Népszabadság, 1996. április 6.
BÄCHER IVÁN
Dolgomat letudván, mint oly sok más magyar, péntek délelőtt vásárba visz utam.
Egyebek között unokatestvérem szegődik mellém. Piacra megyünk legelébb. Tudom ugyan, de most újra látnom kell: ez nem olyan nagypéntek, mint — ne tessenek haragudni érte — a pártállamban volt szokott.
Nem hullámzik a békésen beszerző tömeg, nem kell araszolni éllel, nem kell türelemmel sorolni, nem kell viselni vásárlótársaink csípős emberszagát.
Nem magasodnak a pultokon vöröslő sonkahegyek, nem ragyog messzire az öklömnyi retkek halma, nem harsognak a vaskos újhagymakötegek.
Van persze minden.
Akinek van módja rá, megveheti, amit kell.
Csak rákapott a nép — sonka helyett — a csülökre, körömre, csontra.
Van szép retek is — hetvenért, hagyma is ötvenért, sonka is kilencszázért.
Veszünk csülköt. Unokatestvérem vesz sonkát. Viszi haza Zürichbe.
Unokatestvérem megkívánja a libazsírt. A piacon csak ötkilós szerelésben van. Mondom, nem gond: majd veszünk a Schwartznál. Schwartz mondta: nincsen, hozzátette viccesen: nem vagyok libás…
Sebaj: húsz méterrel odébb, a perzsa Salinál kapunk egy csinos dobozzal.
Egy utcában van ez az egész.
Hiába a marakodás fölötte — kovásztalan kenyérnek és foszlós húsvéti kalácsnak morzsája egy asztalra hull.
Utána betérünk a nagy bevásárlást levezetendő. Az ajtó előtt erzsébetvárosi polgár hever saját levében. Két keze kitárva az aszfalton. Mellette kutyája ül. A Hűség és Szeretet maga. Az egységben harsog a tévé: református istentisztelet egyenesen Debrecen kistemplomából. A vendégkör elegyes. Sok roma, jó néhány úri, zakós, nyakkendős betérő, mellettük székel zsebitelefonos, fekete szemüveges, kiajanihaénnem.
Harsog a zsoltár.
Új vendég érkezik, húszast dob a masinériába, felharsog maga Madonna. Élőben itt lepte el húsz méterre a fél negyedet. A kocsmában a tiszántúli egyházkerület főjegyző urával kánonban viszi tovább.
Úr érkezik, karján papírba csomagolva halomnyi pászka.
Friss, meleg még. Kioszt egy adaggal a fekete szemüveges maffiózó asztalánál, ad egy marékkal egy makulátlan tisztaságú kéményseprőnek és kap az egyik roma asztaltársaság is. Hisz’ nem csak húsvét van. Noch dazu pészach is.
A fekete szemüveges elégedetten harap:
— Isteni! Mégiscsak jól ki lett baltázva azzal a hülye fáraóval…
Sietünk aztán falura le a Schwartz úrnál vett csülökkel.
Ott már vár Karcsi. Bár ateisták vagyunk mind a ketten, nem ez köt össze minket.
Csak a barátság, az élet, a fröccs, a sonka.
Jövedelmünk között a különbség húszszoros. Mi visszük a csülköt. Ő olyan sonkával vár minket, olyan gyönyörű, gonddal pácolt, hatalmas, húsos, egy héten át a fűrészpor finom füstje fölött lengedezett tizenöt kilós, kívül feketés, bévül rózsaszín darabbal, hogyha azt — házi tormával, a mégiscsak meglelt igaz zöldhagymával, apró, de jó retekkel, Lizi néni-féle ragyogó sárgájú főtt tojással — Jézus látná, bizony ő is csak csettintene örömmel:
— Mégiscsak érdemes volt föltámadni ezért…
Bächer Iván