Élet és Irodalom,

LXVIII. évfolyam, 29. szám, 2024. július 19.

KOVÁCS ZOLTÁN

A szokottnál hosszabb cikkismertetés következik. A Magyar Nemzet 2008. augusztus 8-i száma a következőt írja: Orbán Viktor, a Fidesz elnöke levelet írt Grúzia, Ukrajna, Lengyelország, valamint a három balti ország vezetőjének, amelyben elítéli Oroszország katonai agresszióját, amelyet Grúzia ellen folytat. Ezt Németh Zsolt, a Fidesz akkori kabinetvezetője jelentette be, és hozzátette: szolidaritásáról biztosítja a grúz népet, valamint gratulál Ukrajna, Lengyelország, Észtország, Lettország és Litvánia vezetőinek, amiért a katonai konfliktus idején Tbiliszibe látogattak, és folyamatosan támogatták Grúziát. Orbán Viktor levelében összefoglalja a Fidesz álláspontját, amely szerint Oroszország megsértette Grúzia területi integritását, aránytalan erőt alkalmazott, miközben humanitárius akcióként állította be az ügyet, emellett az oroszok a konfliktusos zónán kívül szisztematikusan rombolják Grúzia gazdasági, közlekedési és energetikai infrastruktúráját, és nem titkolt céljuk, hogy eltávolítsák a demokratikusan választott grúz vezetést. 

A Fidesz követeli, hogy Oroszország haladéktalanul és feltétel nélkül vonja ki csapatait Grúziából – tette hozzá Németh Zsolt, aki szerint az oroszok nem tettek eleget a tűzszüneti egyezményben vállalt csapatkivonásnak. A Fidesz külügyi kabinetvezetője elmondta, levelében Orbán Viktor arra is utalt, hogy Grúziát és Ukrajnát minél előbb fel kellene venni a NATO tagjai közé. Mint mondta, ugyanaz az orosz kampány indult el most Ukrajna tekintetében, mint a konfliktus előtt Grúziával szemben, így nem lehet kizárni, hogy Oroszország hasonló eszközöket alkalmaz a Krím félszigettel és a Donyecki-medencével kapcsolatban, mint Dél-Oszétia és Abházia ügyében. Mint mondta, fontos, hogy nemzetközi békefenntartók érkezzenek Grúziába, az ott élő kisebbségek alapvető jogait biztosítandó, mert csak az autonómia jelentheti Abházia és Dél-Oszétia számára hosszú távon a megoldást.

Németh Zsolt arról is beszélt, hogy az Európai Uniónak fel kellene gyorsítania a közös energiapolitika kialakítását és a Nabucco gázvezeték építését, tekintettel arra, hogy Moszkva meg akarja akadályozni az alternatív útvonalakat. Ezzel kapcsolatban – folytatta – a Fidesz felkéri Gyurcsány Ferencet és kormányát, hogy vizsgálja felül különutas Oroszország-politikáját, mert a magyar kormány nem akadályozhatja tovább az EU és a NATO egységes fellépését.

Kérdésre válaszolva Németh Zsolt azt mondta: az orosz nagykövet a diplomáciában megengedhetetlen durvasággal kommentálta Orbán Viktornak a konfliktus ügyében tett nyilatkozatát. Szerinte alapvető diplomáciai normákat vesz semmibe az orosz nagykövet, és ezzel nem csupán a Fidesz elnökét, hanem Magyarországot is semmibe veszi, ezért támogatja azt a kezdeményezést, hogy a Külügyminisztérium tiltakozzon emiatt. Orbán Viktor múlt csütörtökön rádió- és tévényilatkozatot adott, amelyben elítélte Oroszország „nyers erőpolitikáját” Ukrajnával szemben. Az orosz nagykövet, Igor Szavolszkij a pártelnök nyilatkozatára reagálva azt mondta, Orbán valótlanságot állít, és egyrészt nyugodtan, másrészt enyhe undorral fogadja szavait.

Tizenöt év telt el, Orbán fordulata egyre nehezebben magyarázható, különösen ez a gondolat: „felkéri Gyurcsányt, vizsgálja felül különutas Oroszország-politikáját, mert a magyar kormány nem akadályozhatja tovább az EU és a NATO egységes fellépését”. Gyurcsány politikája sosem volt különutas, különösen nem akadályozta az unió és a NATO egységes fellépését, ellentétben Orbánnal, aki ebből, ma már, ahogy a szakírók írják, sportot űz. Nem is az talán az igazi kérdés, miként változhat meg egy politikus álláspontja ilyen-olyan kérdésekben, hanem érthetetlen az a fajta dörgölődzés, amit Putyinnal kapcsolatban bemutat. Amit művel, nem keleti nyitás, nem békemisszió, messze nem pávatánc, a felsoroltak mára a parasztvakítás kiüresedett elemei. Minden, amit művel, árt Magyarországnak, nyilván az uniónak is; hogy magát lejáratja, az nem lenne érdekes, ha sokan nem azonosítanák őt az országgal. Látom, amint innen-onnan összeverbuvált frakciójának tagjai ülve maradnak az unió himnusza alatt, valamelyik hetyke magyar legény karba font kézzel hallgatja. Annak idején éles hangon említette, hogy félő, Oroszország egyszer még nyers erővel léphet föl Ukrajnával szemben, és ez tűrhetetlen. Ma nemhogy tűri, de folytonos és megmagyarázhatatlan Putyin-védő okvetetlenkedésével támogatja. Szép politikusi pálya.