Élet és Irodalom,

LXVIII. évfolyam, 13. szám, 2024. március 28.

KOVÁCS ZOLTÁN

Ez érdekes hír, az index.hu hozta a hét elején: Jair Bolsonaro, Brazília korábbi elnöke (aki ellen hazájában pillanatnyilag büntetőeljárás folyik, mert a gyanú szerint a 2022-es elnökválasztási veresége után puccsra készült) Magyarország brazíliai nagykövetségén keresett menedéket – a The New York Times videófelvételt is közölt erről.

A lap szerint a brazil szövetségesi rendőrség február elején foglalta le Bolsonaro útlevelét, és a büntetőeljárás részeként két tanácsadóját őrizetbe vette. Ezt követően Bolsonaro a magyar nagykövetségen kért menedéket. A The New York Times megszerezte az erről készült biztonsági kamerás felvételt, ennek hitelességét utóbb megerősítették, és műholdas fotóval is igazolták, hogy a jelzett időben Bolsonaro autója a nagykövetség előtt parkolt. Nem tagadom, hogy a nagykövetségen voltam. A világ néhány vezetője a baráti körömhöz tartozik. Aggódnak – mondta, és ez így rendben van, de nekünk milyen barátaink vannak?

A látogatásból arra lehet következtetni, hogy Jair Bolsonaro az Orbán Viktorral ápolt jó kapcsolatát kihasználva igyekezett menekült a brazil igazságszolgáltatás elől, és a jelek szerint ez sikerült volna is – írta a The New York Times. Emlékezetes, hogy a volt elnök 2022-ban Magyarországon is járt, Orbán Viktort közeli szövetségesének nevezte, hangsúlyozva, hogy egyeznek az értékeik. „Go Bolsonaro!” – írta közösségi oldalán Orbán, és feltehető, nemrégiben ennek az értékközösségnek a jegyében mentette őt ki a brazil igazságszolgáltatás hatóköréből.

Orbán a biztatással nem volt egyedül, Bolsonaro Twitter-falán mások mellett Donald Trump volt amerikai elnök is támogatásáról biztosította a brazil elnököt. Mint ismeretes, „Donald Trump volt amerikai elnök hívei előtt elmondott beszéde után 187 percig tétlenül figyelte, ahogy az emberek megrohamozzák az amerikai törvényhozás székhelyét, pedig megállíthatta volna az eseményeket. Ezt több szemtanú állította a 2021 januárjában történt Capitolium elleni támadás kivizsgálására létrehozott kongresszusi különbizottság meghallgatásán” – idézte fel annak idején az index.hu munkatársa, Bereznay István.

Orbán két jó barátja, Trump és Bolsonaro. És akkor már évek óta nálunk hédereltette a kormány Nikola Gruevszki egykori északmacedón kormányfőt. Neki 2016-ban egy lehallgatási botrány miatt kellett távoznia posztjáról, majd korrupció miatt két év börtönre ítélték: Orbán köztörvényes barátjának 2018 novemberében kellett volna rács mögé vonulnia, de a politikus elmenekült, később menekültstátuszt kapott Magyarországon. Hogy a visszatérés reménye megmaradjon, a hatalomból kiszorult miniszterelnök mögött álló párt szócsöveinek számító médiumokban magyar tulajdonban lévő cégek kezdtek el hirdetni – tárta föl a hvg.hu. Miközben az is kiderült, hogy a hirdető cégek aligha adtak el bármit is az országban, Szlovéniában is egyre nagyobb lett a botrány a Fidesz-közeli médiumok miatt. Ez azért is érdekes, mert az Orbán-kormány időközben kíméletlen harcot hirdetett a külföldről támogatott hazai civil szervezetek és a független sajtó ellen.

Mindezt nyilván a remélt európai és az áhított globális változás reményében. Orbán mára gyakorlatilag erre tett föl mindent: meghirdette a szuverenisták (ő például az) harcát a föderalistákkal (mindenki, aki nem ő) szemben. Sajnos, a hazáját is erre a lehetetlen játékra tette föl. Ennek a hazardírozásnak fontos eleme az amerikai és az uniós választás. Hogy pontosan mit gondol az orosz–ukrán háborúról, azt soha, egy percre sem lehetett tudni, mert annak, hogy ő a béke pártján áll, semmi értelme nincsen, ennek a gondolatnak nincs valós tartalma. Mintha neki, Orbán Viktornak mindegy lenne, ki nyeri meg a háborút: az-e, aki a hazáját védi, vagy az agresszor. Egyre inkább kirajzolódik a tartalmatlan békepártiságnak a sunyisága.  Ennek a zűrzavarnak a jegyében ráadásul egyre nagyobb képtelenségeket beszél. Olykor föl- és kiosztja a nemzeteket, amikor például ilyeneket mond: „Bár a lengyeleket elsodorta Soros baloldala, de a szlovákok felébredtek, a csehek és az osztrákok ébredeznek, az olaszok irányba álltak, és fellázadnak az amerikaiak is. Az év elején még kevesebben voltunk, de most mi leszünk a többség.” Vagy nem.

Ez vajon nem egy zavaros elme összevissza beszéde? Gondoljunk bele: mi az, hogy az olaszok irányba álltak? Vagy hogy a csehek ébredeznek? Nyolc hónappal ezelőtt ez az ember ugyanebben az amúgy is értelmezhetetlen gondolati körben még így látta: a V4-ben lényegében csak a lengyelek és a magyarok vesznek részt, a szlovákok billegnek, a csehek pedig átálltak a föderalisták oldalára.

Hogy kik billegnek, kik álltak át? Mitől függ ez? A lengyelek ráadásul decemberben leváltották a magyar kormányfő legfőbb barátját, Kaczynskit, tehát most hol vannak? Vagy még billegnek? Hogyan lehet nemzeteket ilyen buta besorolásba helyezni – már attól függően, hogyan alakultak a nemzeti választások? Orbán Viktor eldönti, kik álltak irányba, kik billegnek. És közben definiál cefetül. Kik azok a föderalisták? – teszi fel a kérdést ő maga és udvarkörnyezeti szakemberei. A miniszterelnök szerint azok, akik európai birodalmat építenek, és LMBTQ-hadjáratot folytatnak. Néha aztán innen-onnan visszaszólnak neki, amikor már nem bírják cérnával, mint például a cseh kormányfő és helyettese: „Csehország szuverén állam, és kormánya saját nemzeti érdekeit védi” – jelentette ki Petr Fiala miniszterelnök Orbán Tusnádfürdőn elszabadult eszmefuttatására reagálva.

Most, legújabban, van egy kis baj. Egyre-másra derülnek ki ilyen-olyan balhék az ország deformált, korrupt és igazságtalan működéséről. A jelenleg elérhető létminimum-számításokból kiindulva 2023-ban több mint 900 ezer magyar nyugdíjas kapott a szerény megélhetésre elegendő összegnél kevesebb állami nyugdíjat. A fél világ a magyarokon szórakozik, erdő nélküli lombkoronasétányain, víz nélküli csónakázótavain meg a másfél méteres kilátóin, amik többnyire pályázati pénzeken realizálódtak. Ami eddig elképzelhetetlennek látszott: ezek némelyike a kormányig ér. Kilépett egy ember a NER környezetéből, akivel pillanatnyilag nem tudnak mit kezdeni. Lapzárta utánra ígért bizonyító dokumentumokat. Nyilván nem ő dönti meg a rendszert, de nem is egészen veszélytelen. Egyelőre óvatos a kormányzati reagálás. Magyar Péter sértett és összevissza locsog, agresszív volt a feleségével (a párt parlamenti frakcióvezetője szerint), Hadházy Ákosnak meg lyukas a zoknija, mondja a tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkár.

Ez így biztosan kevés lesz.