Bácskiskunmegyei Népújság – 1956-06-07 / 133. szám
Hogyan nyerte el a vándorzászlót a Hercegszántói Földművesszövetkezet?
KIMONDHATATLANUL nagy az öröm Hercegszántón a földművesszövetkezetnél: elnyerték a SZÖVOSZ és a KPDSZ Központi Vezetősége vörös vándorzászlaját, a velejáró »Kiváló Földművesszövetkezet« címmel.
A HÍMZETT vörösselyem vándorzászlót vasárnap ünnepélyeskeretek között adta át Vass Zoltán elvtárs, a SZÖVOSZ Igazgatóságának elnöke, Szlezák Mihálynak, a Hercegszántói Földművesszövetkezet Igazgatósága elnökének. Az ünnep hírére megmozdult a falu apraja, nagyja, magyarok, délszlávok, többmint hétszázan gyűltek össze, hogy tanúi lehessenek a vándorzászló átadásának. Az ünnepség előtt a község fiataljai, DISZ-tagok és úttörök népi táncokkal, énekekkel, a híres menyecskeegyüttes ezúttal köszöntőkkel kedveskedett.
Elmondjuk: miért éppen a Hercegszántói Földművesszövetkezethez került ez a zászló?
ERRE TÁLÁN feleljen Szlezák elvtárs, az igazgatóság elnöke.
— Lehet, hogy mi sem dolgoztunk különben, mint a többi szövetkezet, eredményeink sem sokkal magasabbak a garai, tassi, vagy madarasi szövetkezetekénél. Igaz, amit tettünk nem egyedül, a falu népével, az ezren felüli szövetkezeti tagság bevonásával tettük.
E pár sor kevés arra, hogy leírjuk mindazt, amit tettek, megvalósítottak a község lakóinak jobb ellátása érdekében.
OTTLÉTÜNK alatt azt láttuk: a nép segíti, megbecsüli a szövetkezet vezetőit, dolgozóit, ha problémáik vannak, segítséget kérnek, bíznak a vezetőségben. Igaz, akadnak, akik még mindig félnek a hiányosságok felvetésétől, mint Gracáné és más asszonyok, de ahogy ők beismerik, a régi hencegő vezetők nem is szívesen vették ezt. Még a mai vezetők sem egyik pillanatról a másikra szerezték meg tekintélyüket. Erre példát is tudunk felhozni.
A KÖZSÉGBEN szokás lakodalomra a kultúrházat, vagy a vendéglőt bérbevenni, ahol a lakomát megtartják. A község egyik dolgozója a szövetkezet központi italmérését igényelte a tanács útján. A tanács ehhez hozzájárult, a szövetkezet igazgatósága azonban nem. Akkor ebből harag lett, többen lógatták az orrukat, később belátták, a szövetkezetnek van igaza, egy család kedvéért az egész falu szórakozási lehetőségét nem lehet elvenni. Ma valamennyien a legnagyobb megértésben élnek.
A SZÖVETKEZET igazgatósága szem előtt tartja a falu lakosainak kéréseit, javaslatait. Gyurity Márk, Kovácsik Vitályos, Benda István a tagság kérését tolmácsolva indítványozta étterem és cukrászda felállítását. A vezetőség a javaslatot elfogadta, s még ebben az évben megnyitják a cukrászdát, a régi vendéglő kultúrtermét átalakítják zenés kisétteremmé, az udvaron kerthelyiséget, kuglipályát létesítenek. A második ötéves terv végéig korszerűsítik az italboltok berendezését, új felvásárló telepet létesítenek.
SOKAT LEHETNE még írni arról, mit tettek, s ezután mit tesznek, mindez azonban nem volna teljes, ha nem emlékeznénk meg a dolgozókról, akik munkájukkal hozzájárultak e szép teljesítményhez. Az élüzem-avatással egyidőben tüntették ki »Szakma kiváló dolgozója« jelvénnyel Varnyu Józsefet, Gálity Istvánt, Császár Jánost, Lovász Terézt, Duna Sándornét, Gyurity Márkot pénzjutalomban és két hetes díjtalan üdülésre jogosító beutalóval jutalmazták.
ÍME A RÖVID, jelentésszerű riport, ami talán elég magyarázat, miért lett éppen övék a zászló.
Szeretettel köszöntjük a vörös zászlóval kitüntetett »élüzem« földművesszövetkezet valamennyi dolgozóját, az egész tagságot.
Sáfár József