444.hu, 2023. március 2.
UJ PÉTER
131.1.1. Nem tudom eldönteni, drága olvasók, hogy már a peak-ChatGPT-ben vagyunk, vagy még innen is tud majd emelkedni a hájp, mint egy kínai kémbalom, de az az érzésem, csúcsközelben lehetünk, a világsajtót, pláne a technológiai fókuszút már számolni sem merem, de itthon is jut minden napra legalább három ChatGPT-cikk, miszerint megeszi a Google-t, kiváltja az újságírókat, megeteti a macskát, lehúzza a vécét, nyúlját füstöl Németh Szilárdnak. (Nem linkelgetném ki a lelket önökből, itt van néhány cikk, válogassanak.)
Meg különben is benne lesz már a Windows 11-ben, a Bingben, a Coca-Colában és az Erős Pistában, mindenben, amitől nyilván sokkal okosabbak leszünk. Vagy sokkal hülyébbek. És az eddigi tapasztalatok alapján talán az utóbbi változat tűnik valószínűnek.
131.1.2. Ha abból indulunk ki, mondjuk, hogy a Facebook is milyen faszán bejött, mint megváltó technológia, mennyivel simábban működik tőle a társadalom… Vagy pláne abból, hogy naponta azzal szórakoztatja magát a világsajtó fele, hogy a Mesterséges Rádiókabaré teljesen abszurd baromságait olvasgatja; Bede kolléga eljátszotta 444-es szerzőkkel, hadd kopizzam ide szerénytelenül magamat:
Honnan vette ezt a rengeteg baromságot?
Olvasvást a fenti szemen szedést, és tudván tudva a gépi szövegtől mindenben eltérő tényállást, fölvetődgethetik a kérdés, hogy mennyire lesz hasznos „keresőmotorként” egy ilyen, egyébként nagyon szépen, értelmesen beszélő MI, ami gigantikus adatbázisából nagyon okosan feldolgozott, nagyon szépen megszerkesztett baromsághalmazt állít elő szövegként.
De ez csak apró hiba, a mesterséges intelligencia kolosszális képességei és lehetőségei között szinte észlelhetetlenül kicsi, majdcsak előkapja a csillagcsavarhúzót valamelyik microsoftos legény, teker egyet-kettőt, esetleg rábasz még egyet villáskulccsal a tetejére, és kész, megoldódik, jöhet a szebb világ.
131.1.3. Leszögelném, hogy itten nem arról volna szó, hogy valami mittudomén, megátalkodott örök keptikus lennék, sőt! Nagyon is tudok lelkesedni mindenféle megváltó technológiákért, gépekért, mert például egész biztosan jobban lehet bízni bennük, mint a hasonló státuszra pályázó emberekben. De mostanában valahogy már túl sűrűn jönnek ezek is.
131.1.4. Öt éve még az önvezető autók voltak a jövő urai. A fényes, közös jövőnké. Abba önvezető út. Önvezető autók mindenütt, mindenre. Lelkesen öleltem őket a keblünkre. Öleltem volna, ha láttam volna valaha egyet is. Nem láttam. Lehet, hogy nem is fogok.
Emlékeztetnék, hogy a legpesszimistább jóslatok tették 2025-re az önvezetők teljes hatalomátvételét a fejlett világban, tehát ideje lesz belehúzni.
De önvezetésről ma már alig hallani, esetleg csak ha valami helyettes államtitkárféleség Zalaegerszeg környékére téved, és rögtönöznie kell valami kamut az ország előtt álló fantasztikus lehetőségekről meg magyarázkodni a tesztpályára kidobott milliárdokról.
Még a világ legnagyobb lufistája Elon Musk is váltott egy ideje, más sztorikat fúj.
Az önvezetésből csak az elektromos autók állami pénzekből rendesen (és teljesen fölöslegesen) megtolt elterjedése maradt, bár azt nekem senki sem fogja elmagyarázni, hogy a Föld megmentéséhez kéttonnás, 3 másodperc alatt százra gyorsuló, tehát energiazabáló SUV-ok kellenek, pláne, hogy a támogatásokon keresztül a leggazdagabb luxusautóit fizetik a legszegényebbek is.
Na, de majd ha itt lesznek az akkugyárak. Intermezzo: a magyar ipar lehetőségeiről sokat elárul Lakatos Péter Videoton-társtulaj/vezér (és egyébként a legnagyobb hazai akkuösszeszerelő kapacitás ura jelenleg) sztorija, miszerint az idevárt távol-keleti akkugyáraknál szóba sem jöhet magyar beszállító, még a tervrajzokat sem fordítják le angolra vagy más nyugati nyelvre. Naná, hát hülyék lennének. Ha egyszer a kínaiak azzal módszerrel kapaszkodtak föl, hogy teljes technológiai transzparenciát követeltek minden Kínában beruházó nyugati cégtől, aztán mindenestül ellopták a technológiát. Ezt velük visszafele senki nem fogja megcsinálni.
131.1.5. Na, az önvezetők hájpja idővel elcsendesedett, jött a bitcoinmánia, 30 000 dollár fölé (aztán 60-ig) kúszó árfolyam meg minden. És akkor majd a digitális pénz lesz a világ és a gazdaság megmentője, mindenre gyógyír, mindenre megoldás, és „ez most más”, ez most mindig, mindenkinek jó lesz. Nem lett. Amióta a BTC elhasalt, és kriptotőzsdések, NFT-celebek meg mindenféle, néhány hónapja még virtuális dollármiliókkal zsonglőrködő csávók maradék százezereiket sztárügyvédekre költik, és próbálják megúszni a letöltendőt, amit a többségük simán megérdemel, és ha nem ezekkel a nagyon új, a jog számára is nehezen kezelhető eszközökkel követett volna el ugyanilyen szélhámosságot, már régen leültették volna. (Incl. Elon Musk.)
Mostmár hónapok óta nem hallani a „webháromról”, a blokkláncalapú, csodálatosan decentralizált, új internetről sem. Pedig csak úgy sorjáztak nemrég a nagyon kompetens, tuti elemzések.
131.1.6. Miután a tuti inflációálló bitcoin árfolyamát simán beszakította az inflációs környezet, elhalkultak a nagy webhárom- és blockchainforradalmárok, de jött szegény Mark Zuckerberg, a techmilliárdos szuperhőskülönítmény szerencsétlenje, és bedobta a Metaverzumot. Itt már annyira lógott ki a lóláb, hogy maga a ló is csodálkozott. és el is botlott.
A teljesen szétcsúszni látszó, öregemberes anyázófórummá, hülyítő-radikálizáló platformmá és Puruttya-osztályú kreténvideógyűjteménnyé változott Facebook vészesen romló eredményei és az egyre nyilvánvalóbb társadalmi károk miatt induló kampányok, eljárások szorításában ezt bírta kitalálni a jó Zuck. Hiába bűzlött a gátlástalan kamutól az első perctől fogva, a minden megváltótechnológia-ötletre azonnal startoló, fomóról fomóra metafomózó befektetőcégek (lásd még: Kodály Zoltán: Székely fomó), elemzők, bankok, inruenszarok, médiákok, szélhámosok ezt is tövig nyomták. Tényleg nem akartam elhinni, amikor jöttek a hírek, hogy a világ legnagyobb befektetőcégeinél, bankházainál és pénzügyi tanácsadóinál Metaverzum-részlegek alakulnak. (Megnézném, mit csinálnak most a Morgan-Stanley metarészlegén!)
De ez már annyira fájdalmasan béna kamu volt, hogy hiába volt olyan sok érdekelt, nagyon sok pénzzel a lufizásban, nem lehetett fenntartani az érdeklődést néhány hónapnál tovább.
131.1.7. És akkor most it van a ChatGPT. A világ új ura. Arra azért még nem mernék fogadni, hogy jövő ilyenkor is az lesz.
131.2. A fentieket nagyszerűen összefoglaló videopublicisztika
131.3. Streetpunk rovat
131.3.1. The Beltones, Oakland. Hibbátlan, kicsit ramones-os, undertonesos oi.