Népszabadság, 1993. április 23.
Flekk
BÄCHER IVÁN
A Magyar Hajnal szerkesztőségében történt, 1993-ban, lapzárta előtt félórával, hogy Pap Jolán korrektor nagyot kiáltott:
— Jesszusom, mi ez?
Fölpattant, és kétségbeesetten szaladt át a levonattal szemközt ülő kollegájához, Kis Feróhoz. Jolán huszonhét éves volt, Feró huszonöt.
— Mi ez, Ferókám?
Feró gondterhelten betűzött: — Komp… komprádor… burzsoázia… Nem tudom.
— Van ilyen egyáltalán? — kérdezte szinte sírva Jolán.
— Nem tudom.
A lap kézről kézre járt. Megnézte a hírrovat két siheder munkatársa, egy stúdiós a kultúrrovatból, aki negyedéves bölcsész volt civilben, egy fotós, egy külpolos, egy színikritikus és a mindentudó bűnügyi riporter.
A jelzős szerkezetről egyikük sem hallott.
Végül a mindenki által szeretett és tisztelt Szabó Zsiga bácsi, az ősz halántékú ügyeletes szerkesztő kezébe került a papír. Az öreg elcsodálkozott egy kicsit, aztán bólintott:
— Hát igen… Van… volt ilyen… mehet.
— Mit jelent ez, Zsiga bá? — kérdezte a korrektor kislány tudásszomjasan.
— Ez? — vakarta meg fejét az öreg — Hát hogy is mondjam… Ez… ez… Ezt nem lehet megmagyarázni ma már… Ezt vagy érzi az ember, vagy nem érzi… — adta fel a szerkesztő, és furcsa mosollyal nézett végig a fiatalokon, akik immár végérvényesen kimaradtak valamiből, akik már soha meg nem tudhatnak valamit, akiknek a Potemkin sem lesz már egyéb, mint egy herceg, vagy legjobb esetben is egy furcsa kis falu. .
B. I.