Élet és Irodalom,

LXVII. évfolyam, 23. szám, 2023. június 9.

KOVÁCS ZOLTÁN

Az Európai Parlament május végén megszavazott egy állásfoglalást, melyben megkérdőjelezi Magyarország alkalmasságát arra, hogy betöltse az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztségét. A dokumentum indoklása szerint a magyar kormány rendre megsérti az unió alapvető értékeit, gyengíti a magyar jogállamiság állapotát, és nem működik együtt Brüsszellel, ezért a Tanácsnak mielőbbi megoldást kell találnia a 2024 második felében esedékes elnökségi időszakra. A tervezet parlamenti vitája előtti sajtótájékoztatón az Európai Parlament Magyarországgal foglalkozó jelentéstevője, Gwendoline Delbos-Corfield megerősítette, hogy a helyzet az utóbbi időben sem javult – írja a Népszava. A politikus kifejtette: Magyarország a putyini úton jár, a határain belül ellenséget keres: ilyen ország nem lehet az unió arca.

Miként értékelt a magyar igazságügyi miniszter? Úgy nyilatkozott, „rossz hír az EP háborúpárti baloldali többségének, hogy teljesen feleslegesen szavaztak a hazánkat elítélő javaslatról, ugyanis javában zajlik már az előkészítő munka, a jövő héten már a tanács vezető munkatársait fogadjuk, akik az ülések elnökléséről fognak képzést tartani a magyar állami vezetők részére”. Közösségi oldalán később úgy fogalmazott: az EP-nek ebben a kérdésben „nem osztottak lapot”.

Nono. A döntés valóban nem jár jogi következményekkel, de erős politikai üzenete van, már ha a magyar kormányt vagy annak bármelyik tagját is érdekli még saját magán kívül más. Meg érzékel-e politikai üzeneteket. Az állásfoglalást mindenesetre 442 EP-képviselő támogatta, és csak 144 szavazott ellene, jelentős különbség. A szövegben az is szerepel, hogy ha a Tanács nem talál megoldást, akkor a Parlament megteszi a megfelelő lépéseket. Ez nyilván nem lesz egyszerű, még ha a szándék nagyon indokolt is. A magyar kormány egyre erősebben lóg ki a tagállamok sorából, a kapcsolat viták halmaza. Magyarország egyike annak a két tagországnak, amely ellen hetes cikk szerinti eljárás van folyamatban, és az egyik olyan, amelynek átmenetileg befagyasztották a pénzügyi forrásait. Ezek nagy terhek lennének olyan munkakapcsolatban, amelynek egyik szereplője Orbán Viktor, a másik az unió parlamentje. Az amúgy is sok bajjal küzdő uniónak más se hiányzik, mint egy izgága, saját belpolitikai hatalmának mindent alárendelő soros elnök, valamint az EP öt nagy pártcsaládjának a szakadatlan küzdelme: a néppárt, a szociáldemokraták, a zöldek, a liberálisok és a baloldaliak együtt dolgoztak az állásfoglalás összeállításán.

Ennek a kormánynak amúgy is furcsa képzetei vannak különböző szavazások eredményeiről. A 2016-os úgynevezett kvótanépszavazás (ne feledjük: összesen 2016 menekültet kellett volna befogadnia Magyarországnak) érvénytelen volt, mert nem jelent meg elég szavazó. A kvótaellenes kormány mégis sikerről beszélt. A 24.hu riportere például megkérdezte Semjén Zsoltot, a kormány közismerten okos emberét: „Miniszterelnök-helyettes úr, elköltöttek 15 milliárd forintot erre a menekültellenes kampányra, mégsem lett érvényes, és most elsöprő sikerről beszélnek. Miért van ez?” Válasz: „Teljesen abszurd, amit kérdez. Teljesen. Mégis miért tárolnák a paradicsomot a zöldségek között a közértekben, ha gyümölcs lenne? Ennek semmi értelme nincsen. Ha gyümölcs lenne, akkor a gyümölcsök között tárolnák.” Ez eddig, ugye, tőrőlmetszett badarság, de hátravolt még a kormányfő, aki így nyilatkozott: „Lesz közjogi következménye a népszavazásnak akkor is, ha az érvénytelen.” 2022-ben újabb népszavazásra költött el a kormány milliárdokat, ez volt az úgynevezett gyermekvédelmi népszavazás. Négy kérdésre lehetett szavazni, egyik esetében sem jött össze a minimális támogató szavazat, de ez a kormányfőt egyáltalán nem zavarta: Bár a „gyermekvédelmi” népszavazás jogi értelemben nem kötelező érvényű, a végeredménye miatt „egyenesen politikai kötelezettség áll fönn, amit a kormánynak végre kell hajtania” – mondta Orbán. Vagyis érvényesség ide, érvénytelenség oda, nem számít, de akkor mire volt jó ez az egész? Ilyen előzmények ismeretében úgyszólván semmi meglepő nincs abban, ha a magyar igazságügyi miniszter egy uniós parlamenti szavazás eredményét értékelve pökhendi nyilatkozatot tesz. A legutóbbi, úgynevezett szankciós nemzeti konzultációnak már egyetlen közhiteles eleme sem volt: hogy hányan küldték vissza, hányan szavaztak ellene, mellette? Kik számolták, milyen kontroll mellett? A kormány azt állította, nagyjából másfél millióan mondtak véleményt, vagyis a megkérdezettek legföljebb 11-12 százaléka. Ebből hozták össze Orbán serény propagandistái, hogy „a magyarok döntöttek: 97% NEM a szankciókra”. Ehhez hasonló érvénytelen referendumeredményeket meg konzultációs zagyvalékokat cipel aztán előszeretettel Orbán Brüsszelbe, ilyenekkel cuccol az unióban, és most nem érti, mi baj a magyar elnökséggel.