Pesti Napló – 1921-08-07 / 174. szám

Az uj Bács-Bodrog megye

Nyilatkozik az alispán a régi rend nyugalmas helyreállitásáról

(Bajai tudósitónktól.) Majdnem három évig tartó szerb megszállás után rövidesen ismét visszakerül hozzánk az ősi magyar Bácska ama része, amit Trianon meghagyott Magyarországnak. Néhány napja tartotta meg Jánoshalmán a bácskai csonka törvényhatóság közgyülését, amelyen Szabovljevics Dusán volt alispánt választották meg az uj Bács-Bodrog vármegye alispánjává. Szabovljevics a szerb megszállás után is hosszu ideig ellátta az alispáni teendőket, szerb neve alapján megtürte a belgrádi kormány, de mikor ismételt felszólitásra se akarta letenni a szerb hüségesküt, ott kellett hogy hagyja állását. Erőskezü, nagytudásu és kiváló szervezőképességü tisztviselő, akit a kormány hozzájárulásával éppen ezért választottak meg a megye első tisztviselőjévé. Szabovljevics Dusán most késziti elő a szerbek által kiüritendő Bácska nagyszabásu adminisztrációját. Felkerestük az alispánt, aki a polgári hatóságoknak az uj területen való elhelyezkedéséről, az uj Bács-Bodrogmegve beosztásáról és az ezzel kapcsolatos kérdésekről a következőket mondta el a Pesti Napló munkatársának:

— A kormány Kiszely Gyula miniszteri tanácsost nevezte ki kormánybiztossá az uj területeken. Az ő kezében fog összefutni Baranyának és a magyar Bácskának politikai adminisztrációja. A kormányt főleg az az intenció vezérelte Kiszely kinevezésénél, hogy felszabaduló területek élére egy minden befolyástól és szenvedélytől mentes politikus kerüljön, aki a katonai hatóságok támogatásával példás rendben hajtsa végre a bevonulást. Az átvételt gyorsan akarjuk keresztülvinni, hogy az ottani latkoságnak végre visszaadhassuk a rendet és a nyugalmat.

(Az uj Bács-Bodrog megye)

— A könnyebb közigazgatás céljából a kis Bács-Bodrog megyét Baja székhellyel négy járásra osztottuk fel. Járási székhely lesz Baján, Bácsalmáson, Hercegszántón és Jánoshalmán. Az uj megyének 120.000 lakosa lesz, tehát akkora, mint Nagymagyarország egyik kisebb megyéje. Huszonkét nagyközség van a megyében. Létjogosultságának és fejlődésének minden kelléke megvan. A Duna mellett fekszik, földje a legtermékenyebb bácskai ugar. A közigazgatást elölről kell kezdeni mindenütt, mert a szerbek mindent fenekestül felforgattak. A tisztviselőkérdés ügyében a jogfolytonosság alapján állunk. A szerb uralom alatt kiutasitott tisztviselőinket visszahelyezzük régi állásaikba.

— Az a vezérelvünk, hogy a kommunizmus által még legutóbbi időben is kisértésbe hozott területeken a teljes jogrendet léptessük életbe. Aki a megszállás alatt árulást követett el Magyarország ellen, vagy kommunista büncselekményekben volt részes, az elnyeri a fennálló törvény szerinti büntetését. Egyéni akciók megakadályozását a legnagyobb eréllyel hajtjuk végre. Ez a kifejezett álláspontja Kiszely kormánybiztosnak és Soós tábornoknak is, aki a katonaság élén szintén a közrendért és a nyugalomért fog harcolni. Javaslatot nyujtottam be, hogy Baján törvényszéket állitsanak fel, mert a kalocsai vagy szekszárdi törvényszékhez való csatlakozás nehézkessé tenné a gyors igazságszolgáltatást.

A közoktatási rendszerünket a szerbek teljesen felboritották. Behozták saját törvényeiket, saját nyelvüket, ugy hogy tanügyi hatóságaink mindent elölről kell, hogy kezdjenek. Ebben az ügyben tegnap ankét volt a kultuszminiszter ur képviselőjének bevonásával és itt határoztunk az egyes részletkérdésekről. Mindenütt felállitjuk a régi magyar iskolákat.

Az adóügyek méltányos rendezésére Baja székhellyel pénzügyigazgatóságot kap a vármegye. A szerbek éveken keresztül szedték az adót, horribilis terheket róttak a lakosságra; mindezeket most számitásba vesszük és az adófizető polgárság képességét csak a lehetőség szerint fogjuk igénybe venni.

— A megye iparifejlődése is biztositva van. A Dunán keresztül hatalmas közvetlen kapcsolat van Budapesttel és amint lehetséges, felépül a Dunamenti vasutvonal is. A vasuti közlekedést egyelőre Dombóvár—Bátaszéken keresztül fogjuk lebonyolitani.

— Ideérkező hirek szerint a lakosság példátlan lelkesedéssel vár bennünket. Ugyanazzal a szeretettel térünk mi is vissza szükebb hazánkba. A jogrendet, a szeretetet, a békét és a magyar nyelvet visszük magunkkal és megmutatjuk ellenségeinknek is, hogy hogyan kell keresztülvinni a minden szenvedélyektől mentes bevonulást.