Magyarország, 1989. augusztus 25.
BÄCHER IVÁN
Dédanyám minden nap negyed ötkor kelt, a konyhában a falikútnál valahogy megmosakodott, hogy pontosan miképpen, az immár örökre titok marad, mert bár a Baross utca 6. alatti lakásban volt fürdőszoba, azt soha nem használták; dédanyám és dédapám ragaszkodtak faluról hozott higiénés szokásaikhoz, csak lavórt használtak életük végéig.
Négy óra huszonöt perckor dédmama begyújtotta a sparheltot, és két hatalmas kandliban föltette rá a vizet.
Öt órakor, mikor a kétszobás lakás minden zugát betöltötte már a másfél liternyi Frank kávé, sűrű, meleg szaga, dédpapa is föltápászkodott a hatalmas fatámlás ágyból. A hálószoba berendezése falusias volt: két hatalmas szekrény, kis asztal, két szék, a falon fényképek, kép, ingaóra és tájkép, a hajnali napfelkelte sejtelmes fényében a forrásnál szomját oltó pettyes farú őzikével — talán csak a hatalmas, tükrös fésülködő asztal volt „városi beütés”.
Dédpapa a hosszú, madzagos gatyában kicsoszogott a konyhába, törülközőt terített dereka köré, és a hokedlire készített lavór meleg vízzel akkurátusán megmosakodott — deréktól fölfelé. (Lábat hosszú, szertartásos áztatás közepette mindig este mostak, az egyéb testrészek, a „kritikus pontok” tisztításának mikéntje, mint említettük már, nem vált publikussá, de azt minden emlékező egybehangzóan állítja, hogy az öregek mindig tiszták, sőt kimondottan jószagúak voltak.)
A gondos borotválkozás után dédapa fölvette élére vasalt szövetnadrágját, belebújt fényesre suvikszolt cipőjébe, és — még trikóban — leült a konyhaasztalhoz elfogyasztani a többnyire tejeskávéból, szalonnából, túróból, sajtból, kenyérből álló reggelijét.
Ezután fölvette a fehér inget, a nyakkendőt, zakót, és nyolc órakor munkához látott.
A megmaradt fényképek tanúsága szerint dédpapa gondosan karbantartott, tömör bajuszával, fényes, elválasztott hajával, magas homlokával, megbízhatóságot sugárzó meleg tekintetével úgy pillant az utókorba, akár egy bankigazgató.
Pedig dédpapa szabó volt, egészen pontosan Károlyi István gróf szabója.
A szakmát még otthon, Árva vármegyében tanulta ki, majd 17 éves korában, 1896-ban hozta őt fel Pestre Horatschek bácsi. Horatschek Ferenc tiszte volt évtizedeken át e Károlyi gróf igen nagy számú, és szigorúan csak megbízható, katolikus tótokból összetevődő személyzetéről gondoskodni.
A Belső-József városban, a Múzeum utca és az Esterházy (ma még Puskin) utca sarkán álló Károlyi-palota vonzáskörében szabályos tót falu alakult ki. A környéken levő többi főúri háztartás — csak különböző Károlyi grófokból majd féltucatnyi lakott arrafelé — nyilván szintén erősítette a Mikszáth Kálmán teret környező utcák vallási, nemzetiségi jellegét.
Mikor tehát a millennium emlékezetes, ragyogó esztendejében dédpapa Budapestre érkezett, korántsem botladozott magányosan, talajtalanul, idegenként az éppen világvárossá serdülő metropolis utcáin — ismerősök, falubeliek, rokonok, gyermekkori játszótársak vették körül, segítették, protezsálták a falusi szabósegédet. (A metropolishoz azért tudni kell, hogy a Külső-Baross utcában még sokan tartottak marhát akkoriban …)
A felvidéki tót atyafiak összetartására jellemző lehet, hogy mikor 1903. június 14-én dédpapa elvette a kivételesen olasz származású Korneli Rozélát, akkor Iszkra István kovácssegéd és Bozsek József szabósegéd voltak a tanúk, mindketten Kálvária (ma még Kulich Gyula) téri lakosok, és mint a nevük is mutatja, mindketten józsefvárosi tótok.
Dédpapa — miután rövid ideig dolgozott a földalatti építkezésén is — a század fordulóján lett a gróf szabója, és ettől kezdve soha senki másnak nem varrhatott, még a családtagoknak sem, soha nem dolgozhatott géppel, és soha nem adhatott ki kezéből hibás munkát — lett légyen szó ruháról, frakkról, szmokingról vagy díszmagyarról —, de hát ez olyan magától értetődött, mint a cikóriaszagú ötórai kelés …
Nagy biztonságot adott a józsefvárosi tótság, de még biztosabb dolog volt a gróf szabójának lenni. Mindenekelőtt a dédpapa kapott lakást, először a Baross utca 50-ben, de az túl messze volt a grófnak, úgy hogy még az első háború előtt beköltözhettek a Baross utca 6. szám alatti, a Károlyi-palotával egy tömbben levő, két szoba konyhás, fürdőszobás, alkóvos lakásba.
Innen már nem is költöztek el többé.
A bejárati ajtótól balra lehetett a tágas konyhába lépni, jobbra pedig a hosszú előszoba végén volt a két egymásba nyíló szoba. A belső szolgált hálószobaként, a külsőt pedig egy faparavánnal kettéválasztották: az egyik rész volt a próbaszoba, hatalmas, hibátlan tükörrel, két fotellel, a falon atillákat, díszmagyarokat ábrázoló színes metszetekkel, a jobb oldali rész volt a műhely, amelyben — bár nem használta dédpapa — állt egy hatalmas varrógép, és a csodálatos szabóasztal: három méter hosszú, kilencven centi széles, húsz centi vastag hatalmas fadarab, továbbá egy óriási szekrény, sűrűn bepolcozva, teli tucatnyi kis fiókkal.
Ez a gyerekek elől szigorúan elzárt szekrény páratlan kincseket rejtett: cérnára fölfűzött tarka gombok százait, acélkék nadrágcsatokat, cérnaspulnik regimentjét, patentokat, kapcsokat, gombostűket, centimétereket, különféle ollókat, az ötcentistől a félméteresig, gyűszűket, tűket, mágneseket, szabóvonalzókat, vékonyra szeletelt szappandarabokat — ezt használta dédpapa szabókréta gyanánt —, enyvdarabokat, ruhakeféket, különféle saját készítésű vasalópárnákat, „jó lesz még valamire” mottóval dobozba gyűjtött kacatokat és persze gondosan hajtogatott gyönyörű szép anyagokat.
A szabóasztal végénél pihent az impozáns, tekintélyt parancsoló szabóvasaló, amely kétszer akkora volt, mint egy normális, kint a gangon töltötte bele dédpapa a parazsat, aztán ott forgatta körbe-körbe, miközben röpködtek szerteszét a vöröslő tűzdarabok.
Mikor élt vasalt dédpapa, ráejtette hatvan centiről a monstrumot az anyagra, hogy a Kálvin térig hallatszott a dobbanás.
A gróf minden délelőtt jött próbálni, ilyenkor a család valamennyi tagja kézcsókkal üdvözölte.
A tisztelet a lelkük mélyéről fakadt. A grófnak köszönhetett a család mindent.
Fiskális dolgokról nem volt szokás beszélni a Baross utcában, különösen nem gyerekek előtt, mindenesetre dédpapáék soha nem nélkülöztek, a járandóság nagyobb részét természetben kapták: teli volt mindig a pince krumplival, zöldséggel, káposztával, zsíros bödönökkel — akkor még nem voltak ennyire nedvesek a pesti pincék, és nem volt szükségszerű, hogy mindent kilopjanak belőlük…
Ebben a huszadik századi hűbériségben jeles alkalmakkor már nem a szolga kedveskedett ajándékokkal az urának, hanem fordítva: húsvétkor hatalmas sonkát, karácsonyra fél disznót küldött szabójának a gróf.
A leggyakoribb jeles nap természetesen a vasárnap volt. Ilyenkor reggeli után az egész csaIád ünneplőbe vágta magát, és elvonult a közeli Scitovszky (ma Lőrinc pap) téren álló Jézus Szíve-kápolnába, majd mise után dédmama hazasietett a vasárnapi ebédet készíteni, dédpapa pedig betért a gyerekekkel a Mikszáth Kálmán (1911-ig Reviczky) téri vendéglőbe (ma egy sötét, lerobbant csehó), ahol lázas sörözés közepette ilyenkor tartotta összejöveteleit a Tót Egylet.
A vasárnapi ebéd mindig húslevessel indult, amit aztán a levesbe főtt cupákos marhaszegy követett mártásokkal, ezekről a mártásokról még fél évszázad múltán is mindenki, aki csak részesült belőle, s legnagyobb elismeréssel nyilatkozik, különösen a tormaszósz és a paradicsomszósz őrizte meg dédmama jó hírnevét.
Ezután sült vagy rántott hús következett hagymás krumplival, melynek elkészítése aztán anyáról leányra szállt, ma húgom tudja nagymamásan odakapatni a hagymát, hogy aztán a beletört főtt krumpli olyan barnás színű és édeskés ízű legyen, mint lehetett a századfordulón, a Baross utcai vasárnapi asztalon.
A savanyúságok közül dédmama zellersalátája került a családi történelemkönyv legszebb lapjaira.
Ebéd után dédpapa bevonult a műhelybe, fölkapaszkodott a csupasz szabóasztalra és szunyókált egy órát. Délután csak a szabóasztalon tudott aludni.
A sziesztát követően hétköznap még dolgozott egy keveset, vasárnap pedig lement a házban levő kocsmába, leküldeni néhány spriccert, vagy pedig elballagott zsidó barátjához, akit meghívni nem lehetett a keresztény családhoz, de azért barátkozni lehetett vele, hiszen ő is csak ember. Erről a zsidó barátról, csak szegény jó dédpapa halála után derült ki, hogy se nem volt zsidó, se nem volt barát, viszont igen csinos lehetett, és tisztelettel szerette a dédpapát vasárnaponként, aki ezt a családi ékszerek darabjaival hálálta meg …
A grófi szabóság biztonságot jelentett a gyermekek számára is. A két lány a Szentkirályi utcai népiskola után elvégezte a Papnevelde utcai polgári leányiskolát. A nagyobbik kereskedelmi szaktanfolyamot is végzett, tanult kereskedelmi levelezést németül és magyarul, könyvvitelt, kereskedelmi számtant — hogy aztán, a gróf protekciójának hála, felírónő lehessen a Britannia (ma még Béke) Szálló söntésében, ahol is közmegelégedésre végezte munkáját évtizedeken át.
A kisebbik lány sorsa másként alakult. Ehhez tudni kell, hogy a család tagjai hetente kétszer fürdőbe jártak, eleinte az azonos neműek együtt, de aztán már egyedül is elengedték a lányokat, ki gondolta volna, hogy a Király fürdőben egy húszéves, mérhetetlenül szemérmes, tisztességes, katolikus kisasszonynak bármi baja essék, ráadásul, hogy ez a baj egy férjes emberrel legyen kapcsolatos, ráadásul, hogy ennek a bajnak a lehető legkonkrétabb konzekvenciája szülessék (ugyanis anyám), és még ráadásul a férjes úr felesége, szintén erősen katolikus lévén, az istennek sem akar majd elválni… Elég legyen annyi, hogy szegény nagyanyám, akinek még hetvenéves korában is pulykavörös lett az arca, ha a Király fürdő neve szóba került, kénytelen volt egészen Algériáig menekülni a skandalumok elől. Nagypapa — becsületére váljék — vele ment.
A legbiztosabb helyzete természetesen a legkisebbik fiúnak volt, aki nem is akármilyen iskolába járt, hanem a Trefort utcai mintagimnáziumba, és akinek már ötödikes korában megüzente a gróf: az érettségi másnapján reggel nyolc órakor jelentkezzen a Nemzeti Bank elnökénél (legalábbis így tartja a hagyomány).
A fiú azonban, a nem könnyen letett érettségi után olyan kegyetlenül berúgott, hogy csak fél tizenegyre ért a Bankba, ahonnan úgy rúgták ki, hogy szegény talán azóta se mert ezen intézménynek a közelébe menni.
Hiába, ő már nem a gróf szabója volt. Dédpapával ilyesmi nem fordulhatott volna elő. A dédpapa életében minden úgy, és akkor történt, ahogy és amikor annak történnie kellett.
Szorgalmának, megbízhatóságának hála, dédpapa, miután rohammunkával rendbe hozta a messzire távozó gróf ruhatárát, sóhajtott egy nagyot, és beilleszkedett az új rendszerbe is — noha túlzás lenne azt állítani, hogy kirobbanó lelkesedéssel üdvözölte azt.
A dédpapa és társai — legalábbis mai szemmel nézve — valami roppant szigorú, de mégis emberséges — ne tessék megijedni! — rendben éltek, amelyben mindenki azt tette, amit tennie kellett. Azt tette, de azt tette.
Lehet, hogy rossz világ volt, de legalább áttekinthető …
BÄCHER IVÁN