Élet és Irodalom,
LXVIII. évfolyam, 11. szám, 2024. március 14.
KOVÁCS ZOLTÁN
Néhány nappal a sajnálatos kegyelmi botrány kipattanása után, de még a kapcsolódó kormányzati zűrzavar kiteljesedése előtt Kocsis Máté fideszes frakcióvezető toppant a színre, és sápadt hangon jelentette be, érkezik az Orbán Viktor által már korábban ígért új „gyermekvédelmi” törvénycsomag. Ez a korábban az államfő, a miniszter meg a püspök vesszőfutása után pontosan hat nappal volt: a kormányfő hivatalos körülállói szerint ennyi időre akadt el a hangja. Kocsis szerint régóta dolgoznak a homofóbként elhíresült, a pedofíliát a melegséggel zagyváló törvény további szigorításán. Fürge és gyors reagálású kormánytagok addig is mély badarságokat tártak a köz elé, Lázár miniszter például azt, számos kérdést felvet majd, hogy a bicskei nevelőintézet igazgatóját, Vásárhelyit úgy nevezték ki, hogy tudták róla, homoszexuális. Arra a kérdésre, nem gondolja-e, hogy összemossa a homoszexualitást a pedofíliával, Lázár azt bizonygatta: nem mosott össze semmit semmivel, csak elmondott egy tényt. És valóban, mondhatta volna azt is, hogy Vásárhelyi kinevezése idején a Blahán tízért adták a fréziát, mert az is csak egy tény. De nem ezt mondta. Nagyjából húsz törvény módosítására tesznek majd javaslatot ezzel összefüggésben – folytatta Kocsis, például tovább szigorodnak a pedofil bűncselekményekre vonatkozó büntetési tételek; a kormánypártok javasolják, hogy ne legyen szabadlábra helyezés ilyen ügyekben, és ehhez hasonló, a köz körében jól elpufogtatható üres frázisok. Mindeközben sok szakértő azon a véleményen van, hogy nincs szükség a gyermekvédelmi törvény szigorítására, viszont a meglévő jogszabályokat be kellene tartani! Ezt mondta Herczog Mária, a gyermekvédelem szakértője: „A pedofília orvosi, és nem jogi fogalom, a gyerekek ellen elkövetett erőszak túlnyomó többsége nem pedofil bűncselekmény, a gyerekekkel szembeni erőszak minden formája megelőzendő és büntetendő!”
Tudja ezt feltételezhetően Kocsis Máté és pártfőnöke is, de amikor baj van, igen hatásos tud lenni, ha az asztalra csap az, aki éppen ott áll, és hivatali hatalmával fölvértezetten dörögni kezd.
Törvényt módosítunk – legújabban ez a közfelháborodás azonnali és első komoly hullámtörője. Mindegy, mi történik, mekkora balhé van, mi itt vagyunk, itt állunk a tűzvonalban, és harcolunk – most épp a pedofíliával szemben. És még járulékos haszon is akad, mert ennek ürügyén oda lehet verni egyet a homoszexuálisoknak.
És amúgy a törvények meg is születnek, persze olyanok, amilyenek. Itt van például a 2010-es iszapkatasztrófa miatt végrehajtott törvénymódosítás. A fideszes törvényhozás azonnal lépett: a MAL Zrt.-t állami felügyelet alá helyezték. A „lex MAL”-ként is emlegetett szabály miatt máig nagy viták dúlnak a szakmában, sokan azt furcsállják, hogy a honvédelmi törvénybe illesztik, pedig egyáltalán nem honvédelmi kérdés, és az sem biztos, hogy a kárenyhítésnek ez a megfelelő módja. Lövétei István alkotmányjogász szerint azonban nem alkotmányellenes, ha az állam ideiglenesen átveszi a vezetést egy cég felett, mivel az Alaptörvény lehetőséget ad a kormánynak arra, hogy rendkívüli állapotban, illetve katasztrófahelyzetben intézkedjen. Vagyis fölösleges volt a törvénymódosítás, de jól hangzott. Hangulatilag jótékonyan vezette le a feszültséget. Aztán a károsultak majd kapnak, amennyit kapnak, de akkor már ki törődik ezzel.
2022-ben az Országgyűlés megváltoztatta a vagyonbevallásra vonatkozó törvényt, főként a korrupcióellenes hazai és nemzetközi szervezetek kritikáira reagálva. A vagyonnyilatkozatokból nem lehet megtudni, mennyire vagyonos és pontosan hogyan gyarapodott valaki. A helyzet nem változott, sőt korrupcióellenes szakemberek eskü alatt vallották, hogy a változtatással egy eleve gyenge vagyonnyilatkozati rendszert cseréltek egy még rosszabbra.
A 2017-es januári veronai buszbalesetben tizenheten meghaltak. A budapesti Szinyei Merse Pál Gimnázium tanulói, volt diákok, tanárok és egyikük családja utazott. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma februári közleménye szerint a buszbaleset után felállított tárcaközi munkacsoport megállapításainak eredményeként a kormány a gyermekek védelme érdekében megalkotja a külföldi utazásokkal kapcsolatban szükséges törvényi szabályokat. A kormányzat csaknem összes embere megrendülve tett hitet, hogy mindent megtesznek, ami ebben a helyzetben megtehető: különleges biztosítási ügyintézés, zöld szám az eljáró kormányhivatalokhoz, konzuli segítség. Ez volt az év februárjában. Még véget sem ért a tanítás, amikor akadozni kezdett a szülőknek nyújtott tájékoztatás. Nem sokkal később a megadott zöld számot egyre többször hívták sikertelenül, nyár közepén minden bejelentés nélkül megszűnt. Az élet, ahol tud, megy tovább.