Budapesti Hírlap – 1897-09-17 / 259. szám

A német császár magyar földön
A béllyei vadászat

—Saját tudósítónk táviratai. —

Mohács szept. 16.

A magyar király és a német császár az éjjel ideérkeztek s a mohácsi közönség nagy lelkesedéssel fogadta őket. Sok ezer ember várta a fényesen kivilágitott pályaudvar előtt való téren az uralkodókat. A perronon megjelentek Fejérváry Imre báró főispán, Trixler Károly alispán, Rampelt lovag jószágkormányzó, Nemegyey Ákos jószágigazgató, Szinkovics Károly főbíró, sok notabilitás, nagy hölgyközönség. Megjelent Wolkenstein gróf főudvarmester is. Éjfélkor szitálni kezdett az eső, majd egy kis parázs vihar keletkezett, de az nem kergette szét a közönséget. Az eső kettő után, tehát éppen jókor, elállt.

A királyunkat hozó vonat éjfél után harmadfél órakor gördült be a pályaudvarba. A fényben úszó sátor előtt sorakoztak a fogadásra megjelent urak s nemsokára leszállt a kocsiból szürke vadászruhában, hosszú mencsikoffban a király. Zajos éljenzéssel fogadták. A király után Frigyes kir. herceg szállt le a vonatról pécsi ezredének ezredesi ruhájában, aztán Paar gróf főhadsegéd szürke vadászruhában, Ludvigh elnök-igazgató magyar diszruhában.

Fejérváry Imre br. főispán ezzel a beszéddel üdvözölte a királyt:

Baranya vármegye közönsége kimondhatatlan boldognak érzi magát, hogy királyi felséged e vármegye területét kegyes megjelenésével szerencséltette, kérem, fogadja Baranya vármegye közönségének legmélyebb hódolatát s egyúttal kérem legmagasabb parancsait.

A király ezt felelte:

— Igen szivesen jöttem e vármegyébe, csak az a kár, hogy az idő nem kedvez.

Frigyes kir. herceg azonnal a Sophie hajóra akarta kísérni a királyt, de a fejedelem előbb meg akarta várni a német császárt. Az urakkal beszélgetvén, megdicsérte a szépen diszitett sátrat és Fejérváry báró főispánnak azt mondotta, hogy atyja, a honvédelmi miniszter, a kit a tatai hadgyakorlaton lovagolni látott, nagyon jó színben van. Hoszszabban beszélt Trixler Károly alispánnal is az árvizveszedelemről és részvéttel hallotta, hogy az a megye tizenhárom községét sújtotta.

Két óra 45 perckor megérkezett a német császár vonata. A király és Frigyes kir. herceg a második sinpárra mentek s ott várták a kiszálló vendéget. A mint a vonat megállott, megjelent Vilmos császár molnárkék vadászruhában, szárnyas kabáttal, kurta vadásztőrrel. Királyunk hozzásietett és meleg kézszoritással üdvözölte; megkérdezte, hogy aludt.

— Pompásan! felelt Vilmos császár.

A két uralkodó és a herceg most a sátor felé ment. Királyunk bemutatta Fejérváry báró főispánt, mire a német császár kezet szoritván vele, megjegyezte, hogy nevét nagyon jól ismeri. Aztán a többi bemutatás után az uralkodók a nép lelkes éljenzése közt a Sophie hajóra szálltak, melynek árbocára fölvonták az uralkodók lobogóját.

A hajóban Vilmos császár átvette a Mohácsra érkezett táviratokat, melyek elolvasása után az étterembe ment, s a királylyal együtt étkezett. A hajó Prokopfok felé indult. A villámos reflektort nem gyújtották meg, hogy a parti erdőség szarvasait el ne zavarják.

*

A német császár a karapáncsai főerdészi házban lakik, melynek berendezése nagy gondot okozott az igazgatóságnak. A lakóháznak szerény volta kezdetben nem igen buzdította az intézőséget arra, hogy a német császárnak ezt a helyet jelölje ki. De az, hogy e helyen a legszebb és legerősebb példányokból álló szarvasállomány van, mégis ennek a helynek adott előnyt. A terület vadállománya 400—500 darabra tehető. Ezek közt van 40—50 erős szarvas és 15—20 kapitális példány. Ha a német császár csak 4—5 darabot lő ezekből, a vadászat sikere biztos. Hajnalban és esténként oly nagy a bőgés, hogy az erdő 8—10 kilométernyi távolságban visszhangzik.

A császár mellé 9 szolga van osztva, a kik sujtásos sárga csizmát és magyar ruhát kaptak. A fejedelmeket vivő Sophie kikötőhelyétől, a prokopfoki zsiliptől tölgyes erdőn át keskeny kocsiút visz a vadászházhoz, mely külsőleg igénytelen, egyemeletes villaszerű épület, két szélkakassal ellátott tornyocskával. A futócskáktól körülvett tágas udvarról láthatók a kiskőszegi hegyek és erdők. Az emeleten van a háló-, társalgó-, dohányzó-, ebédlő- és nyugvó terem. Mindannyi egyszerűen, de nagy ízléssel van berendezve. A falakon sok ágú óriási szarvasagancsok, drága fegyverek és a német császárt, magyar királyt, Erzsébet magyar királynét és Viktória német császárnét ábrázoló gyönyörű festmények. Szőnyegek helyett szépen kidolgozott gyönyörü szarvasbőrök ékeskednek. Két ily bőrt azokról a vadakról húztak le, melyeket a német császár 1893-ban, ugyancsak Frigyes kir. herceg birtokán teritett le. Az egész berendezés, mely a német császárra jó hatást tett, vadászias jellegü. A bútorok zöld és bordó halinaposztóval vannak kárpitozva.

A császár lakosztálya alatt, a földszinten Frigyes kir. herceg lakik; mellette Rampolt lovag jószágkormányzó, a segédtiszt és az erdőmester. A ház rendes lakója, Wisnacht főerdész egy e célra épült barakba költözködött. Ebben a barakban van az ezüstkamara; itt laknak az udvari tisztek is. Jóval távolabb áll az istálló, melyben 25 szebbnélszebb ló van.

Mindkét vadászlakban más és más konyha van. Karapáncsán, ahol a német császár lakik, német a konyha. Kőröserdőn, a hol a mi királyunk tartózkodik, francia szakács főz. A fejedelmek kiséretében összesen 12 főur van, de azért mégis annyi élelmicikket szereztek be, mint ha egy egész ezred ellátásáról lenne szó. Ez alkalomra nem kevesebb mint 10 borjut, 5 ürüt, 5 őzet, 25 nyulat, 100 foglyot, 400 csirkét, 250 pulykát és 150 récét szereztek be. Azonkivül igen nagy mennyiségü huskülönlegességet hozattak.

A német császár nagyon jól érezte magát ezen a helyen. Megérkezésekor tüstént lakosztályába ment, a hol már várakozott rája a Berlinből érkezett futár a postával.

Bezdán, szept. 16.

A fejedelmek reggel négy órakor a Prokopfoknál kiszállottak s azonnal lesre mentek. Királyunk Sirinánál egy erős tizennégyes szarvast ejtett el és visszaszállva a Sophie hajóra, Rácokrévén át Kőröserdőre utazott. Ő felsége főhadsegéde, Paar gróf Bédában két darab 12-es szarvast ejtett el. A német császár Karapáncsa felé ment cserkészetre, aztán tiz órakor az erdészlakban szállt meg.

Baranya-Monostor, szept. 16.

A király szakadó esőben délelőtt tiz órakor a kőröserdei vadászlakba érkezett Izabella kir. hercegnő társaságában, ki Rácokrévéig ment elébe. A fenséges asszony itt bemutatta az uradalmi erdőtiszteket és egyidejüleg Pfenningsberger József béllyei erdőmester jelentést tett ő felségének, hogy a német császár Karapáncsán a reggeli cserkészeten egy gyönyörü huszonkettes szarvast lőtt; királyunk is igen szép példányt ejtett el a kőröserdei lesen. Szakadatlanul esik. A rosszidő ő felségét és Frigyes kir. herceget igen elkedvetlenitette. A német császár föl se veszi az esőt, jó kedvvel beszélget környezetével s igen örül a fejedelmi prédának.

A király Izabella kir. hercegnő, Paar gróf főhadsegéd és az uradalmi tisztviselők társaságában megebédelt Kőröserdőben, aztán egyórás gyalogsétára ment. Megelégedését és tetszését tudatta a vadászterület csinos, ízléses berendezéséért. Estefelé cserkészést rendeztek kevés eredménynyel.

A német császár Frigyes kir. herceg, Schnoll ezredes szárnysegéd és Ilberg udvari orvos társaságában ebédelt Karapancsán, aztán egy óra hosszat pihent lakásán. Estefelé cserkészett. Három tizenkettes erős szarvast terített le. Frigyes kir. herceggel folytatott beszélgetése közben megemlitette, hogy 1893-ban milyen kellemes vadászata volt. Sokat beszélt a szász király jóizü humoráról.

Vilmos császár az uradalmi tisztviselőkkel szemben igen nyájas. Mindenkihez van egy-két barátságos szava. Egyik hajtótól megkérdezte, mikor nősült, hány gyermeke van, mióta szolgál Frigyes kir. hercegnél. A Karapancsán időző nyolcvan csendőr nagy távolságból kíséri a császárt a vadászat alkalmával, mert a császár tudvalevőleg nem szereti látni, hogy őrzik biztosságát.

Vilmos császár holnap Kőröserdőre utazik a király látogatására. A baranyavári horvátok és a csuzai magyarok az uralkodók tiszteletére nagy népünnepet rendeznek. Holnap közös ebéd lesz Kőröserdőn.