Élet és Irodalom,

LXVII. évfolyam, 24. szám, 2023. június 16.

KOVÁCS ZOLTÁN

Korábbi hír, hogy az RTL Klub megvásárolta a labdarúgó Bajnokok Ligájának (BL) magyarországi közvetítési jogát. A három szezonra, azaz 2027-ig szóló megállapodás ideje alatt az RTL Klub lesz az első választó, vagyis övé lett a BL úgynevezett A-csomagja. (A B-csomagot a Sport TV vette meg.) Az első választás azt jelenti, hogy a két elődöntőt és a döntőt kizárólag az RTL Klub adhatja majd (a Sport TV még ismétlésben sem sugározhatja a sorozat utolsó három meccsét), a csoportmeccsek, a nyolcaddöntők és a negyeddöntők során is mindig az RTL Klub választhat először a kínálatból. Az RTL Klub vezérigazgatója, Vidus Gabriella nem hagyott kétséget afelől, hogy 2024-től új idők köszöntenek be a világ legnépszerűbb klubfoci-sorozatának magyarországi tévés közvetítéseivel kapcsolatban. Akik azt gondolták, hogy az RTL Klub majd ingyen odaadja a nézőknek a legjobb meccseket, csalódtak. De kik voltak azok, akik csalódtak? Hát úgy nagyjából a magyar futball vezetői, a kormányhoz közel álló sportlapok munkatársai, meg azok, akik úgy gondolták, hogy most már örökké ilyen lesz a világ Magyarországon: a köztévé mindent visz. Meg a közrádió, meg Mészáros Lőrinc, meg akit erre kijelölnek. Hihették nyugodtan, hiszen az állami tápon tartott intézmények annyi pénzt kapnak a költségvetésből, amennyit akarnak, hirdetési piac jóformán nem létezik.

Ennek ismeretében nem volt meglepő, hogy a licit vesztese, az MTVA nyomban kiadott közleményében azt jelezte, hogy az RTL Klub várhatóan fizetőssé akarja tenni a BL-közvetítéseket. A közlemény idevonatkozó része úgy fogalmazott, „…a magyarországi RTL minden bizonnyal a nézőktől fogja beszedni. A médiaelemzők szerint egyre csökkenő nézettségű RTL az elvesztett piaci pozícióját, nézettségi tendenciáit akarja ezzel javítani.”

Nem tudni, mire gondolt a közleményét megfogalmazó szaktárs, de ha a tévés sávban valaki elvesztette a nézőit, az éppen a köztévé (pontosabban a valami tragikus félreértés folytán még annak nevezett párttévé), a piaci pozíciókról pedig a korábban elmondottak miatt aligha érdemes beszélni. Normális hirdetési piac nálunk nem létezik.

„Az RTL Klub aljas döntése – folytatódik a közlemény – várhatóan több százezer magyar szurkolót érinthet, s különösen akkor lesz mindez érdekes, ha ebben a három szezonban lesz magyar csapat a Bajnokok Ligája főtábláján.”

A döntés természetesen nem aljas, már csak azért sem, mert az M4-es közvetítés sem volt ingyenes, annak ellenére, hogy a közleményben ezt állítják. Nem volt ingyenes, hiszen a tavalyi évben több mint hárommilliárd forintot költött a BL-jogokra az MTVA a 130 milliárdos költségkeretből, ráadásul mindenkinek ki kellett fizetnie ezt az összeget, azoknak is, akik nem néztek a meccsekből egy percet sem.

Ez alapján az Eurosport azt írja, jobban járnak az adófizetők, hogy nem az M4 Sport közvetíti a foci BL-t a következő évadban.

„A tévés közvetítések elképesztően drágák ugyan, de számolni kell a mai televíziós piacon már nemcsak a reklámbevételekkel, hanem a streaming előfizetési díjakkal is – valószínűleg ezzel kalkulálhat az RTL is – mondta a Népszavának Urbán Ágnes médiakutató. – Kizárólag presztízskérdés volt a közmédia számára, hogy nála voltak a Bajnoki Ligája közvetítési jogai.”

Ugyan az M4 Sport csatornát üzemeltető Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) a futballmeccsekkel időnként imponáló nézettséget tudott produkálni, ám Urbán nem gondolja, hogy a találkozók előtt és után vagy a szünetekben sugárzott politikai reklámoknak jelentős szerepük lett volna a kormánypárt szavazatszerzésében. Mint fogalmazott: „Kissé túlmisztifikálják a sportközvetítésekkel megvalósítható politikai árukapcsolást.” A futballjogok birtoklása egyfelől azért fontos, mert Orbán Viktor miniszterelnök személyes hobbijáról van szó, másfelől mert a 130 milliárd forintból üzemelő, ám többnyire alacsony nézettségű közmédia vezetői ezáltal időnként jól csengő rekordnézőszámokat tudtak felmutatni. Ez történt a tavaly év végi futball-vb idején, és ezzel magyarázható az MTVA sértődött hangvételű közleménye is, amelyben arra reagált, hogy alulmaradt a közvetítési jogokért zajló licitben az RTL-lel szemben, így 2024 őszétől a BL-meccsek úgynevezett „A típusú”, tehát legfontosabb (és legdrágább) közvetítési jogai kicsúsztak a kezei közül.

Emlékeztetnék, ez a történet nagyon hasonlít egy rendszerváltás utáni esetre: a Szaknévsorról ismert Bodnár György birtokába kerültek a magyar futball közvetítési jogai, és az MLSZ akkori vezetése nem tudott megegyezni vele. Bodnár közismerten lehetetlen figura volt, átkozták, gyűlölték, de azt nem lehetett elvitatni, hogy szörnyű műveletlensége ellenére akkoriban itthon nála többet kevesen tudtak a sportgazdaságról. Az akkor még létező Duna TV vezetősége mintha nem értette volna a helyzetet. Hogy van egy tulajdonos, aki hasznosít. Beletelt vagy tizenöt évbe, mire nagy nehezen sikerült egy későbbi labdarúgó-szövetségi vezetésnek visszaszereznie a jogokat, aztán lehetett újra licitálni. Azóta harmincvalahány év telt el, de a köztévében ma sem értik az egészet.