Élet és Irodalom,
LXVIII. évfolyam, 21. szám, 2024. május 24.
KOVÁCS ZOLTÁN
Annak idején az úgy volt, hogy két egyetemi vizsga között az ember nem ment sehova, nem fürdött, de pláne nem borotválkozott. Szép lassan bebüdösödött. Ült a szobában mérhetetlen mennyiségű könyv között, szaguk volt már azoknak is, így teltek a napok, a nappalokra este, aztán jött a hajnal. Aztán elölről. 1978 januárját írtuk. Egy ilyen ihletett estén érkezett Magyarországra a Szent Korona. Váratlan volt, mert vizsgaidőben az ember nem olvasott újságot, nem nézett tévét, napok alatt próbálta behozni az egész féléves linkséget, a végtelenbe nyúló sörözésekre elhányt időt. Mígnem érkezett a hír, visszahozzák a koronát.
Csodálatos este volt. Jimmy Carter akkori amerikai elnök a hidegháborús enyhülés jegyében döntött az ereklye visszaszolgáltatásáról. A Szent Koronát az akkori washingtoni külügyminiszter, Cyrus Vance vezette delegáció hozta. Lenyűgöző volt. A hosszú repülőúton láthatóan kissé ellazult amerikai delegáció tagjai fölsorakoztak a parlamentben, a külügyminiszter önfeledten integetett, üdvözölt boldog-boldogtalant, határozottan emlékszem, úgy gondoltam akkor, hogy így kell három évtized után visszaadni egy koronát. Elegánsan elázva, ünnep van. A Szent Korona több mint három évtized után érkezett haza az American Airlines járatának fedélzetén. Másnap, január 6-án Cyrus Vance amerikai külügyminiszter ünnepélyesen átadta a Szent Koronát és a koronázási jelképeket az Országházban a magyar nép meghívott képviselőinek. „A néptől a népnek” – valamiképp ez volt a jelszó, ennek jegyében hiányzott a ceremóniáról Kádár János, aki a visszaemlékezések és a korabeli diplomáciai feljegyzések szerint az amerikaiak kifejezett kérésére maradt távol a ceremóniától. Ez fontos volt Washingtonnak, hiszen nem akartak gesztust gyakorolni egy kommunista vezetőnek. A koronázási jelvények átvételéről szóló hivatalos elismervényt az Országgyűlés akkori elnöke írta alá. Ruffy Péter nyilatkozott, megrendülten. Az ember olyat írna, hogy beleborzongott a nemzet. De aztán ilyet mégse. Vigyázat a szavakkal. Az ereklyéket csekély restaurálást követően a Magyar Nemzeti Múzeumban állították ki, mondhatni, közmegelégedésre, legyen ugyanis bármennyire monarchista is bárki, köztársaságban a korona történelmi tárgy. Aztán jött 2000, amikor kezdődött a bazárizás. Ennek jegyében megúsztatták a koronát a Dunán, és a Nemzeti Múzeumból a Parlamentbe vitték.
1978 volt. A kádári kor mondhatni közepe, vagy talán túl már a zenitjén. Életre szóló este, amint a magyar éjsötétben valahol Cinkota fölött fölfénylik egy pont, aztán egyre nagyobb lesz, mígnem kirajzolódik a gép, amelyik a koronát hozza, oldalán: American Airlines. Azt hittem, sosem fogok ekkora gépet, ekkora fogadtatást látni. Ennyire megtelni érzelemmel. Tartalmilag pedig közeledést a nyugati világhoz, ahova mindig tartozni akartunk.
Vagy negyvenöt évvel később Cinkota fölött megint csak fölfénylik egy pont, aztán egyre nagyobb lesz, mígnem kirajzolódik a gép, oldalán: Air China.
Húsz év után ismét Magyarországra érkezett a kínai elnök – lelkendezik a kormánysajtó. Az ismeretlen ismerős barát. „Hszi Csin-ping látogatása történelminek mondható, hiszen a világ egyik legerősebb gazdaságának a vezetője az Európai Unió tagállamai közül csak a franciáknál és nálunk tett látogatást” – lelkendezik Szijjártó. Orbán Viktor Facebookra feltöltött videójában Hszi Csin-ping és kedves felesége sóba mártott kenyeret csipeget, a magyar vezetőség feleségestül hajlong, teljes az egyetértés. Nincsenek ujgurok, nincs Tibet, nincs semmi. Jön a lé.
Hogy ebből mi lesz, azt még nem tudni, két dolog bizonyosnak látszik: Kínával üzletelő, nálunk erősebb országok is rendre rövidet húznak a közös projektekből, másrészt ma már világos, hogy a magyar külpolitika lényege: ahhoz sündörgünk, akitől pénzt remélünk. Ez a magyar értékalapú politizálás: Keleti nyitás, Egy övezet, egy út, Új selyemút. Nem véletlen David Pressman amerikai nagykövet kifakadása: „Az a mód, ahogyan a magyar kormány ápolja a kapcsolatát Kínával, azt mutatja, Magyarország kevéssé törődik saját, illetve szövetségesei biztonságával. Ezt bizonyítja, hogy Magyarország beépíti a problémás kínai technológiát a kritikus infrastruktúrájába.”
Be bizony. Mint a vöcsök. És hol vannak még akkor az oroszok meg a türkök. És persze, hol van már Cyrus Vance, 1978, a visszahozott magyar korona. Hol van már Ruffy Péter.