Élet és Irodalom,

LXVII. évfolyam, 33. szám, 2023. augusztus 18.

KOVÁCS ZOLTÁN

Úgy nyilatkozott a magyar külügyminiszter, „ha Trump elnök nyerte volna meg a választásokat az Egyesült Államokban, akkor ez a háború sem tört volna ki, mert Trump elnök hivatali ideje alatt nem történt orosz támadás senki ellen”.

Ebben a mondatban semmilyen logika nincsen. Annyit állít, Trump ideje alatt az oroszok nem támadtak meg senkit, de hogy mi következik ebből, milyen ok-okozati összefüggés van Trump elnöksége és Putyin szándékai között, arra vonatkozólag a miniszter semmit sem mond. Trump személyében lett volna a visszatartó erő? Ugyan mi erre a bizonyíték? Egy ilyen semmivel sem igazolható állítás legföljebb a kormány tartalmatlan „béketábor”-propagandáját erősíti – már ha egyáltalán erősíti –, hogy aki az ő barátjuk, az közelebb hozza a békét. Mindenki más gyengíti. Trump a barátjuk, békét akar: ilyen egyszerű ez. Hozzátette: Magyarország nagyon komolyan szembesül a háború negatív hatásaival, „látjuk az ukrajnai emberek szenvedését, beleértve az ott élő magyarokat is, ezért azt szeretnénk, hogy ez a szenvedés véget érjen”. Ezt nyilván mindenki szeretné, bár megjegyzendő, hogy a kárpátaljai magyarok, akiket Orbán a háború eleje óta propagandaeszközként tart maga elé, többségükben ma már azt várják Magyarországtól, hogy fegyverekkel támogassa Ukrajnát. Az Ungvári Nemzeti Egyetem Szociológia Tanszéke kutatást végzett arról, a kárpátaljai magyarok hogyan vélekednek az Ukrajnában zajló háborúról és annak legégetőbb kérdéseiről – írja a hvg.hu. A válaszadók 53,6 százaléka vélekedik így Kárpátalján.

Szijjártó Péter a Facebook-oldalára feltöltött videóban a Donald Trump volt amerikai elnök ellen indított újabb vádemelésről továbbá azt mondta, hozzászokott már ehhez. „Amikor egy konzervatív vezetőnek esélye van fontos pozíciót megnyerni, akkor ezt a vezetőt azonnal támadás éri a liberális mainstream részéről.” Ez a gondolat úgy, ahogy van, legalábbis pontatlan. Trump ellen nem most, hanem évek óta folytatnak eljárásokat. Ez már a negyedik vádemelés a volt amerikai elnök ellen – írja a Sky News, idézi az Index.hu. Fulton megye ügyésze, Fani Willis összesen 13 vádpontot hozott fel az egykori elnök és társai ellen, többek közöttokirat-hamisítás és zsarolás miatt.

Ugyancsak a magyar külügyminiszter jelentette ki, hogy „Svédország NATO-csatlakozását a kormány nagyon is támogatja, hiszen benyújtotta már törvénytervezetét a ratifikáció tárgyában”. Mindenki tudja, hogy a kormány egyszerűen packázik a svédekkel. Ebben az országban mindenben a kormány, közelebbről a kormányfő dönt, a parlament akkor szavazza meg a ratifikálást, amikor Orbán majd úgy látja.

Szijjártó ezt sem így tudja, ő úgy véli, nem Orbán dönt: „A képviselőinken múlik, akik a parlamentben kétharmados többséggel rendelkeznek, hogy mikor kívánják napirendre tűzni ezt a kérdést.” Elmondta, az elmúlt tíz évben állandó vádakat és rágalmakat fogalmaztak meg „velünk szemben” a svéd politikusok, mondván, „Magyarország nem demokrácia, diktatúra vagyunk”, bármit csináltunk, az nem volt legitim. Szijjártó elfelejti, hogy ezeket az állításokat nemcsak a svédek, hanem az egész európai közösség hasonlóképp megteszi időről időre.

Hozzátette, a helyzet nagyon hasonló Európában: ha van egy konzervatív vezető, aki erős, jó hírnévnek örvend, élvezi a társadalom támogatását, akkor a liberális mainstream támadást indít ellene, és nem riad vissza attól, hogy a legkülönbözőbb eszközöket vesse be. Az igazságszolgáltatás általában az egyik ilyen eszköz. Mondja annak a kormánynak a minisztere, amelyik hírhedett bírósági törvényt fogadtatott el. Mint ismert, Szlovákiában a bűnüldözési ügynökség korrupciós bűncselekmények vádjával őrizetbe vette az egykori országos rendőrfőkapitányt, Tibor Gašpart, aki a korábbi miniszterelnök, Robert Fico vezette Smer-SD színeiben indul a szeptemberi parlamenti választáson. Fico a történtek után úgy nyilatkozott, a letartóztatást támadásnak veszi a Smer-SD ellen.

Menczer Tamás államtitkár is kifakadt: „Értek és megértek én mindent, kedves szlovák kollégák, de mégis… Nekünk sem tollas a hátunk, és nem most jöttünk a 6.20-assal” – írta legújabb Facebeook-posztjában.(Gašpart amúgy nem „most tartóztatták le”, hanem először 2020 novemberében az ún. Tisztítótűz-ügyben, rendőrségi korrupció miatt, és bár egy év múlva kiengedték, folyamatban van ellene a büntetőjogi eljárás. Erről persze sem Szijjártónak, sem Menczernek nem kell tudnia, mert csak megzavarná őket.) Ódor Lajos, Szlovákia magyar nemzetiségű miniszterelnöke visszautasította a vádat, mondván, kormánya nem vesz részt a rendőrség ügyeiben.

Szombaton mindezek után összegzett Szijjártó Péter, ezt írta: „Világszerte hajtóvadászat zajlik a nemzetközi liberális mainstreammel felvállaltan szembehelyezkedő, a nemzeti érdekeket bátran képviselő politikusokkal szemben”, Menczer pedig üzent a „balliberális fényes tekintetű uraknak”: szokják meg. „A balliberális oldal külügyesei, Jeszenszky Géza, Balázs Péter és mások idegesek. Ilyenkor tudom, hogy minden rendben van.” Különösebb jelentősége nincsen, de speciel Jeszenszky sosem volt balliberális, továbbá sem őt, sem Balázs Pétert idegesnek még nem láttam.