Élet és Irodalom,

LXVIII. évfolyam, 24. szám, 2024. június 14.

KOVÁCS ZOLTÁN

Ebből megint baj lesz, futószalagon választanak közjogi méltóságot, neveznek ki minisztereket úgy, hogy az elődök lemondásán, fölmentésén – ki hogyan távozott – meg sem száradt a tinta. Sulyok Tamás ez év március 5. óta köztársasági elnök, korábban az Alkotmánybíróság elnöke. Elárvult helyére kedden az Országgyűlés megválasztotta Juhász Imrét. A titkos szavazáson Juhász – aki 2013 óta alkotmánybíró – 137 igen, 5 nem és 5 tartózkodó szavazatot kapott. (Az Ab elnökének megválasztásához kétharmados többségre van szükség.)

Az országgyűlés mindeközben Sulyokról is szavazott. A köztársasági elnöki tisztségétől való megfosztási eljárással kapcsolatban döntött úgy, kétharmados, titkos szavazáson – 41 igen, 132 nem szavazattal –, hogy nem indítja el az eljárást. Amúgy azért indították volna, mert a szárnyát bontogató köztársasági elnökről kiderült, hogy a 2000-es évek legelején akkoriban jogszerűtlennek számító földügyletekben vett részt: úgynevezett zsebszerződésekkel játszott át magyar földeket külföldi kézre. Később Sulyok 2014-es alkotmánybíróvá  választása után már nem végzett ügyvédi tevékenységet. A Szegedi Regionális Nyomozó Ügyészség a vádakat elutasította. Előbbi esetén elévülés miatt, utóbbi esetén azért, mert Sulyok már alkotmánybírói jelölését követően, de még a megválasztását megelőzően kérte ügyvédi tevékenységének szüneteltetését.

Új miniszter is jön. A választás utáni napon jelentette be Csák János kulturális miniszter, hogy távozik posztjáról. Azzal köszönt le, hogy „ideje átadni a stafétabotot a fiatal nemzedéknek” (1962-es születésű). Valamint azért is távozik, mert saját bevallása szerint a rábízott feladatokat olyan gyorsan végezte, hogy a négy évre tervezett munkát sikerült két év alatt abszolválnia.  Emlékeztetőül: Csák legutóbb a Nemzeti Múzeumban rakott rapid módon rendet. A Nemzetközi Sajtófotó Kiállítás (Word Press Photo) anyagából kellett volna elzárni az iskoláskorúak elől néhányat, amelyek idősotthonban készültek a Fülöp-szigeteken. A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója éppen a Múzeumok Szakmai Napja című rendezvényen vett részt, a köszöntőbeszédét még elmondta, de az első kerekasztal-beszélgetésről már kihívták, vélhetően ekkor közölték vele a hírt kirúgásáról. Ezt követően már nem is tért vissza a beszélgetésre. A kitiltásos botránynak világszerte híre ment, az eset nagy felháborodást keltett. A történtekről többek között a The Guardian, a The Times of India és a Time is beszámolt. A magyar diákok pedig tüntetésbe fogtak, a döntés ellen bekötött szemmel tiltakoztak a múzeum épülete előtt.

Csák János távozásakor további kolosszális gondolatot fogalmazott meg: „a kormánynak nem feladata az értékvilágával szöges ellentétben álló eszméket finanszírozni” – ezt már elmenőben. Egy, az Index.hu-nak adott interjúban Kukorelly Endre e gondolatról hallva megjegyezte: kár, hogy ez most jutott el hozzá, mert szeretett volna hülyén meghalni. Magyarázatként hozzátette azt is, a kultúra egy autonóm dolog, és azon igenis sok múlik, hogy egy társadalom mennyire kulturált. Minél kevésbé az, annál rosszabb mindenkinek, azoknak is, akik hatalmon vannak.

A tárca vezetését Hankó Balázs veszi át, aki 2020 és 2022 között az Innovációs és Technológiai Minisztérium, majd a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára, 2022 decemberétől felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára. Hankó Balázst Bódis László válthatja a Kulturális és Innovációs Minisztériumnál. Az államtitkári pozíciót kapó Bódis eddig helyettes államtitkárként ténykedett a tárcánál.

Bátor ember a kormányfő. Nem biztos, hogy a legjobb helyre nyúl a kinevezésekkor, de az mindenképp elmondható, gyorsan. Hogy minek ez a nagy gyorsaság, azt nem tudja senki, de imponáló a határozottsága. Néhány év alatt három köztársasági elnök kopott el, és most itt a negyedik, épp a hét elején sikeresen vészelt át egy megfosztási eljárást, jogszerűtlen szerződései már elévültek. Már meg sem tudták indítani az eljárást, 133 bátor embere elejét vette.

Mintha az effajta kinevezési ügyek nem foglalkoztatnák igazán, államfők mennek, miniszterek jönnek. Momentán Brüsszelt akarja bevenni. Két katonája elesett ugyan a hétvégi választásokon, de úgy tudja, soha ekkora győzelmet még nem aratott.