444.hu, 2024. május 3.

UJ PÉTER

192. Migránsok, jövősokk, szélhámosok

192.0.1. Önagyondiszklémerezők. A szokásosnál némileg összecsapottabb hírlevéllel szembesülhet itten a t. olvasó (persze, kérdés, hogy mi számít mihez képest összecsapottabbnak? mi az a szokásos? mi az a hírlevél? mit keresünk mi itt egyáltalán?), minthogy éjfélre keveredtem haza a Borízű Live után, holnap (ma) meg ballag a gyerek. Egyébként lesznek majd még mindenféle eseményeink, tervezünk ezt-azt, talán újabb podcast-standupot is, figyeljék a Közért Facebook-csoportot és persze a 11 éves 444-et!

192.1. Hajrá Farid

192.1.1. Ismerik azt a fideszes, illetve orbánista viccet, hogy két rohadt migráns beszélget? Mustafa Suleyman egy illegális szíriai taxisofőr és egy brit ápolónő mindenre elvetemült gyereke, akit a nyugati kultúra és a kereszténység iránt érzett mélységes (feneketlen) gyűlölete előbb Oxfordig, aztán mindenféle mesterséges intelliganciával foglalkozó cégek megalapításáig vezetett, mára a Microsoft mesterségesintelligenciás leányvállalatának vezérigazgatójává furakodta be magát, csak hogy ártani tudjon. Beszélgetőtársa, Fareed Zakaria szintén terrorista származású: indiai muszlim családból indult, hogy a Yale és a Harvard érintésével a világ egyik legjelentősebb külpolitikai újságírójaként próbálja aláásni a keresztény értékekeket, például az „illiberális” jelzőt is kitalálta, hogy megbélyegezze a nemzeti érdekek mentén fasisztoid politikusokat.

192.1.2. A mellékelt videóben Zakaria nemrég megjelent könyve apropóján világmagyaráz egy kicsit,. valami olyasmiről, amiről én is próbáltam dadogni a korábbi hírlevelekben, amikor a világ faszkészenlevősőgéről illetve fejben történő való sorra kerülő elfáradásáról próbáltam makogni. De ha önök jobban hisznek egy ilyen bokszos képűnek, tessék, nézzék ezt a Zakariát!

A megfejtése szerintem árnyaltabb, okosabb, észszerűbb és bizonyíthatóbb a (populista) baloldal válságmagyarazatánál (miszerint: mindennek az egyenlőtlenség az oka, az elnyomás, a KAPITALIZMUS) és a (populista) jobboldalénál (elitek árulása, gender, buzik, migránsok). Summa summárum (és horribile dictu) egyetlen mondatban: a fejlett világ társadalmai példátlan méretű és gyorsaságú változáson mennek keresztül, a régi megoldások, intézmények már nem működnek, az újakat még nem sikerült kitalálni/kiépíteni. A bizonytalanság félelmeket kelt, a félelmek újabb bizonytalanságokat, így hullámzik és eszkalálja magát ez az izé. És itt áll még előttünk a legnagyobb, leggyorsabb, legáthatóbb változás: az AI.

192.1.3. Egyébként a leírt – és a korábbi hírlevelekben szintén sokat idézett Yuval Noah Harari által is megfigyelt – jelenségcsomag egészen pontosan megfelel Alvin Toffler amerikai futurológus/író, 1970-es (!!!!) Future Shock című könyvében foglaltaknak, miszerint az ilyen drámai változásokon átmenő, „jövősokkos” társadalmakban gyakori a paranoid bezárkózás, a (sosem volt, elképzelt) múltba vágyódás (Make America Great Again!), illetve szélsőséges viselkedési és politikai formák erősödése. Tofflerre is hivatkoztam már többször ebben a hírlevélben, most akkor megint fölhívnám a figyelmet a Future Shockon kívül 1990-es, Powershift, azaz Hatalomváltás című művére, magyarul is megjelent annak idején (Európa Könyvkiadó, 1993; ford: M. Nagy Miklós), és szintén bámulatos pontossággal jósolta meg a számítógépek és az internet következtében elindult társadalmi változások irányát és mértékét, bár talán kicsit optimistább volt a kelleténél.

Házi feladat: mindenki egyénileg hogyishívjákolja Zakaria válságelméletét, hogy következő órán saját szavaival el tudja mondani.

192.1.4. És én a továbbiakban is ennek (a fentiek) fényében (ált. válság, future shock, paranoia, szélsőséges politikai jelenségek, irracionalizmus, pupolizmus, messiásvárás etc.) próbálnám értékelni az úgynevezett Magyar Péter-jelenséget, aminek kialakulására még mindig sokkal több és főleg racionálisabb okot találok az „összeesküvéselméletnek” minősíthető spektrumon, minthogy internalizálni bírjam a lopásban meghasonlott harmadvonalas Fidesz-káder minden összeesküvéselméletnél valószínűtlenebb sztoriját.

Csak tényleg nehogy az legyen, hogy a 2026-os kétharmad után előugrik a kulisszák mögül hatalmas afróparókában, kezében magnum pezsgővel a vigyorgó prankmester, Rogán Antal, és mutatja széles gesztussal a fikuszba rejtett kamerát.

192.2. Trehány lehány

192.2.1. Vidéki olvasónk, N. Péter hívta föl a figyelmemet a korábban többször is hivatkozott, nagyszerű Karanténzóna blog újabb bravúros interjújára, amelyben a tatabányai Rotors zenekar vasutas-gitárosa, Kelemen Árpád (Sergio) emlékezik a hősi nyolcvanas évekre, ilyen ízes részletekkel:

„Az Ali mindig részeg volt, ment egy magnóval, vett egy 11 700 ft-os Hitachi magnót, gyakorlatilag 4 havi keresetem volt az a magnó, amivel járkált. Az apja katonatiszt volt, párt minden, volt bőven pénzük. A »Lehánytam magam« című számot róla írtam, feküdt részegen a padon, a Hitachi magnó a padon, szanaszéjjel a kazetták. És akkor néztem, hogy a parizerről nem húzta le a bőrt, úgy hányta ki. Mindig részeg volt az Ali, végülis ez inspirált. De jó gyerek volt, nagyon okos gyerek volt. Abban az időben fogyasztottunk. Finom almabor narancslével…”

A Rotors zenekart legalább egy ízben személyesen is volt szerencsém látni, hallani: az 1987-es süttői punkfesztiválon. Mély benyomást nem tett rám, de még Sergio szerint is a Rotors volt a „legtrehányabb” zenekar az összes fellépő közül, pedig trehányságilag elég erős volt az akkori mezőny.