Bácskiskunmegyei Népújság 1953-03-27 / 73. szám

Csepp a tengerből

Hercegszántón az 1930-as években a falu lakosságának 5 százaléka írástudatlan volt. Városi iskolába is csak a kulákok küldték a gyermekeiket, ügyvédnek, papnak. A dolgozók — magyarok és délszlávok egyaránt — Frigyes főherceg uradalmában szolgáltak 30—40 évet.

Népi demokráciánk nemzetiségi kultúrpolitikája a délszláv dolgozók gyermekei előtt is kitárta a felemelkedés, a tudás útját, anyanyelvükön tanulhatnak az általános-, közép- sőt főiskolákon is.

Nézzük meg: csak egyetlen községből — Hercegszántóról — hány délszláv fiatal tanul?

Zsuzsity Mátyás fia elvégezte a délszláv gimnáziumot, jelenleg az állatorvosi főiskola első osztályát végzi. Kitűnőrendű tanuló, ösztöndíjat kap. Gimnazista korában ingyenes kollégiumi ellátásban részesült. Apja 6 holdas kisparaszt azt mondja: — soha nem hittem volna, hogy a fiamból állatorvos lesz, jövedelmemből nem tellett volna iskoláztatásra.

Filákovity István 6 holdas dolgozó parasztnak három gyermeke van. Egyik Budapesten a délszláv gimnáziumban tanul, mérnöknek készül, ösztöndíjas kitűnő tanuló. Apja a felszabadulás előtt Sirok György kulák cselédje volt. Ma a mezőgazdasági munkák végzésében, a beadásban az elsők közé tartozik mert mint mondja: — soha nem tudom meghálálni a fiamról való gondoskodást.

Deszecsár Szlávkó is a főhercegi uradalom cselédje volt. — S azok lennének a gyermekei is, ha nincs a felszabadulás. De Ljubica lánya délszláv gimnáziumban tanul, s mivel megbetegedett — ingyenes gyógykezelésben részesül. — Ha régen történik ez — mondja az apa — már halott lenne a lányom, hiszen nem tudtam volna gyógyíttatni.

Gimnáziumban tanul Balatinác Lubomírné lánya is. Az özvegy anya mindössze havi 30 forint díjat fizet az iskoláztatásért.

Sztipanov Tihamér a pedagógiai főiskola délszláv tanszékén matematika—fizika szakos. Szülei a felszabadulás előtt uradalmi cselédek voltak — ma termelőszövetkezeti tagok.

A délszláv fiatalokkal egy sorban vannak a magyarok is. Kapitány Máté egyik fia már négy éve katonatiszt. Azelőtt ők maguk is gyermekeikkel együtt napszámba jártak. S nemcsak gyermekeik élete változott meg — a szülők is termelőszövetkezeti tagok ősz óta. Kapitányné így mondja: A felszabadulás adta, hogy a szegényembernek öröme teljék a gyermekeiben. Mert ha az nincs, akkor tiszt fiam ma is cseléd, kanász lenne, mint volt azelőtt két bátyjával együtt.