaszkodva, teli érzéssel fütyülte a bus melódiát. A tamburás zenekar azóta feloszlott, mert a vezetője ipari foglalkozás után nézett.
Vilmos császár hétfőn délelőtt megsebesitett egy hatalmas,16 agancsos szarvast. A császár igen jó hangulatban van és annyira örvend a vadászat sikerének, hogy valóságos vadászláz vett rajta erőt. Ebéd után a 20 béregi sokác-pár ujra kólót táncolt a kastély előtt. A császár elragadtatással nézte a táncosokat és ajándékokat osztatott ki köztük. A császár és a fejedelmi vadásztársaság délután a darázsi részre ment cserkészni. A császárt itt Ambruz vadászati felügyelő kalauzolta. Izabella főhercegasszonynak sikerült leteritenie azt a 16 agancsost, amelyet a német császár szombaton a lazaricsi cserkészéskor megsebesitett. Az elejtett vad gyönyörü, kifejlett példány, aminő már évtizedek óta nem került teritékre. A vadászatról este 7 órakor tértek vissza a kastélyba. Fél nyolc órakor a Prokov-fokhoz hajtattak, ahol már várakozott rájuk a Dunagőzhajózási társaságnak Taussig nevü hajója. Az estebédet — 16 személyre teritve — a hajón szolgálták föl. Kiskőszegre érkezve, a császár szivélyes bucsut vett Frigyes főhercegtől és Izabella hercegasszonytól és beszállt a különvonatba, amelyet Marx János, a Máv. elnöke, vezetett Barcsig. A különvonat féltiz órakor indult el.
Frigyes főherceg és neje, Izabella főhercegasszonya Taussiggal folytatták utjukat Budapestre. Innen kedden délután 3 órakor utaznak Bécsbe.
A császár béllyei tartózkodását semmiféle incidens sem zavarta meg. A törvényhatósági tisztviselők, valamint a határrendőrség és a budapesti detektiv-testület nagy buzgalommal és tapintattal végezték feladatukat a közbiztonság megóvása körül. Császár felügyelő, Szőcs Aladár és Walter Vilmos tisztek vezetésével már hetekkel előbb átkutatták a detektivek a környéket és minden gyanus elemtől megtisztitották.
A vadászatok alkalmából a német császár többeket kitüntetett. Eddig a következő kitüntetéseket hozták nyilvánosságra: saint-quentini Bigot Anatol gróf főudvarmester a Vörös-sasrend I. osztályát kapta, gróf Cappy kamarai elöljáró a porosz koronarend II. osztályát. Hückert uradalmi főfelügyelő a vörös-sasrend IV. osztályát, Ambruz vadászati felügyelő a vörös-sasrend IV. osztályát, Sárkány uradalmi főmérnök a vörös-sasrend IV. osztályát, Dokupil erdőfőfelügyelő a porosz koronarend III. osztályát, Mayer Emil jószágkormányzó a vörös-sasrend III. osztályát, Fönningsberger főerdész a porosz-koronarend IV. osztályát és Joób udvari titkára porosz koronarend IV. osztályát.